Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Cyfryzacja KPRM: Startujemy! Rusza 3.4 PEM (komunikat)

02.03.2021, 10:39aktualizacja: 02.03.2021, 10:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Cyfryzacja KPRM informuje:

Startujemy! Rusza 3.4 PEM

„Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” - to nowy projekt, który będziemy realizować wspólnie z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym. Nasz główny cel - wyjaśnić Polakom czym jest technologia 5G.

Założeniem naszego programu jest szeroko pojęta edukacja społeczna na temat nowoczesnych technologii mobilnych. 24 lutego podpisaliśmy z Centrum Projektów Polska Cyfrowa umowę na dofinansowanie projektu (w ramach działania 3.4 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa). Projekt potrwa do listopada 2023 r.

Co chcemy robić?

Jeszcze przed wakacjami chcemy wystartować z pierwszą turą szkoleń dedykowanych samorządowcom. Obejmą głównie kwestie dotyczące procesu inwestycyjnego stacji bazowych, ale także kompetencji miękkich, które przydadzą się w toku rozmów z mieszkańcami.

Kolejną grupą, którą chcemy objąć edukacją są dziennikarze mediów lokalnych, ale i ogólnopolskich. Mamy świadomość tego, jak trudną materią jest telekomunikacja i zagadnienia dotyczące pola elektromagnetycznego.

Projekt zakłada także przygotowanie podręcznika wspomagającego naukę fizyki w szkołach podstawowych po to, by już najmłodsi wiedzieli jak działa sieć telefonii komórkowej i co z tego wynika.

Przede wszystkim będziemy się koncentrować na przybliżeniu Polakom zagadnień związanych z technologią mobilną piątej generacji, zwanej potocznie technologią 5G. W mediach pojawia się wiele półprawd i jeszcze więcej fake newsów na temat szkodliwości 5G dla ludzi i środowiska. Wielu samozwańczych „ekspertów” demonizuje tę technologię i wzywa do szerokiego oporu społecznego przed jej wprowadzeniem. Stąd stale rosnący sceptycyzm i nieuzasadnione obawy Polek i Polaków w kontekście rozwoju infrastruktury sieci komórkowych. Doskonale widać to w wynikach badań prowadzonych przez międzynarodowe instytuty.

W czym problem?

Firma konsultingowa Deloitte wykonała analizę opinii społecznej na temat obaw przed wprowadzeniem 5G. Niestety, według przeprowadzonego badania, wśród krajów rozwiniętych Polacy plasują się w czołówce sceptyków. Aż 11% z nas zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że technologia 5G niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia. Natomiast około 14% uważa, że te kwestie są ze sobą powiązane. Optymizmem napawa jednak fakt, że 20% społeczeństwa nie zgadza się z takim stwierdzeniem, a około 17% nie zgadza się zdecydowanie. Około 24% Polaków nie ma na ten temat zdania.

Wyzwanie!

Mimo, iż sceptycy są w mniejszości, badania pokazują jak wielka praca stoi przed instytucjami odpowiedzialnymi za rozwój tych technologii, jak również dostawcami usług opartych o komunikację bezprzewodową.

Jedynym sposobem na walkę z dezinformacją jest informacja. I na tym będziemy się koncentrować.

Chcemy w łatwy i przystępny sposób przedstawić Polakom to, jak funkcjonują nowe technologie mobilne. Rozwiać ich obawy na temat rzekomej szkodliwości 5G i pokazać, że nie mamy się czego obawiać.

Polacy bardzo aktywnie szukają w internecie informacji na temat 5G. Pokazuje to badanie Prolifics Group. Niestety, również w tym zestawieniu plasujemy się w światowej czołówce sceptyków. Co miesiąc Polacy wpisują około 20 tysięcy zapytań o szkodliwe działanie 5G, co daje nam piąte miejsce w zestawieniu. Wyprzedzają nas tylko USA, Wielka Brytania, Australia i Kanada.

Ale… chcemy wiedzieć

Co pokazują statystyki związane z wyszukiwaniem ogólnych informacji na temat 5G? Tutaj zapracowaliśmy na srebro z ponad 130 tysiącami rekordów miesięcznie. Przed nami znajdują się jedynie Stany Zjednoczone, których mieszkańcy pytają o nową technologię 314 tysięcy razy w ciągu miesiąca.

To dowód na to, że nasze społeczeństwo jest bardzo zainteresowane tym zagadnieniem.

Dlatego rzucamy rękawicę środowiskom propagującym dezinformację. Będziemy serwować fakty w łatwy i przystępnym sposób, okraszając je badaniami naukowymi i opiniami najlepszych ekspertów. W trakcie wielu inicjatyw, które zaplanowaliśmy na najbliższe trzy lata, postaramy się przeciągnąć sceptyków - przynajmniej tych umiarkowanych - na naszą stronę. Pomożemy również zdecydować się tym dotychczas niezdecydowanym. Natomiast entuzjastom technologii mobilnych zapewnimy sporą dawkę informacji i nowinek. Bądźcie z nami!

Obserwujcie nas w mediach społecznościowych IŁ – PIB oraz Cyfryzacji KPRM!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.03.2021, 10:39
Źródło informacji CKPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ