Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Dotychczas na znajdujących się w przestrzeni miejskiej Warszawy Tablicach autorstwa Karola Tchorka widniała jedynie liczba ofiar. Dlatego w trosce o zachowanie pamięci o ogromie ofiar poniesionych przez naród polski podczas II wojny światowej, we współpracy z historykami przygotowaliśmy elektroniczną bazę. Pozwala ona na poznanie nazwisk, zawodów i wieku ponad 3100 ofiar, często całych rodzin” - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Baza umożliwia wyszukanie personaliów zamordowanych przez Niemców osób po danej lokalizacji lub nazwisku. Została przygotowana przez zespół autorski, składający się z historyków, współpracujących z Fundacją PGE w ramach projektu „Tablice Pamięci”.
„Stworzyliśmy wykaz ofiar niemieckich zbrodni przypisanych do konkretnej tablicy Karola Tchorka. Zadanie to nie było proste - ogrom dokonanych zbrodni, szczególnie w okresie Powstania Warszawskiego 1944 r. - utrudniał stworzenie pełnej listy. Przygotowując ten wykaz wykorzystaliśmy nie tylko istniejącą literaturę przedmiotu, ale także zeznania i relacje mieszkańców, głównie z lat 40. ubiegłego wieku czy opracowania wykonane w Muzeum Powstania Warszawskiego” - mówi Wiktor Cygan, historyk, członek zespołu opracowującego wykaz ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej.
Strona oraz aplikacja „Tablice Pamięci” są stale rozbudowywane. Aktualnie zawierają m.in. materiały edukacyjne, bibliotekę mediów, wystawę on-line obrazującą ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji.
Umieszczone przy Tablicach Tchorka dwujęzyczne tabliczki informacyjne posiadają kod QR pozwalający poznać historię każdego z miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie, a teraz także nazwiska osób, które w tych miejscach zginęły.
Fundacja PGE, poprzez projekt „Tablice Pamięci”, wspiera działania w obszarze edukacji historycznej i przybliża tematykę represji wobec mieszkańców Warszawy w okresie II wojny światowej.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=WY0D-s0a0C4&feature=youtu.be&cbrd=1
Informacje o projekcie „Tablice Pamięci”:
Projekt „Tablice Pamięci” realizowany jest od 2018 roku. W jego ramach Fundacja PGE przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich 165 tablic Tchorka znajdujących się na terenie Warszawy. Wydała folder o Tablicach Pamięci oraz wsparła wydanie dwujęzycznego albumu „Pamięć Warszawy”. Zamontowała ponad 120 tabliczek informacyjnych przy tablicach Tchorka oraz wyczyściła i zakonserwowała 104 tablice. Zaprezentowała wystawę „Ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939 - 1945” na Dworcu Centralnym w Warszawie, w Muzeum Wojska Polskiego oraz przed budynkiem PGE na ul. Mysiej 2. We współpracy z Fundacją Towarzystwa Projektów Edukacyjnych, Fundacja PGE przeprowadziła program dla szkół „Miasto Pamięci” oraz we wrześniu 2021 r. zorganizowała wystawę i koncert „Warszawa Miasto Bohaterów” na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Zorganizowała również koncert „Miasto Pamięci”, który odbył się 5 października 2019 r. w Muzeum Wojska Polskiego oraz wsparła rewitalizację Skweru Męczenników Warszawskiej Woli zlokalizowanego przy ul. Karolkowej 49 w Warszawie.
KONTAKT:
Konrad Mróz
Biuro Prasowe Grupy PGE
tel. +48 785 999 946
e-mail: konrad.mroz@gkpge.pl
e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl
https://www.gkpge.pl/grupa-pge/dla-mediow/kontakt-dla-mediow
Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.02.2023, 15:09 |
Źródło informacji | PGE Polska Grupa Energetyczna |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ