Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Senatu informuje:
Szanowni Państwo,
Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął 2 grudnia br. wizytę w Brukseli. Marszałek oraz towarzysząca mu senator Halina Bieda wezmą udział w 7. Szczycie Przewodniczących Parlamentów Członkowskich Zgromadzenia Parlamentarnego Unii dla Śródziemnomorza, który 3 grudnia br. odbędzie się w Parlamencie Europejskim. Marszałek spotka się też z Wiceprzewodniczącą PE, Robertą Metsolą.
Unia dla Śródziemnomorza to organizacja, skupiająca 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz 15 państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Bałkanów. Jej celem jest nadawanie nowej dynamiki współpracy w basenie Morza Śródziemnego. Szczyt przewodniczących parlamentów krajów członkowskich poświęcony będzie zmianom klimatycznym w regionie Morza Śródziemnego i wynikającym z nich zagrożeniom.
Marszałek Senatu RP zabierze głos w dyskusji, przewodniczący parlamentów mają także przyjąć wspólną deklarację. Jest w niej między innymi wezwanie społeczności międzynarodowej do implementacji postanowień tegorocznego szczytu klimatycznego COP26 z Glasgow i wezwanie wszystkich państw członkowskich do nasilenia działań adaptacyjnych w celu zminimalizowania negatywnych skutków zmiany klimatu oraz osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i odporności na zmiany klimatyczne. W projekcie deklaracji znalazł się także apel o przyspieszenie przejścia na sprawiedliwe, odporne, neutralne dla klimatu i zasobooszczędne gospodarki w celu ograniczenia średniego wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C, zatrzymania i odwrócenia procesu utraty różnorodności biologicznej oraz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
W obradach 7. Szczytu Przewodniczących Parlamentów Członkowskich uczestniczyć mają także m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oraz aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.
Podczas wizyty w Brukseli Marszałek Senatu RP spotka się także z Wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, Robertą Metsolą. Prof. Tomasz Grodzki i Roberta Metsola spotkali się już w Warszawie 28 października br. Rozmawiali wówczas m.in. o kwestiach praworządności i sądownictwa w Polsce, sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz współpracy Parlamentu Europejskiego z parlamentami narodowymi.
Roberta Metsola jest kandydatką największej grupy politycznej w PE, Europejskiej Partii Ludowej, na stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego w związku z kończącą się kadencją obecnego przewodniczącego, Davida Sassolego.
Pozdrawiamy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mkr/ ann/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.12.2021, 19:36 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |