Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Cyfryzacja KPRM: Ponad 11 miliardów złotych na dostęp do szybkiego internetu (komunikat)

19.08.2022, 12:49aktualizacja: 19.08.2022, 13:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Cyfryzacja KPRM informuje:

Dziś ponad 80% gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do szybkiego internetu, a od 2015 roku, m.in. dzięki środkom z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, wskaźnik ten urósł o niemal 30 p.p. Niestety wciąż ponad 3 mln budynków w Polsce jest wykluczonych cyfrowo. Pomożemy im środkami z Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Chcesz mieć wpływ na to jak będą wydatkowane te środki? A może, jako przedsiębiorca telekomunikacyjny, masz w planach budowę szybkich sieci szerokopasmowych? Weź udział w konsultacjach społecznych!

Chcemy, aby szybki internet był dostępny wszędzie. Dzięki PO PC dotrze do ponad 2 mln gospodarstw domowych. Na dalsze działania przeznaczymy ponad 1 mld euro z KPO i niemal 1 mld euro z FERC. Uwzględniając wkład własny operatorów do 2026 roku będą realizowane inwestycje o wartości ponad 11 mld zł.

Do tych projektów musimy się dobrze przygotować, dlatego prowadzimy konsultacje, które mają na celu:

poznanie opinii na temat proponowanych zasad konkursów na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych – aby wsparcie udzielane było efektywnie i przyczyniło się do wyeliminowania tzw. „białych plam” w dostępie do szybkiego internetu, zebranie planów inwestycyjnych operatorów – po to by wiedzieć, gdzie dostęp do szybkiego internetu zostanie zapewniony na zasadach rynkowych i gdzie nie ma potrzeby interwencji państwa.

Założenia konkursów na budowę sieci w ramach KPO i FERC

Bazując na doświadczeniach z wdrażania I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 przygotowaliśmy założenia dotyczące kolejnych konkursów na dofinansowanie projektów szerokopasmowych. Do najważniejszych różnic względem PO PC zaliczamy:

obowiązek beneficjentów do podłączenia wszystkich budynków na danym obszarze - w tym budynków, które nie będą jeszcze istnieć w momencie ogłaszania konkursów, ograniczenie dofinansowania przypadającego na pojedynczego beneficjenta w celu włączenia w proces przedsiębiorstw z sektora MŚP, dopuszczanie do konkursów wyłącznie podmiotów z udokumentowanym doświadczeniem inwestycyjnym lub o doskonałej kondycji ekonomicznej.

Zapoznaj się z załącznikiem, aby dowiedzieć się więcej o pozostałych założeniach konkursów, a jeżeli masz do nich uwagi, prześlij je do 19 września na adres szybki-internet@mc.gov.pl.

Plany inwestycyjne operatorów

Zebranie planów inwestycyjnych ma na celu sprawdzenie, gdzie przedsiębiorcy będą inwestować w infrastrukturę telekomunikacyjną ze środków własnych. Takie obszary nie będą wyznaczone do konkursów ze środków KPO i FERC. To już 7. edycja tzw. konsultacji społecznych obszarów białych NGA. Interesują nas inwestycje realizowane w obszarach, w których nie występuje infrastruktura telekomunikacyjna umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Zbieranie planów inwestycyjnych odbywa się za pośrednictwem Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS). Przejdź do formularza. Przed przystąpieniem do zgłaszania planów koniecznie zapoznaj się z poniższymi dokumentami – Zasadami konsultacji społecznych obszarów białych NGA oraz Instrukcją.

Plany inwestycyjne można zgłaszać do 19 września.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ lgs/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.08.2022, 12:49
Źródło informacji Cyfryzacja KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ