Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Relacje można przeczytać na stronie EFNI.
Uczestników powitali Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki, prezydent Lewiatana, Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI, i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Gościem specjalnym ceremonii otwarcia była Roberta Metsola
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego opowiadała m.in. o wyzwaniach stojących przed demokracjami, które powinny być gwarantem stabilności politycznej, postępu społecznego i wzrostu gospodarczego.
„Świat zmienia się szybciej, niż ktokolwiek przypuszczał. W ostatnich latach wspólnie przezwyciężyliśmy kryzys finansowy i pandemię, solidarnie zareagowaliśmy na brutalną rosyjską agresję w Ukrainie. Poczyniliśmy znaczne postępy w walce z kryzysem klimatycznym. Jednak najważniejsze wyzwania dopiero przed nami. Czy potrafimy im sprostać, zależy od naszej determinacji, śmiałych decyzji, a także od tego, czy pozostaniemy zjednoczeni i będziemy się kierować wartościami” - powiedziała.
Roberta Metsola sporo miejsca w swoim wystąpieniu poświęciła Ukrainie.
„Walka Ukraińców o wolność i demokrację nie tylko nas inspiruje, ale też udowadnia, że zasługują na miejsce w Unii Europejskiej. Rozszerzanie europejskiej wspólnoty było i jest strategiczną inwestycją w pokój, bezpieczeństwo, stabilizację i perspektywy dla naszego kontynentu. Ukraina wiele robi, aby spełnić kryteria przynależności do UE. Doceniamy ten wysiłek i zaangażowanie. Jestem optymistką, że stanie się członkiem UE. Musimy być na to gotowi, wykazać się odwagą i przywództwem politycznym. Pamiętajmy, że nie tylko Ukraina chce dołączyć do naszej wspólnoty. Marzą o tym m.in. Mołdawia czy kraje Bałkanów Zachodnich. W związku z tym spada na nas wielka odpowiedzialność, żeby polityczne projekty były przystosowane do kolejnych wyzwań i kolejnych pokoleń Europejczyków” - podsumowała Roberta Metsola.
Fredrik Persson, przewodniczący BussinesEurope, w wystąpieniu otwierającym podkreślał, że Europa znalazła się w trudnym położeniu.
„Mamy problem ze wzrostem gospodarczym i inwestycjami. Niemcy, które przez wiele lat były lokomotywą gospodarczą naszego kontynentu, rozwijają się trzy razy wolniej niż USA. W ciągu ostatnich trzech lat zagraniczne inwestycje w UE spadły o dwie trzecie, tymczasem w USA zwiększyły się o dwie trzecie. Europa musi zacząć się szybciej rozwijać, wzmacniać swój przemysł, ograniczyć liczbę biurokratycznych regulacji. Europejscy przedsiębiorcy potrzebują wsparcia polityków, którzy muszą im pomóc stać się bardziej konkurencyjnymi” - powiedział.
Panel otwarcia: Dokąd zmierza świat?
„Zmierzamy do samozagłady i nie wiadomo, czy potrafimy ten proces zatrzymać. Ostatnie kryzysy - finansowy, zdrowotny, migracyjny, wojna w Ukrainie - skumulowały wiele problemów. To wszystko może nagle wybuchnąć. Demokracja nie rozwiązuje dobrze spraw obywateli na poziomie krajowym i unijnym, nie jest dostatecznie przystosowana do przemian technologicznych. Jesteśmy niewolnikami instytucji, które stworzyliśmy” - przekonywał Jan Zielonka, prawnik, ekspert ds. europejskich, Uniwersytet Oksfordzki.
„Scenariusz samozagłady jest bardzo realny” - przyznał Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Batorego.
„Chociaż Europa, nie dość szybko, ale próbuje odpowiadać na wiele wyzwań cywilizacyjnych, np. cyfrowych. UE ma wiedzę, doświadczenie, zasoby technologiczne, które są potrzebne reszcie świata” - dodał.
O dążeniu świata do zbiorowego samobójstwa mówiła także Magdalena Środa, filozofka z Uniwersytetu Warszawskiego.
„Żyjemy w świecie schizofrenii. Boimy się wojen, a promujemy państwa narodowe. Propagujemy idee uniwersalne, ale mamy mnóstwo mechanizmów, które je ograniczają. Potrzeba nam radykalnej zmiany w podejściu do świata, nowego sposobu myślenia o nim” - stwierdziła.
Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i THINKTANK Leaders Hub, ostrzegała, że Zachód ma poważny problem.
„Nowy świat niekoniecznie będzie tak zorganizowany, jak byśmy sobie tego życzyli. Może nie być urządzony na naszą modłę. Zmienia się układ sił. Niektórzy mówią o zimnej wojnie 2.0. W tym nowym świecie będzie miejsce nie tylko dla mocarstw zachodnich” - podkreśliła.
Piotr Voelkel, przedsiębiorca, nawoływał, żeby przestać rozumieć rozwój jako ciągłe zwiększanie sprzedaży i produkcji, nakręcanie konsumpcji. Potrzebujemy zmiany filozofii.
„W branży meblarskiej, którą reprezentuję, czas skończyć z produkcją na 2-3 sezony i wprowadzić wyroby wysokiej jakości, które będą służyć ludziom długie lata” - dodał.
Panel „Dokąd zmierza świat?” prowadził Jerzy Buzek.
Źródło informacji: Konfederacja Lewiatan
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.10.2023, 09:36 |
Źródło informacji | Konfederacja Lewiatan |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ