Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił otwarty nabór kandydatów na pięciu członków Rady Ochrony Pracy XII kadencji powoływanych spośród osób zgłoszonych przez organizacje społeczne zajmujące się problematyką ochrony pracy oraz spośród przedstawicieli nauki. W odróżnieniu od dotychczasowej praktyki członkowie ci zostaną wyłonieni w otwartej i transparentnej procedurze. Zmodyfikowany sposób wyłaniania składu Rady Ochrony Pracy jest kolejnym przykładem nowego standardu otwierania Sejmu i podległych mu instytucji na przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększania transparentności działań podejmowanych przez instytucje państwowe.
Aby zapewnić możliwość szerszej reprezentacji przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, Szymon Hołownia zrezygnował z prawa do wyznaczania własnego kandydata do członkostwa w Radzie spośród grona posłów. Swojego kandydata nie wskaże też sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej. Tym samym w skład ROP wejdzie nie 10, jak dotychczas, lecz 8 posłów. Marszałek Sejmu odstąpił także od wskazywania organizacji uprawnionych do zgłaszania kandydatów – zgłosić ich będą mogły wszystkie organizacje społeczne, niebędące organizacjami reprezentatywnymi w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, środowiska naukowe zajmujące się problematyką ochrony pracy, swoje kandydatury będą mogli zgłosić także zainteresowani przedstawiciele nauki.
Kandydatów, którzy zgłoszą się w otwartym naborze, oceni i zarekomenduje Marszałkowi Sejmu zespół złożony z przedstawicieli Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznika Praw Obywatelskich i Kancelarii Sejmu. Nie zmienią się zasady reprezentacji w ROP dotyczące senatorów oraz przedstawicieli Prezesa Rady Ministrów, reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz reprezentatywnych organizacji związkowych, a także Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.
Rada Ochrony Pracy jest organem nadzoru w sprawach dotyczących przestrzegania prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, a także legalności zatrudnienia oraz działalności Państwowej Inspekcji Pracy. W jej skład wchodzi 30 członków powoływanych przez Marszałka Sejmu na czteroletnią kadencję. Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy członków ROP Marszałek Sejmu powołuje spośród posłów, senatorów, kandydatów zgłoszonych przez Prezesa Rady Ministrów oraz przez organizacje związkowe i organizacje pracodawców reprezentatywne w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, a także przez inne organizacje społeczne zajmujące się problematyką ochrony pracy. Do Rady powołuje się także ekspertów i przedstawicieli nauki.
Szczegóły dotyczące naboru dostępne są pod adresem: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/komunikat.xsp?documentId=F876B4101EFEE196C1258AC10044467A
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.
kom/ mok/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.02.2024, 16:24 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |