Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Delegacja PE uda się na granicę polsko-ukraińską, aby ocenić korytarze żywnościowe

15.06.2022, 16:12aktualizacja: 15.06.2022, 16:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2022 - Source : EP
© European Union 2022 - Source : EP
Delegacja Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego uda się w najbliższy poniedziałek na granicę polsko-ukraińską. Europosłowie zajmą się oceną korytarzy żywnościowych.

Podczas dwudniowej misji europosłowie odwiedzą przejścia graniczne w Medyce (kolejowe) i Korczowej (drogowe), aby ocenić import ukraińskich produktów rolnych i możliwości alternatywnych tras. Zdolności magazynowe produktów rolnych będą tematem wymiany poglądów europosłów z przedstawicielami ukraińskiego i polskiego biznesu i handlu.

Jak zauważył przewodniczący komisji AGRI Norbert Lins (EPL/ Niemcy), ze względu na rosyjską blokadę ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, eksport zboża musi być transportowany drogą lądową i kolejową.

„Jest to ogromne wyzwanie infrastrukturalne i biurokratyczne na granicach Ukrainy. Celem tej misji rozpoznawczej na granicy polsko-ukraińskiej jest ustalenie, na czym polegają bieżące problemy i gdzie można szybko i w nieskomplikowany sposób udzielić pomocy ze strony europejskiej” – powiedział Lins.

Oprócz Norberta Linsa w skład delegacji PE wejdzie sześciu innych europosłów: Herbert Dorfmann (EPL, Włochy), Juozas Olekas (S&D, Litwa), Ulrike Müller (Renew, Niemcy), Tilly Metz (Greens/EFA, Luksemburg), Veronika Vrecionova (ECR, CZechy) i Luke Flanagan (The Left, Irlandia).

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił niedawno, że Rosja używa zagrożenia głodem jako broni.

„Rosja używa żywności jako broni, kradnąc zboże, blokując porty i zamieniając pola uprawne w pola bitewne. Na Ukrainie utknęło ponad 20 milionów ton zboża, pszenicy i kukurydzy. Zaburza to globalne bezpieczeństwo żywnościowe, podnosi ceny i powoduje głód" - zaznaczył Michel.

Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że tylko w tym roku około 275 milionów ludzi na świecie będzie przynajmniej zagrożonych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.06.2022, 16:12
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ