Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

07.04.2025, 16:10aktualizacja: 07.04.2025, 17:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna – które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE – muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” – mówi europoseł Siegfried Mureșan.

4 kwietnia w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce odbył się briefing prasowy z posłami do Parlamentu Europejskiego, Carlą Tavares i Siegfriedem Mureșanem, współsprawozdawcami PE ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro PE w Polsce.

W lipcu b.r. Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028-2035. Obecnie w Parlamencie Europejskim trwają dyskusje nad ustaleniem jego priorytetów. Podczas majowej sesji plenarnej w PE europosłowie zagłosują nad projektem sprawozdania, który przedstawia wizję Parlamentu dotyczącą wieloletnich ram finansowych (WRF) UE po 2027 r.

„W lipcu będziemy mogli mówić o konkretnych liczbach, ale już teraz oczekujemy większej elastyczności budżetu, jego uproszczenia, chcemy również bronić wartości europejskich, wspierać organizacje pozarządowe, wolną prasę. Domagamy się także, aby warunkowość między funduszami europejskimi a wartościami europejskimi została wzmocniona w przyszłości” - podkreślił Siegfried Mureșan.

Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że priorytety finansowe UE uległy zmianie. Obecnie najpilniejsze są inwestycje w bezpieczeństwo: żywnościowe, zdrowotne, energetyczne, w ochronę granic i cyberprzestrzeni, ale także w siły zbrojne poszczególnych krajów członkowskich, aby miały odpowiednie wyposażenie oraz wystarczające zdolności obronne.

W opinii Carli Tavares w następnych WRF trzeba zrównoważyć dotychczasowe priorytety z nowymi.

„Mamy nową rzeczywistość. Ona zmienia się każdego dnia. Dlatego musimy zachować spójność, działać na poziomie regionalnym i lokalnym. Ale potrzebujemy także spojrzeć na nowe wyzwania, takie jak kwestie obronności. Dlatego wciąż powtarzamy Komisji, że nie da się zrobić więcej za mniej. Potrzebujemy rozszerzenia budżetu i większego kompromisu pomiędzy KE a 27 państwami członkowskimi” - zaznaczyła Carla Tavares.

Polityka spójności i wspólna polityka rolna stanowią obecnie po jednej trzeciej budżetu Unii Europejskiej. Europosłowie ds. następnych WRF oczekują, że ich obecny wymiar zostanie obroniony w przyszłości.

Współsprawozdawcy PE wskazują, że w przyszłym budżecie UE znacznie wzrosną wydatki na obronność i bezpieczeństwo, które w budżecie do 2027 r. wyniosły 14 mld euro.

„Unia Europejska staje się teraz ważniejsza dla obywateli i dla państw członkowskich niż była wcześniej. Rosja i autokratyczne reżimy na całym świecie próbują osłabić naszą demokrację, nasze instytucje na poziomie krajowym i europejskim. Kwestionują granice, atakują cyberprzestrzeń, atakują naszą demokrację, wspierają antyeuropejskich kandydatów. Jeśli oczekujemy, że Europa zrobi więcej, to potrzebuje odpowiednich narzędzi. Solidny budżet jest takim narzędziem” - powiedział Siegfried Mureșan.

Współsprawozdawcy PE oczekują także, że polska prezydencja w Unii Europejskiej będzie silnym głosem rozpoczynającym debatę na temat priorytetów, a polski rząd będzie jednym z najbardziej wpływowych aktorów w ciągu najbliższych dwóch lat, kiedy PE będzie decydować o budżecie na następne pięć lat.

„Oczekuję, że polska prezydencja w UE rozpocznie debatę, wyznaczy jej ramy i powie, że Parlament Europejski nie zaakceptuje żadnych redukcji budżetu dotyczących najważniejszych kwestii. Będziemy bronić spójności, bronić rolnictwa i musimy zrobić więcej w zakresie bezpieczeństwa i obrony, ponieważ ludzie tego od nas oczekują” - wskazał Siegfried Mureșan.

Carla Tavares i Siegfried Mureșan przylecieli do Polski w ramach swoich wizyt w krajach UE. Spotkali się z parlamentarzystami w Sejmie i Senacie, przedstawicielami rządu oraz urzędnikami Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.04.2025, 16:10
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ