Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Cyfryzacja KPRM: Twoja cyfrowa maseczka (komunikat)

08.03.2021, 14:03aktualizacja: 08.03.2021, 14:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Cyfryzacja Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Nosisz maseczkę, trzymasz dystans, dbasz o higienę - dołóż do tego zestawu korzystanie z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe.

Korzystanie z aplikacji nic nie kosztuje, jest proste, bezpieczne i – co pokazują doświadczenia innych krajów – skuteczne. Do używania jej zachęca także minister zdrowia.

Pomocne powiadomienie

Głównym celem aplikacji jest wysyłanie anonimowych powiadomień o kontakcie z koronawirusem. Otrzymanie takiego ostrzeżenia nie oznacza, że jesteśmy chorzy lub że powinniśmy odbyć obowiązkową kwarantannę. To sygnał, że w ostatnich 14 dniach mogliśmy mieć kontakt z osobą, która ma pozytywny wynik testu na COVID-19. A to oznacza, że powinniśmy być ostrożniejsi. Jeśli to możliwe – powinniśmy przez jakiś czas zrezygnować ze spotkań np. z seniorami. Wszystko po to, by zahamować ewentualne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Brytyjski resort zdrowia oszacował, że tamtejsza aplikacja (NHS COVID-19 app), działająca tak samo jak nasza, zapobiegła około 600 tysiącom nowych infekcji.

Dzięki powiadomieniu możemy też szybciej zareagować i lepiej zadbać o swoje zdrowie. Każda osoba, która otrzyma takie ostrzeżenie a wynik jej, dostępnego w aplikacji, testu oceny ryzyka jest niepokojący – może szybko i wygodnie zapisać się na test. Aplikacja prowadzi przez ten proces krok po kroku.

Powiadomienia są anonimowe. To działa w dwie strony. Otrzymując powiadomienie – nie wiemy od kogo je dostaliśmy. Wysyłając powiadomienie – nie wiemy do kogo je wysyłamy. No właśnie – dzięki aplikacji możemy nie tylko dostawać powiadomienia, ale także je wysyłać.

Jak to działa?

Załóżmy, że – niestety – odebraliśmy pozytywny wynik testu na COVID-19. Do każdej takiej osoby dzwoni Centrum Kontaktu (połączenie automatyczne). W trakcie połączenia jedno z pytań, jakie usłyszymy będzie dotyczyło tego, czy korzystamy z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Jeśli korzystamy (tylko użytkownicy aplikacji mogą dostawać powiadomienia i je wysyłać) – wkrótce skontaktuje się z nami pracownik Centrum Kontaktu, który podczas rozmowy przekaże nam unikatowy numer PIN. Powie też, w którym miejscu aplikacji go wprowadzić. Wprowadzenie PINu w aplikacji uruchomi system powiadomień. A to oznacza, że wszystkie osoby, które także korzystają z aplikacji i z którymi mieliśmy kontakt (nie musimy ich znać) w trakcie ostatnich 14 dni – dostaną anonimowe ostrzeżenie o możliwym kontakcie z koronawirusem.

Być może opis brzmi skomplikowane, jednak w praktyce – to naprawdę proste i szybkie działanie. Aplikacja zbudowana jest tak, by korzystanie z niej nie stanowiło problemu i dla młodszych, i dla starszych – także tych, którzy na co dzień słabiej sobie radzą z nowoczesnymi technologiami.

Wysłanie powiadomienia nic nie kosztuje, zajmuje chwilę, jest anonimowe – a może skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Osoby, które je otrzymają będą mogły lepiej i skuteczniej zadbać o swoje i swoich bliskich zdrowie.

Jak działa system powiadomień aplikacji STOP COVID? – obejrzyj film.

Europejski standard

A jak to możliwe, że aplikacja w ogóle wysyła takie powiadomienia? Skąd wie do kogo je wysłać? Czy nas śledzi?

Nie, nie śledzi. Aplikacja nie zbiera żadnych danych o użytkownikach. Ich prywatność jest naszym priorytetem. Aplikacja powstała we współpracy z Komisją Europejską. Przeszła niezależne testy bezpieczeństwa – nie ma dostępu do zawartości naszego telefonu, nie śledzi naszej lokalizacji. Aby uruchomić aplikację nie musimy podawać żadnych swoich danych.

Działanie aplikacji (nie tylko naszej, ale wszystkich dostępnych w Europie aplikacji tego typu) jest oparte o system Bluetooth i rozwiązanie dostarczone przez firmy Apple i Google. W największym skrócie wygląda to tak:

Po ściągnięciu aplikacji (jest dostępna – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy – w sklepach Google Play lub AppStore) uruchamiamy system monitorowania ryzyka (włączamy Bluetooth).

Od tego momentu aplikacja, działając w tle, monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów, na których także jest zainstalowana. My już nic nie musimy robić.

Jeśli znajdzie takie urządzenie, a spotkanie z nim będzie trwało dłużej niż 15 minut i odbędzie się w odległości poniżej 2 metrów – aplikacja je zapamięta na 14 dni. W aplikacji nie znajdziemy informacji z iloma takimi urządzeniami „widziało się” nasze.

Jeśli w trakcie 14 dni właściciel urządzenia, z którym kontakt miał nasz telefon, zachoruje i wpisze w aplikacji otrzymany z Centrum Kontaktu numer PIN – w naszym telefonie pojawi się ostrzeżenie.

Jeśli w trakcie 14 dni my zachorujemy i wpiszemy w aplikacji numer PIN, tym samym uruchamiając system powiadomień – w telefonach osób/innych użytkowników aplikacji, z których urządzeniami „widziało się” nasze - pojawią się anonimowe ostrzeżenia.

Dostając powiadomienie – nie wiemy kto je wysłał. Wysyłając powiadomienie – nie wiemy do kogo je wysyłamy.

Jeśli nadal nie do końca rozumiesz, jak działa aplikacja, obejrzyj film, w którym to tłumaczymy.

Zróbmy wszystko, aby zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa! – obejrzyj film.

Ostrzeżenia, informacje, testy

Do tej pory (dane na 2 marca) aplikację pobrało 1 876 099 Polaków. System powiadamiania uruchomiły 3922 osoby. Do korzystania z aplikacji zachęca m.in. minister zdrowia.

- Zachęcam do stosowania aplikacji STOP COVID. Jak pokazują doświadczenia innych krajów korzystanie z tego rodzaju aplikacji przyczynia się do spadku liczby zachorowań – mówi Adam Niedzielski. - Aplikacja jest bezpieczna i bezpłatna, zapewnia bezpieczeństwo i prywatność - dodaje.

STOP COVID - ProteGO Safe to nie tylko powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem.

W aplikacji znajdziecie też m.in.:

test oceny ryzyka zachorowania – warto wypełniać go regularnie,

dziennik zdrowia – to miejsce, gdzie codziennie możesz notować np. wysokość swojej temperatury lub występowanie innych objawów (katar, kaszel itp.). To także miejsce na notatki z kim się spotkaliśmy/gdzie byliśmy. Gdybyśmy zachorowali – takie informacje na pewno się przydadzą,

aktualną informację o liczbie wykonanych w Polsce szczepień przeciwko COVID – 19,

aktualną informację o liczbie zachorowań na koronawirusa w Polsce,

obserwacja powiatów – dzięki tej funkcji masz aktualne informacje o sytuacji epidemicznej w wybranych przez Ciebie regionach,

ostrzeż w Europie – dzięki tej funkcji możesz wysłać powiadomienie do użytkowników aplikacji innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub otrzymać powiadomienie od nich bez konieczności instalowania aplikacji z innych krajów.

Wkrótce kolejna aktualizacja i kolejne udogodnienia dla użytkowników!

Nasza aplikacja jest dostępna w językach polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim.

Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID - ProteGO Safe ze sklepu Google Play.

Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID - ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie gov.pl/stopcovid

Razem możemy pokonać koronawirusa! Pobierz aplikację STOP COVID! – obejrzyj spot.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2021, 14:03
Źródło informacji kprm
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ