Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie (komunikat)

31.01.2022, 21:35aktualizacja: 31.01.2022, 21:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Rządu informuje:

1 lutego 2022 r. premier Mateusz Morawiecki uda się do Kijowa, gdzie spotka się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta odbywa się na zaproszenie szefa ukraińskiego rządu. Jej głównym celem są rozmowy na temat trudnej sytuacji spowodowanej zagrożeniem z Rosji, a także okazanie solidarności Polski z Ukrainą.

Wizyta premiera Morawieckiego na Ukrainie

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie ma wymiar zarówno międzynarodowy jak i dwustronny. Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Spotkanie w stolicy Ukrainy będzie jednak również okazją do rozwinięcia kwestii poruszonych przez liderów państw podczas spotkania na marginesie 30. Forum Gospodarczego w Karpaczu we wrześniu 2021 r.

Premier Matusz Morawiecki podczas spotkania z premierem Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim omówi przede wszystkim kwestie przewodnictwa Polski w OBWE, wsparcia dla Ukrainy w obliczu agresywnej polityki Rosji oraz współpracy gospodarczej.

Podczas wizyty w Kijowie szef polskiego rządu weźmie również udział w spotkaniu z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie oraz złoży kwiaty na mogile Legionistów 1920 r.

Trudna sytuacja na Ukrainie tematem przewodnim wizyty

Wizyta odbędzie się w nadzwyczajnie trudnej sytuacji, a rozmowy skupią się wokół agresywnej polityki prowadzonej przez Rosję wobec sąsiadów i państw Zachodu. Działania Moskwy stanowią rażące naruszenie zasad prawa międzynarodowego. W efekcie poziom napięć i ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego w naszym sąsiedztwie jest bardzo wysokie. Wspólnota międzynarodowa musi być gotowa do szybkiego i zdecydowanego zastosowania instrumentów pozostających w jej dyspozycji, w tym sankcji, w sytuacji rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Polska solidarna z Ukrainą

27 stycznia 2022 r. polski Sejm przyjął uchwałę, która wyraża solidarność z Ukrainą. Dokument zawiera apel do rządów i parlamentów państw Unii Europejskiej i NATO o wsparcie wobec agresji rosyjskiej, a ogromna większość Polaków w badaniach opinii opowiada się za wsparciem dla Ukrainy.

Polska utrzymuje stały kontakt z ukraińskimi partnerami na najwyższym szczeblu – zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i wielostronnym, w tym w ramach tzw. Trójkąta Lubelskiego, tj. forum współpracy Polski i Ukrainy z Litwą. Nasz kraj prowadzi także stałe konsultacje z USA i pozostałymi sojusznikami w ramach NATO. Stoimy na stanowisku, że jakiekolwiek propozycje i decyzje dotyczące systemu bezpieczeństwa europejskiego nie mogą zostać wypracowane bez udziału Ukrainy, Europy czy NATO w duchu zasady „nic o nas bez nas”. Do zasady tej publicznie odwoływali się od samego początku rozmów z Rosją przedstawiciele Waszyngtonu.

Polskie przewodnictwo w OBWE a sytuacja za wschodnią granicą

Polska zabiega o utrzymanie jednolitego stanowiska Zachodu w ramach rozmów z Rosją, między innymi na forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. OBWE jest naturalną platformą dla rozmów o bezpieczeństwie i stabilności w Europie. Polska od początku 2022 r. sprawuje przewodnictwo w tej organizacji, koncentrując swoje wysiłki na ożywieniu debaty dotyczącej bezpieczeństwa europejskiego. Do priorytetów naszego przewodnictwa należy deeskalacja sytuacji wokół Ukrainy. Polska prezydencja wspiera prace Trójstronnej Grupy Kontaktowej i działalność Specjalnej Misji Monitorującej na Ukrainie.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała w 1995 r. Obejmuje działania w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, ekonomiczno-ekologicznym oraz praw człowieka i demokracji (tzw. wymiar ludzki OBWE). W skład OBWE wchodzi 57 państw z Europy i Azji Środkowej, USA i Kanada. W ramach organizacji funkcjonują wyspecjalizowane instytucje oraz misje terenowe, w tym Specjalna Misja Monitorująca na Ukrainie, działająca od 2014 r. Obecnie trwają rozmowy dotyczące przedłużenia mandatu Misji, które powinno nastąpić do końca marca 2022 r.

Na 10-11 lutego 2022 r. planowana jest wizyta ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Kijowie w roli przewodniczącego OBWE.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

rbk/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.01.2022, 21:35
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ