Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z uczestnikami szkolenia „Trenuj z NATO” (komunikat)

12.03.2023, 14:01aktualizacja: 13.03.2023, 10:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Rządu informuje:

W 24. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), premier Mateusz Morawiecki udał się do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Wraz z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem, szef rządu spotkał się z uczestnikami szkolenia „Trenuj z NATO”. Jednodniowe szkolenie wojskowe dla cywili było wyjątkowo prowadzone z udziałem instruktorów z wojsk sojuszniczych, które stacjonują w naszym kraju. Szef rządu podkreślił, że musimy zadbać o to, aby Polska zawsze była gotowa bronić swojej wolności i niepodległości. Dlatego zachęcamy wszystkich do udziału w szkoleniach, ćwiczymy z naszymi sojusznikami i wyposażamy naszych żołnierzy w najnowszy sprzęt.

Rozbudowujemy potencjał obronny naszego kraju

Rozbudowujemy Wojsko Polskie i doposażamy w najnowocześniejszy sprzęt, ponieważ wiemy, że demokracja, wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze. Dbałość o te wartości wymaga gotowości do ich obrony – również militarnej. Zapewniamy naszej armii zdolność do obrony polskiej ziemi.

Upowszechniamy równocześnie wiedzę o bezpieczeństwie wśród cywili – każdy może dobrowolnie przejść szkolenie wojskowe w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub jednodniowych szkoleń „Trenuj z Wojskiem”. W poprzednich dwóch edycjach projektu z wojskiem trenowało ponad 11 tys. Polek i Polaków. Ponad 98,5% uczestników oceniło, że szkolenie spełniło ich oczekiwania i że warto wziąć w nim udział.

– My także zachęcamy wszystkich obywateli, aby uczestniczyli w przeszkoleniach posługiwaniu się bronią, żeby odwiedzali strzelnicę, uczyli się strzelać, żeby uczestniczyli w takich ćwiczeniach jak to - “Trenuj z wojskiem” i “Trenuj z NATO” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szkolenie wojskowe dla każdego chętnego – Trenuj z Wojskiem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z uczestnikami właśnie takiego szkolenia. Z okazji 24. rocznicy dołączenia Polski do Sojuszu, swoją wiedzą z biorącymi udział w szkoleniu dzielili się również instruktorzy z wojsk sojuszniczych krajów NATO. To wspaniała okazja do wymiany doświadczeń.

– Cieszę się bardzo, że młodzi ludzie rozumieją, czują doskonale na czym polega wartość niepodległości, wartość wolności i, że coraz więcej młodych ludzi chce tej wolności - tego bezcennego daru, który jest dany i zadany - że chce go bronić – powiedział szef rządu po rozmowach z uczestnikami szkolenia.

Nowoczesna armia i silne sojusze

Bezpieczeństwo naszego kraju opiera się dzisiaj na własnych zdolnościach obronnych oraz na gwarancjach bezpieczeństwa ze strony naszych sojuszników. Dzięki stabilnym finansom publicznym inwestujemy w Wojsko Polskie i nasz przemysł zbrojeniowy. W 2023 r. wydamy 4% PKB na obronność. To stawia nas w czołówce krajów NATO pod względem nakładów na bezpieczeństwo.

– Dzisiaj mamy ćwiczenia “Trenuj z NATO”, ponieważ Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata. To dlatego jesteśmy bezpieczni. Spotykamy się tutaj razem z grupą osób, które zgłosiły się do tych ćwiczeń w 24. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. To 12 marca 1999 roku, Polska stała się częścią tego sojuszu – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

W naszym kraju obecnie stacjonuje ok. 11 tys. żołnierzy państw sojuszniczych – między innymi z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Rumunii czy Chorwacji. Oprócz tego, w Polsce obecne są siły sojusznicze w ramach Grupy Batalionowej wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej. Prowadzimy z naszymi sojusznikami wiele wspólnych ćwiczeń i misji, co gwarantuje nam pełną interoperacyjność.

Polska w NATO – ramię w ramię od 24 lat

Wieloletnie starania dyplomatyczne oraz reformy przeprowadzone m.in. w sferze obronności zaowocowały 12 marca 1999 r. przyjęciem Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ostatnie 24 lata pozycja Polski w NATO stale rosła. Jesteśmy solidnym partnerem, aktywnie kształtującym dyskusje i decyzje w Sojuszu. Polscy żołnierze uczestniczą w misjach i operacjach wojskowych wraz z sojusznikami. Jesteśmy również obecni w strukturach tzw. wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance, na Łotwie i w Rumunii.

– Dzisiaj, tutaj, te ćwiczenia organizowane są również przez tych, którzy brali udział w misjach wojskowych. A właśnie na tych misjach wojskowych nie tylko żołnierze poznają się nawzajem, nabierają doświadczenia, obcują ze nowoczesnym sprzętem z innych armii, pracują nad interoperacyjnością sprzętu, ale także tam rodzą się różne koncepcje i strategie dotyczące obrony na przyszłość – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ rbk/ akub/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.03.2023, 14:01
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ