Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej informuje:
Dowódcy formacji obrony terytorialnej Polski i Litwy podpisali porozumienie o współpracy szkoleniowej. To pierwszy formalny plan współpracy WOT z formacją OT innego państwa. Inicjatywa dotyczy wspólnych ćwiczeń i szkoleń.
Dokument sygnowali w czwartek w sejmie Litwy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz dowódca litewskich Sił Ochotniczych Obrony Kraju (KASP) płk. Dainius Pašvenskas. Porozumienie podpisano w Wilnie podczas obchodów 28 rocznicy utworzenia KASP.
Porozumienie jest pierwszym tego typu dokumentem podpisanym z formacją innego państwa, obecnie na etapie procedowania są też plany współpracy z Łotwą, Estonią i amerykańską Gwardią Narodową. Odnosząc się do zakresu podpisanego porozumienia generał Kukuła powiedział, że ćwiczenia będą mieć charakter cykliczny i zapowiedział, że polskie i litewskie wojska obrony terytorialnej wezmą też udział w największych ćwiczeniach Wojska Polskiego "Dragon" oraz "Defender" odbywających się z udziałem wojsk amerykańskich.
Dowódca WOT przypomniał też, że KASP była formacją, której pewne rozwiązania z blisko trzydziestoletniego funkcjonowania zostały zaimplementowane na etapie budowy WOT.Zapisy porozumienia w praktyce będzie realizowała głównie 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, której partnerem zagranicznym jest właśnie KASP.
W obchodach rocznicy utworzenia litewskich Sił Ochotniczych Obrony Kraju uczestniczył poczet flagowy z 1 Podlaskiej Brygady OT.
Współpraca 1PBOT z litewskim KASP rozpoczęła się w 2018 roku od wizyty Polskich żołnierzy w jednostce Ochotniczych Sił Obrony Kraju z regionu Dainava. Na czerwiec tego roku zaplanowana jest wizyta delegacji KASP w Polsce, Litwini będą mieli sposobność zapoznania się między innymi z procesem szkolenia podlaskich Terytorialsów.
# # #
Aktualnie siły litewskiej formacji wynoszą 5 500 żołnierzy, z których 90% stanowią ochotnicy, a 10% żołnierze zawodowi. Porównywalne proporcje mają też docelowo występować w WOT. Ochotnicy KASP na co dzień również łączą pracę ze służbę wojskową, dlatego ćwiczenia realizowane są głównie w weekendy. Struktura obu formacji jest oparta na zasadzie terytorialności. Głównym zadaniem jest wspieranie lokalnych społeczności w sytuacjach zagrożeń militarnych i niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych). KASP, podobnie jak WOT, opiera się na małych, ale samodzielnych i mobilnych pododdziałach, których podstawową komórką są sekcje lekkiej piechoty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.01.2019, 20:44 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |