Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Przez wiele lat naruszano niestety art. 219 Konstytucji RP, w związku z czym wielomiliardowe wydatki były >>ukrywane<< w przeróżnych funduszach i pozbawiane jakiejkolwiek kontroli” – mówi ekspert.
Prezes IFP oraz Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, przygotowali raport pt. „Stabilny i przejrzysty budżet pod kontrolą obywateli. Plan Naprawy Finansów Publicznych”. Dokument zawiera przede wszystkim listę 25 rekomendowanych działań porządkujących ten kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki obszar.
Dr Dudek podkreśla, że w pierwszej kolejności należy podjąć działania przywracające konstytucyjną rangę ustawy budżetowej oraz jej podstawy charakter w planowaniu, monitorowaniu i sprawozdawaniu finansów publicznych.
„Musimy też uszczelnić i dokonać przeglądu reguły wydatkowej oraz wprowadzić planowanie wieloletnie. To są bowiem jedne z kamieni milowych koniecznych do odblokowania środków z KPO, a także warunek skutecznego przywrócenia finansom i instytucjom publicznym wiarygodności oraz zaufania społecznego” – wyjaśnia ekspert.
Jak dodaje, stan finansów publicznych nie jest jeszcze bardzo zły. Polska ma co prawda nadmierny deficyt i znaczący dług publiczny, ale nie jest to jeszcze poziom krytyczny. Natomiast system finansów publicznych w ocenie ekonomistów jest w kryzysie i pilnie musimy zadbać o przejrzystość finansów publicznych, właściwą kontrolę demokratyczną nad planowaniem i realizowaniem budżetu oraz sprawność działania instytucji powołanych do zarządzania środkami finansowymi obywateli.
Więcej informacji odnaleźć można na stronie Instytutu Finansów Publicznych.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 20.12.2023, 09:48 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |