Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europol: znaczny wzrost przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie

11.08.2021, 10:41aktualizacja: 11.08.2021, 10:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2020 Copyright
European Union, 2020 Copyright
Pandemia COVID-19 doprowadziła do znacznego wzrostu już wcześniej wysokiej liczby przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie – wynika z danych Europolu.

Parlament Europejski zatwierdził w lipcu nowe przepisy umożliwiające dostawcom usług internetowych dalsze dobrowolne wykrywanie, usuwanie i zgłaszanie przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci online.

Z powodu ograniczeń wprowadzonych ze względu na pandemię, dzieci spędzają więcej czasu w internecie, często bez nadzoru dorosłych, co czyni je bardziej podatnymi na krzywdę. Sprawcy nadużyć seksualnych wykorzystują sytuację, aby uzyskać dostęp do potencjalnych ofiar. Wzrosła liczba przypadków wykorzystywania seksualnego i uwodzenia dzieci online, tzw. cyber-groomingu, polegającego na zaprzyjaźnieniu się z dzieckiem w internecie w celu popełnienia nadużycia seksualnego.

Technologie cyfrowe umożliwiają przestępcom dotarcie do dzieci za pośrednictwem kamer internetowych, podłączonych urządzeń i czatów w mediach społecznościowych i grach wideo, a dzięki technologiom takim jak przetwarzanie w chmurze i ciemna sieć (dark web) mogą oni jednocześnie pozostać anonimowi, co utrudnia organom ścigania ich złapanie.

Według corocznego raportu Fundacji Internet Watch, dostawcy usług internetowych w Europie stali się największymi hostami materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci na świecie.

Parlament Europejski poparł tymczasowe przepisy umożliwiające dostawcom poczty elektronicznej przez stronę internetową, czatów i komunikatorów wykrywanie, usuwanie i zgłaszanie przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie na zasadzie dobrowolności, a także wykorzystywanie technologii skanowania do wykrywania przypadków uwodzenia dzieci w internecie.

Materiały online związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci mogą być wykrywane za pomocą tak zwanych technologii haszowania, które skanują treści, takie jak obrazy i filmy. Natomiast sztuczna inteligencja może analizować dane tekstowe lub dane o ruchu internetowym oraz wykrywać przypadki uwodzenia w sieci. Przepisy nie obejmują komunikacji audio.

Zgodnie z przyjętą rezolucją, materiały będą musiały być przetwarzane przy użyciu technologii najmniej ingerujących w prywatność i nie będących w stanie zrozumieć treści, a jedynie wykrywać wzorce. Interakcje objęte tajemnicą zawodową, na przykład między lekarzami a ich pacjentami, nie będą zakłócane.

Ponadto, jeśli wykorzystywanie seksualne dzieci w internecie nie zostanie wykryte, wszystkie dane będą musiały zostać usunięte natychmiast po przetworzeniu i zostaną trwale usunięte w ciągu trzech miesięcy.

Zatwierdzenie przepisów przez PE nastąpiło po nieformalnym porozumieniu z Radą w kwietniu br. Przepisy będą obowiązywać przez maksymalnie trzy lata. W lipcu ub.r. Komisja Europejska ogłosiła, że w 2021 r. zaproponuje trwalsze rozwiązanie w sprawie zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.08.2021, 10:41
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ