Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europosłowie wezwali Komisję do ambitniejszych działań na rzecz wdrażania GOZ

28.01.2021, 10:42aktualizacja: 26.02.2021, 09:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP
Jeszcze w tym roku Komisja powinna ustanowić zharmonizowane i jednolite wskaźniki obiegu zamkniętego w zakresie śladu materiałowego i konsumpcyjnego – podkreślono w przyjętym w środę sprawozdaniu komisji ds. środowiska PE.

W środę, 27 stycznia Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) przyjęła sprawozdanie w sprawie nowego planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym. Dokument odnosi się do przyjętego w marcu 2020 planu Komisji Europejskiej dotyczącego wdrażania idei gospodarki cyrkularnej.

Zasady gospodarki o obiegu zamkniętym

W przyjętym dokumencie europosłowie podkreślili, że obecna liniowa gospodarka typu „weź, zużyj, wyrzuć”, musi zostać przekształcona w gospodarkę o prawdziwie zamkniętym obiegu, opartą na szeregu kluczowych zasad, takich jak zapobieganie marnotrawstwu oraz ograniczenie zużycia energii i zasobów.

Zdaniem eurodeputowanych produkty powinny być projektowane w sposób ograniczający ilość odpadów, szkodliwych substancji i zanieczyszczeń oraz chroniący zdrowie ludzkie. Ich zdaniem należy jasno określić korzyści płynące z gospodarki o obiegu zamkniętym dla konsumentów.

Kluczowe  cele i wskaźniki

W sprawozdaniu posłowie zaapelowali o ustanowienia opartych na nauce wiążących celów UE do 2030 r. w zakresie zużycia materiałów i śladu konsumpcyjnego, obejmujących cały cykl życia każdej kategorii produktów wprowadzanych na unijny rynek. W tym celu wezwali Komisję do wprowadzenia jeszcze w tym roku zharmonizowanych, porównywalnych i jednolitych wskaźników obiegu zamkniętego w zakresie śladu materiałowego i konsumpcyjnego.

Komisja ds. środowiska wezwała również Komisję do zaproponowania wiążących celów dla poszczególnych produktów w zakresie ich zawartości poddającej się recyklingowi, przy jednoczesnym zapewnieniu wydajności i bezpieczeństwa danych produktów oraz możliwości ich odzysku.

Zrównoważona polityka produktowa

Jednocześnie posłowie zdecydowanie poparli plany KE dotyczące rozszerzenia zakresu dyrektywy w sprawie ekoprojektowania na produkty niezwiązane z energią. Eurodeputowani chcą, aby nowe przepisy zostały przedstawione jeszcze w 2021 r. Powinny one określać horyzontalne zasady zrównoważonego rozwoju i normy dla poszczególnych produktów, tak aby produkty wprowadzane na rynek UE działały dobrze, były trwałe, nadające się do wielokrotnego użytku oraz można je było łatwo naprawić, nie były toksyczne, a także można je było poddać recyklingowi.

Zdaniem holenderskiego europosła Jana Huitema (Renew Europe) przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym to gospodarcza szansa dla Europy, którą należy wykorzystać. „Europa nie jest kontynentem bogatym w zasoby, ale mamy umiejętności, wiedzę fachową i zdolność do wprowadzania innowacji i rozwoju technologii potrzebnych do zamykania obiegu i budowania społeczeństwa wolnego od odpadów. Stworzy to miejsca pracy i wzrost gospodarczy oraz przybliży nas do osiągnięcia naszych celów klimatycznych - korzystnych dla wszystkich ” – oświadczył Huitema.

Sprawozdanie zostanie poddane pod głosowanie podczas lutowego posiedzenia plenarnego europarlamentu.

mp/

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
Belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.01.2021, 10:42
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ