Newsletter

Polityka i społeczeństwo

EKS Mikołajki 2023: współpraca samorządów z biznesem korzystna dla lokalnych społeczności

07.03.2023, 08:45aktualizacja: 07.03.2023, 08:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Większe szanse kariery dla młodych ludzi, wzrost płac na terenie gminy, branding lokalizacji przyciągający inwestorów oraz fundusze dla organizacji pozarządowych – to, zdaniem ekspertów, wynik pozytywnego wpływu działalności międzynarodowych korporacji na lokalną gospodarkę i rozwój regionu.

Uczestnicy debaty „Kooperacja biznesu i samorządów – wpływ zagranicznych inwestorów na regionalną gospodarkę oraz zrównoważony rozwój społeczny, edukacyjny i środowiskowy”, która miała miejsce podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, zgodnie twierdzą, że realizację celów społecznych znacząco ułatwia wsparcie ze strony biznesu, szczególnie dużych międzynarodowych korporacji.

„Dużych międzynarodowych korporacji nie należy się obawiać. Przeciwnie, w długofalowej perspektywie współpraca samorządu z biznesem daje wymierne efekty dla lokalnych społeczności” – mówił Tomasz Sielicki, burmistrz miasta Świebodzina, podkreślając znaczenie inwestycji firmy Amazon, która zbudowała w 2021 r. centrum logistyczne na terenie gminy.

Tomasz Sielicki wskazał, że Świebodzin znajdujący się na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych - autostrady A2 do Berlina i drogi ekspresowej S3 - to centralny punkt na zachodniej ścianie Polski, co stanowi dodatkową korzyść dla rozwoju biznesu.

„Świebodzin nigdy nie był gminą upadającą, z wysokim bezrobociem, jednak młodzi ludzie mieli tu ograniczoną ścieżkę kariery zawodowej. W strukturze przedsiębiorstw brakowało dużej międzynarodowej korporacji, żeby młodzi zostali w mieście. Po pojawieniu się Amazona można zaczynać karierę od Świebodzina, a zakończyć ją w europejskiej centrali w Luksemburgu” – podkreślił.

Dodał, że płace w Świebodzinie były spetryfikowane (skamieniałe), można było dojść tylko do ograniczonego poziomu zarobków. Po pojawieniu się Amazona rywalizacja o pracownika wymusiła wzrost wynagrodzeń również w innych firmach.

„Trzeci aspekt to szeroko rozumiany branding miasta. Są marki międzynarodowe, które przyciągają uwagę, są synonimem sukcesu. Lokalizacja takiej marki pokazuje, że ten rejon jest punktem na mapie, gdzie warto inwestować” – zaznaczył Tomasz Sielicki.

Podał również dane liczbowe, z których wynika, że po pojawieniu się wielkiego koncernu dwukrotnie wzrosły wpływy z podatku dochodowego od nieruchomości od osób prawnych. To umożliwiło m.in. zwiększenie dotacji na kulturę czy opiekę społeczną, dając efekt synergii oparty na racjonalnych, partnerskich zasadach.

„Jesteśmy częścią tkanki lokalnej. Współpraca ze Świebodzinem układa się świetnie, bo lubimy wymagające samorządy, które sugerują nam, na co najlepiej wydać pieniądze. Mamy środki, które z założenia mogą być przeznaczone na cele społeczne, a w firmie pracują ludzie, którzy chcą się angażować w działalność społeczną” – podkreśliła Anna Papka, Public Policy Manager-Sustainability CEE, która w Amazon zajmuje się regulacjami i relacjami z administracją publiczną.

O korzyściach ze współpracy uczelni wyższych z międzynarodowymi korporacjami mówiła prof. Jolanta Zrałek z Katedry Badań Konsumpcji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

„Kształtujemy rynek pracy w regionie poprzez zapewnienie specjalistów. Misją uniwersytetu jest kształcenie teoretyczne, jednak kooperacja z biznesem daje nam możliwość przekazania wiedzy praktycznej. A dla biznesu współpraca z uczelnią na etapie studiów pozwala kształcić studentów stosownie do potrzeb, umożliwia także preselekcję kandydatów do pracy” – podkreśliła Jolanta Zrałek.

Ekspertka dodała, że Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach posiada różne narzędzia współpracy jak wykłady praktyków biznesu czy zapraszanie przedstawicieli biznesu jako ekspertów na uczelnianych eventach. Uczelnia realizuje również wyjścia studyjne, dające możliwość zwiedzenia firmy. Przykładem są wizyty w centrum logistycznym i magazynie Amazona w Sosnowcu.

O współpracy biznesu z organizacjami pozarządowymi mówił również Paweł Kaczmarczyk, dyrektor ds. rozwoju i partnerstwa w Fundacji Rodziny Czepczyńskich, która wydała m.in. książki edukacyjne dla dzieci: „ABC ekonomii” i „ABC empatii”. Dzięki wsparciu ze strony Amazona zaczyna ich druk również w języku ukraińskim.

„We współpracy z samorządami realizujemy projekty edukacji finansowej dla dzieci i nauczycieli w przedszkolach i szkołach podstawowych – podmiotach zarządzanych przez samorządy. Jednak bez wsparcia logistycznego, finansowego czy burzy mózgów z przedstawicielami biznesu, realizacja celów statutowych fundacji jest bardzo trudna” – zaznaczył Paweł Kaczmarczyk.

VIII Europejski Kongres Samorządów odbywa się w dniach 6-7 marca 2023 r. w Mikołajkach.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2023, 08:45
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ