Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Drzwi do świata. Pracownia Orange to otwarta, multimedialna świetlica

15.07.2015, 16:06aktualizacja: 15.07.2015, 16:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Internauci w plebiscycie online zdecydują, gdzie powstanie 26 nowych, w pełni wyposażonych Pracowni Orange. Szanse ma 50 miejscowości.

Jedna trzecia Polaków w ogóle nie korzysta z Internetu, wynika z Diagnozy Społecznej. Powodem jest brak motywacji oraz nieznajomość korzyści, jakie dają technologie, na przykład szybkiego dostępu do informacji, czy możliwości kontaktu z innymi ludźmi(1). Aby nowe technologie stały się sojusznikiem rozwoju niewielkich społeczności, Fundacja Orange zakłada i pomaga prowadzić otwarte dla wszystkich, multimedialne świetlice w miejscowościach o populacji do 40 tysięcy osób. Mieszkańcy zyskują nie tylko miejsce spotkań i realizacji pasji wyposażone w nowoczesny sprzęt IT, lecz także wsparcie i system szkoleń nakierowany na wzmacnianie kompetencji cyfrowych użytkowników Pracowni.

Finaliści II edycji konkursu Pracownie Orange zostali wyłonieni spośród 1018 wniosków, w których oddolne grupy inicjatywne przedstawiły swoje pomysły na działania lokalne. Komisja wybrała 50 najciekawszych zgłoszeń, ale o ostatecznej lokalizacji Pracowni Orange w obrębie 16 województw zadecydują internauci. W drodze plebiscytu zostanie wybranych 26 lokalizacji dla Pracowni – po 2 w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, śląskim oraz wielkopolskim oraz po 1 pracowni w: lubuskim, podkarpackim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

"W małych społecznościach kryje się wielka energia do wspólnych działań, a nowe technologie pomagają ją uwolnić. Internetowy plebiscyt Pracowni Orange to prezentacja tego potencjału oraz nasze zaproszenie dla wszystkich internautów, aby pomogli nam w tym trudnym wyborze 26 miejscowości, którym sprezentujemy nowoczesne miejsca spotkań" – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. prezesa Fundacji Orange oraz odpowiadający za komunikację i CSR w Orange Polska. Głosujący mogą też wziąć udział w konkursie na stworzenie najciekawszego hasła o ulubionej miejscowości i wygrać tablet oraz inne niespodzianki.

Każda z 26 nowych Pracowni Orange otrzyma komputery z bezpłatnym dostępem do Internetu, drukarki ze skanerami, konsole do gier oraz telewizory LCD. Pomieszczenia przeznaczone na świetlicę zostaną wyremontowane i umeblowane. Lokalni koordynatorzy Pracowni wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach, webinariach, indywidualnych tutoringach, aby wspólnie z mieszkańcami współtworzyć miejsce, które jak najlepiej odpowie na potrzeby lokalne. Pomoże w tym także system grywalizacji społecznej, którego celem jest motywowanie mieszkańców do działania na rzecz swojej okolicy.

W Pracowniach będą realizowane inicjatywy, których pomysłodawcami są grupy inicjatywne. Wśród nich np. nauka programowania dla dzieci, muzyczne warsztaty międzypokoleniowe, wspólne tworzenie gier planszowych, kursy językowe, warsztaty fotograficzne, zajęcia związane z regionalnymi tradycjami i wiele innych. Inicjatywy są skierowane do różnych grup odbiorców: dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych, młodych matek, seniorów – każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie.

W plebiscycie Fundacji Orange biorą udział lokalne inicjatywy z całej Polski; po 5 z województw: małopolskiego (Łękawica, Polanka Wielka, Pcim, Tuchów, Myślenice), mazowieckiego (Laski, Lipiny, Chodkowo, Huszlew, Radzymin), podlaskiego (Krypno Kościelne, Folwarki Małe, Dubiny, Dołubowo, Sokółka); po 4 z województw: lubelskiego (Podlaski, Szczekarków, Stoczek Łukowski, Ryki), łódzkiego (Węgrzynowice, Dębniak, Brzeziny, Golesze Duże); po 3 z województw: dolnośląskiego (Czeszów, Sokołowsko, Przedmoście), kujawsko-pomorskiego (Skąpe, Waganiec, Cyprianka), opolskiego (Brzeg, Głuchołazy, Kotórz Wielki), śląskiego (Czeladź, Lgota Mokrzesz, Chechło), wielkopolskiego (Koło, Jarocin, Krajenka); po 2 województw: lubuskiego (Nietków, Bojadła), podkarpackiego (Łukawiec, Strzyżów), pomorskiego (Kołczygłowy, Lulemino), świętokrzyskiego (Przededworze, Raków), warmińsko-mazurskiego (Stawiguda, Wierzbica) i zachodniopomorskiego (Drzonowo, Kamień Pomorski).

Nowe Pracownie to prezent od Fundacji Orange z okazji 10-lecia działalności. Przez ten czas Fundacja przeznaczyła ponad 150 milionów złotych na inicjatywy społeczne, w tym na realizację autorskich programów edukacyjnych i wsparcie dla ponad 900 organizacji, 3500 bibliotek publicznych, 10 000 szkół i 1000 szpitali w Polsce.

Program Pracownie Orange odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Dodatkowych informacji udzielą:

Antonina Bojanowska

koordynator ds. komunikacji

Fundacja Orange

e-mail: antonina.bojanowska@orange.com

tel. (+48) 509 84 86 82

-

Wojciech Jabczyński

rzecznik prasowy

Orange Polska

e-mail: wojciech.jabczynski@orange.com

tel. (+48) 22 527 19 37

Fundacja Orange prowadzi autorskie programy i wspiera wartościowe działania innych organizacji na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży. Poprzez twórcze inicjatywy zachęca młodych do zdobywania wiedzy, udziału w kulturze, budowania społeczności przy wykorzystaniu Internetu i nowych technologii. We wszystkie jej inicjatywy angażują się wolontariusze Orange. Fundacja została stworzona w 2005 roku przez Orange Polska S.A.

www.fundacja.orange.pl; www.facebook.com/FundacjaOrange

Partnerzy programu Pracownie Orange:

ASUS, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę, Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Laboratorium EE, Fundacja Highlight/Inaczej i Fundacja Dobra Sieć.

(1)Por. D. Batorski, "Polacy wobec technologii cyfrowych - uwarunkowania dostępności i sposobów korzystania", w: Diagnoza Społeczna 2013 Warunki i Jakość Życia Polaków - Raport

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Data publikacji 15.07.2015, 16:06
Źródło informacji Fundacja Orange
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ