Newsletter

Polityka i społeczeństwo

FEP 2021-2027 - zasady kwalifikowania wydatków

27.12.2022, 15:15aktualizacja: 27.12.2022, 15:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PE
Fot. PE
Władze Pomorza podczas rozdzielania Funduszy Europejskich z nowej perspektywy finansowej będą preferować beneficjentów, którzy zagwarantują, że obiekty które powstaną dzięki dofinansowaniu, będą miały możliwość samodzielnego utrzymywania się - wynika z opublikowanych zasad kwalifikowania wydatków w programie regionalnym FEP 2021-2027.

Urząd marszałkowski zwraca uwagę, że w porównaniu z okresem 2014-2020 czas realizacji programu regionalnego uległ skróceniu o dwa lata. Niezbędne jest więc przyspieszenie przepływu środków finansowych i certyfikacji wydatków. Nowe zasady kwalifikowalności wydatków będą mieć zastosowanie w planowaniu i przygotowywaniu projektów, w których dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji. Nie dotyczą pomocy technicznej.

Podatek od towarów i usług (VAT) będzie w programie regionalnym 2021-2027 stanowił z reguły wydatek niekwalifikowalny. Wyjątek przyjęto dla projektów dotyczących edukacji przedszkolnej i włączającej, cyfryzacji usłóg publicznych, budowy dróg wojewódzkich, edukacji w obszarze przyrody, Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) oraz projektów grantowych.

Podobne zasady dotyczą kosztów pośrednich. Będą one niekwalifikowalne, z wyjątkiem projektów obejmujących
wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, edukacyję w obszarze ochrony przyrody, upowszechnianie edukacji przedszkolnej, zintegrowane działania obejmujące usługi mieszkaniowe i społeczne,
RLKS oraz projekty grantowe.
 
Zarządzając unijnymi pieniędzmi, władze Pomorza chcą priorytetowo traktować zapewnienie właściwej widoczności i informacji o Funduszach Europejskich przez beneficjentów. W związku z tym cała grupa wydatków na te cele będzie mogła być uznana jako kwalifikowalne. Chodzi m.in. o informacje lub zakładki na stronie internetowej  poświęconej projektowi, wytworzenie lub zakup tablic informacyjnych, tablic pamiątkowych, czy plakatów.

W przypadku projektów o charakterze strategicznym, np. z udziałem Komisji Europejskiej i Instytucji Zarządzającej, działania komunikacyjny takie jak wynajem sali, zapewnienie nagłośnienia, zakup cateringu, zakup reklamy w mediach, będzie można wpisać w koszty projektu. Nie będzie natomiast takiej możliwości w przypadku gadżetów promocyjnych typu notesy, kubki, plecaki oraz publikacje papierowe typu kalendarze, czy ulotki.

Ustalono też maksymalne wskaźniki kosztów usług w zakresie zarządzania i obsługi projektów. Np. nadzór robót budowlanych i montażowych z kontrolą rozliczenia budowy to 3 proc. kosztów, nadzór autorski – 15 proc. kosztów dokumentacji projektowej, inżynier kontraktu czy inwestor zastępczy – 7 proc. kosztów robót budowlano-montażowych.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.12.2022, 15:15
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ