Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Geblewicz: zbudowaliśmy system wsparcia dla najbardziej wykluczonych i najbardziej potrzebujących (wideoreportaż)

05.05.2021, 11:41aktualizacja: 05.05.2021, 11:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EuroPAP News - Kadr z filmu
EuroPAP News - Kadr z filmu
Na Pomorzu Zachodnim zbudowaliśmy koncepcję Specjalnej Strefy Włączenia; zbudowaliśmy system wsparcia dla najbardziej wykluczonych i najbardziej potrzebujących – podkreśla marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Region charakteryzuje się niejednorodnym poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego. Obszary usytuowane wokół aglomeracji szczecińskiej i miasta Koszalin cechuje wyższy poziom rozwoju, jednocześnie obok nich zdiagnozowano obszary problemowe, o postępującej marginalizacji. Specjalna Strefa Włączenia po raz pierwszy została wyznaczona w 2014 r. i podlega corocznej aktualizacji. Problem znalazł swoje odzwierciedlenie w strategii wydawania funduszy unijnych.

„Na Pomorzu Zachodnim zbudowaliśmy koncepcję Specjalnej Strefy Włączenia dla gmin szczególnie wykluczonych. Wykluczonych pod względem gospodarczym, pod względem komunikacyjnym, wykluczonym również społecznie – mówi marszałek województwa. - Dzięki dodatkowym pieniądzom, które skierowaliśmy na ten obszar, a jest to ponad 200 mln euro, zbudowaliśmy system wsparcia dla najbardziej wykluczonych i najbardziej potrzebujących. Dziś widzimy jak ten system wsparcia małych społeczności procentuje” – dodaje Geblewicz.

Jedną z inicjatyw realizowanych w Specjalnej Strefie Włączenia jest dofinansowany ze środków UE projekt „Nawigator Samodzielności”.

Jak zaznacza dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Shivan Fate, projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 14-22 lata przebywającej w pieczy zastępczej lub opuszczającej pieczę – tę instytucjonalną oraz rodziny zastępcze. Projekt jest realizowany przez lidera - Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego oraz partnerów projektu - powiaty: łobeski, szczecinecki i wałecki.

Opiekun usamodzielniania z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łobzie Krystyna Cerkaska wskazuje, że pierwszymi działaniami, związanymi z realizacją projektu, były szkolenia dla młodzieży. „Młodzieży zaproponowano szereg kursów zawodowych, m.in. też kurs prawa jazy. Jeżeli chodzi o kursy zawodowe – to kurs wózka widłowego, kurs fryzjerski a także inne, w zależności od chęci, możliwości bądź aspiracji naszych uczestników” – zauważa Cerkaska.

W ten sposób z projektu skorzystał Marek Dąbrowski, który ukończył kurs i zdał egzamin na prawo jazdy. „Za prawo jazdy nie musiałem płacić ze swoich pieniędzy. Pojechałem, zrobiłem to wszystko, co powinniśmy zrobić, zdałem egzamin. Minął już rok odkąd mam prawo jazdy i jest całkiem inaczej” – zachwala projekt pan Marek, który samochodem dojeżdża do pracy.

Według Krystyny Cerkaskiej bardzo ważnym elementem projektu było utworzenie mieszkania treningowego, które zostało wyremontowane oraz wyposażone w meble i sprzęt RTV i AGD. W mieszkaniu tym mogą mieszkać cztery osoby usamodzielniające się.

Jednym z jego lokatorów jest Łukasz Żmuda. „To mieszkanie dało mi możliwość lepszego życia, bo teraz nie jestem uzależniony od rodziców, jestem niezależny. Wszystko muszę robić sam, załatwiać, dopinać wszystkich terminów”  - mówi pan Łukasz.

Zdaniem Krystyny Cerkaskiej sukcesem „Nawigatora samodzielności” jest to, że wielu uczestników znalazło swoje miejsce w życiu. „Ukończyli kursy, takie, które były im pomocne w znalezieniu pracy oraz w zakupie mieszkania bądź uzyskaniu mieszania z zasobów gminy Łobez” – podkreśla opiekun usamodzielniania.

Cykl reportaży o funduszach unijnych powstaje w ramach projektu, który PAP realizuje we współpracy z Parlamentem Europejskim.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 05.05.2021, 11:41
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ