Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Cyfryzacja KPRM: E-usługowe podsumowanie marca (komunikat)

02.04.2021, 12:58aktualizacja: 02.04.2021, 13:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Cyfryzacja KPRM informuje:

Elektroniczny wniosek o dowód osobisty to jedna z e-usług, która - porównując rok do roku - odnotowała największy wzrost. Pozostałe także świetnie sobie radzą. W marcu przybyło też niemal 150 tysięcy nowych mObywateli, a portal GOV.pl odwiedziło ponad 20 milionów użytkowników.

Marzec 2021 r. to kolejny miesiąc niesłabnącego zainteresowania naszymi e-usługami, czyli sprawami urzędowymi, które można załatwić przez internet.

Popularne dowody

W trzecim miesiącu tego roku Polacy założyli 431 272 profili zaufanych (PZ). To prawie 80 tysięcy więcej niż w lutym. W sumie, od początku tego roku, przybyło ponad 1,3 nowych właścicieli PZ.

Profil zaufany to klucz do e-usług. Dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w internecie. Założenie PZ nic nie kosztuje. W większości przypadków można to załatwić online (za pośrednictwem bankowości elektronicznej). PZ jest ważny trzy lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.

Mając profil zaufany można nie tylko korzystać ze wszystkich dostępnych na portalu GOV.pl e-usług, ale także zarejestrować się na szczepienie, zalogować do Internetowego Konta Pacjenta, rozliczyć e-PIT, zalogować do PUE ZUS, czy założyć działalność gospodarczą. Katalog spraw, w których przydaje się PZ jest coraz większy. 1 kwietnia dołączyła do niego także możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Zachęcamy, aby z niej skorzystać!

Sprawdź, jak założyć profil zaufany. https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

Wracamy do e-usługowego podsumowania marca. W tym miesiącu na wyróżnienie zdecydowanie zasługuje e-usługa Uzyskaj dowód osobisty. Od 1 do 31 marca skorzystało z niej dokładnie 41 346 osób. To ponad dwa razy więcej niż w marcu 2020 r.

- Aby złożyć przez internet wniosek o dowód osobisty potrzebujemy jedynie profilu zaufanego i odpowiedniego zdjęcia. Dokument, który odbierzemy to e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów – dodaje.

#ePolak? potrafi! Sprawdź, jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu i… działaj online! https://www.youtube.com/watch?v=7OWJztoc-Og

WAŻNE! Na początku sierpnia tego roku, w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów, zniknie możliwości składania online wniosków o dowód osobisty. Dlatego jeśli Twój dokument niebawem straci ważność – nie trać czasu i działaj.

Przez internet można też zgłosić utratę dowodu. W marcu z e-usługi Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego skorzystało 4261 osób. Rok temu – 2784.

Wnioski o akty

Prawie 30 tysięcy osób w marcu zawnioskowało online o odpis aktu stanu cywilnego, czyli skorzystało z naszej e-usługi Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. To niemal trzy razy więcej niż w marcu 2020 roku.

O odpis aktu stanu cywilnego nie dość, że można zawnioskować online, to można go dostać od ręki, w wersji elektronicznej.

- Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – tłumaczy minister Marek Zagórski.

Każdego dnia marca do urzędów trafiało też niemal sześć tysięcy elektronicznych pism ogólnych. Polacy w ostatnim miesiącu wysłali ich w sumie 185 231. To niemal dwa razy więcej niż w marcu ubiegłego roku (96 934). Dzięki e-usłudze Wyślij pismo ogólne można załatwić lub przynamniej zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy.

Ogólnie, to bardzo proste. Poznaj pismo ogólne i korzystaj! #ePolakpotrafi

Nowi mObywatele

Przez internet można załatwić też wiele innych życiowych spraw, np. zgłosić narodziny nowego członka rodziny. Wystarczy skorzystać z e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka. W marcu tego roku tą drogą zgłoszono przyjście na świat 15 721 dzieci. W marcu ubiegłego roku – 11 171.

Zamelduj się na pobyt czasowy – to kolejna e-usługa, która cieszy się coraz większą popularnością. Od 1 do 31 marca 2021 r. skorzystało z niej 23 856 Polaków. To niemal dwa razy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku (12 385).

Niemal dwukrotnie wzrosła również popularność e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W marcu tego roku skorzystano z niej 96 503 razy, rok wcześniej – 52 841.

Od 1 do 31 marca przybyło także prawie 150 tysięcy nowych mObywateli, czyli użytkowników naszej aplikacji mObywatel.

mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty. Aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Korzysta z niej już ponad 2,4 miliona osób. W zależności od tego, z jakiego telefonu korzystamy - można ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.

Dzięki aplikacji mObywatel można bezpiecznie okazywać swoje dane, realizować e-recepty - bez podawania w aptece numeru PESEL i kodu odbioru (wystarczy okazać do zeskanowania kod QR), potwierdzać uprawnienia kierowcy, sprawdzać licznik punktów karnych, okazywać dane pojazdu oraz korzystać z mLegitymacji.

Wszystkie e-usługi znajdziecie na portalu GOV.pl. W marcu tego roku odwiedziło go ponad 20 milionów użytkowników.

e-Polak potrafi!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kmz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.04.2021, 12:58
Źródło informacji Cyfryzacja KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ