Newsletter

Polityka i społeczeństwo

EPRS: ponad połowa Europejczyków uważa, że dyskryminacja rasowa lub etniczna jest problemem powszechnym

31.05.2022, 10:17aktualizacja: 31.05.2022, 12:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
Badanie Eurobarometru z 2019 r. wykazało, że zdaniem ponad połowy Europejczyków dyskryminacja na tle rasowym lub etnicznym jest w ich krajach powszechnym problemem. Między poszczególnymi państwami członkowskimi istnieją jednak znaczne różnice w tej kwestii - podało Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS).

W raporcie poświęconym polityce UE w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji rasowej i etnicznej podkreślono, że dokładna skala nietolerancji jest trudna do oszacowania z powodu braku danych i rzadkiego zgłaszania rasistowskich incydentów. Powołując się na badanie Eurobarometru z 2019 r., eksperci wskazali, że zdaniem ponad połowy Europejczyków dyskryminacja na tle rasowym lub etnicznym jest w ich krajach powszechnym problemem, przy czym między poszczególnymi państwami członkowskimi "istnieją znaczne różnice w tej kwestii". "Badanie wykazało, że od czasu sondażu z 2015 r., w UE jako całości stosunek do mniejszości rasowych i etnicznych stał się bardziej pozytywny. W 2019 r. 65 proc. respondentów stwierdziło, że nie ma nic przeciwko, by osoba o innym pochodzeniu etnicznym niż większość ludności ich kraju została wybrana na najwyższy urząd polityczny (wzrost o 10 punktów procentowych)" - poinformowali.

Dodali, że podobnie jak w wypadku społecznego postrzegania skali dyskryminacji, także w tej kwestii mamy do czynienia z istotnymi różnicami między państwami unijnymi. "Np. średnio 79 proc. respondentów twierdzi, że czułoby się komfortowo, mając na co dzień kontakt z czarnoskórym kolegą, ale odsetek ten waha się od 96 proc. w Holandii i 95 proc. w Szwecji, do 46 proc. na Węgrzech, 48 proc. w Bułgarii i 57 proc. w Austrii. Podobnie dwie trzecie respondentów w UE twierdzi, że czułoby się dobrze, gdyby gdyby jedno z ich dzieci pochodziło ze związku z osobą czarnoskórą. Jednak na poziomie krajowym odsetek ten waha się od 89 proc. w Holandii, 88 proc. w Szwecji, 86 proc. w Wielkiej Brytanii i 80 proc. we Francji do 33 proc. na Słowacji, 26 proc. na Węgrzech i 15 proc. w Bułgarii. Bułgaria jest jedynym krajem, w którym ponad połowa respondentów twierdzi, że czułaby się z tym niekomfortowo" - zwrócili uwagę autorzy raportu.

Biuro Analiz PE przekazało również, że "respondenci badania Eurobarometru, którzy uważali się za należących do mniejszości etnicznej, częściej zgłaszali, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyli dyskryminacji lub prześladowania (40 proc. w porównaniu z 17 proc. badanych ogółem). Respondenci w ogólnounijnym badaniu dotyczącym migrantów i mniejszości - przeprowadzonym przez Agencję Praw Podstawowych UE - stwierdzili, że ich pochodzenie etniczne lub imigranckie jest głównym powodem dyskryminacji. Jako dodatkowe przyczyny podali swoje nazwiska, kolor skóry i religię" - czytamy.

Według autorów raportu, badanie wykazało też, że osoby, które noszą religijne okrycia, są dwukrotnie bardziej narażone na przemoc na tle rasistowskim. "Jeżeli chodzi o dyskryminację rasową w życiu codziennym, 39 proc. respondentów pochodzenia afrykańskiego uważa, że było dyskryminowanych w ciągu pięciu lat przed badaniem, a 24 proc. w ciągu 12 miesięcy przed badaniem. Najwyższe wskaźniki dyskryminacji rasowej w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie odnotowano w Luksemburgu (50 proc.), Finlandii (45 proc.), Austrii (42 proc.) i Danii (41 proc.). Tymczasem najniższy wskaźnik spośród 27 krajów UE - w Portugalii (17 proc.)" - napisali.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.05.2022, 10:17
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ