Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W czwartek, 23 września europarlament przyjął sprawozdanie, w którym zaproponował utworzenie Niezależnego Organu ds. Etyki (IEB), który „zapewniłby spójne i pełne wdrażanie standardów etycznych w całej UE”.
IEB dążyłby do zagwarantowania, że decyzje publiczne są podejmowane „mając na względzie dobro wspólne i zaufanie obywateli do instytucji UE”. Europosłowie wezwali do zawarcia porozumienia międzyinstytucjonalnego (IIA) pomiędzy Parlamentem a Komisją, które byłoby otwarte dla wszystkich instytucji, agencji i organów UE.
Niemiecki europoseł sprawozdawca (Verts/EFA) podkreślił, że obecna struktura samoregulacji nie powstrzymała licznych niedawnych przypadków konfliktu interesów i zjawiska „drzwi obrotowych”
.„Jasne jest, że pilnie potrzebujemy niezależnego organu do nadzorowania etyki kwestie wewnątrz instytucji UE, aby zapewnić odpowiedzialność urzędników UE. Urzędnicy pracujący w instytucjach europejskich muszą być zobowiązani do przestrzegania najwyższych standardów. To nasza szansa na odzyskanie zaufania obywateli” – zaznaczył europoseł.
Uprawnienia dochodzeniowe i doradcze
W sprawozdaniu wskazano, że IEB powinien mieć szereg obowiązków, w tym być w stanie:
- wszczynać dochodzenia w sprawie możliwych konfliktów interesów lub przypadków „drzwi obrotowych” z udziałem komisarzy, posłów do PE i pracowników uczestniczących instytucji, w oparciu o informacje od stron trzecich, takich jak dziennikarze, organizacje pozarządowe, sygnaliści lub Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich – w stosownych przypadkach dopuszczając anonimowość;
- proponować i doradzać w zakresie zasad etyki przed, w trakcie, a w niektórych przypadkach po zakończeniu kadencji lub zatrudnienia;
- pomagać Komisji Prawnej PE w ocenie ewentualnych konfliktów interesów kandydatów na komisarzy przed przesłuchaniami;
- uzupełnić uprawnienia śledcze Parlamentu;
- współpracować z organami krajowymi i innymi właściwymi organami i agencjami UE, takimi jak OLAF i EPPO;
- podnosić świadomość i udzielać wskazówek, a także pełnić rolę zgodności i doradztwa z możliwością wydawania zaleceń.
Zgodnie z propozycją, nowy organ powinien składać się z dziewięciu członków, po trzech z Komisji i Parlamentu oraz trzech spośród byłych sędziów TSUE, byłych członków Trybunału Obrachunkowego i byłych Rzeczników Praw Obywatelskich UE. Byli eurodeputowani i komisarze nie powinni stanowić więcej niż jednej trzeciej członków.
mp/
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.09.2021, 09:12 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ