Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Gmina Górno: zrewitalizowana „Mała Kadzielnia” służy mieszkańcom i turystom

23.03.2023, 14:44aktualizacja: 23.03.2023, 15:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Na terenie zrewitalizowanej „Małej Kadzielni” - dawnego kamieniołomu kopalni kruszywa - powstało m.in. boisko do piłki nożnej, nowe drogi dojazdowe, ścieżki edukacyjne i gminny targ. Leżący w Górach Świętokrzyskich obiekt służy mieszkańcom gminy i turystom.

„Mała Kadzielnia” leży na terenie gminy Górno w województwie świętokrzyskim. Przemiana obiektu - głosami internautów - zajęła pierwsze miejsce w konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą”.

„To był zaniedbany teren po kamieniołomie dawnej kopalni >>Józefka<<. Uznaliśmy, że warto tam zainwestować i od kilku lat to robimy. Chcieliśmy, aby (to miejsce – PAP) stało się  głównym centrum rozrywki w gminie, żeby służyło przedsiębiorcom, ale też żeby rozwijał się tam sport” – powiedział wicewójt gminy Górno Arkadiusz Kubiec.

Pierwszą inwestycją na tym terenie była budowa boiska, kolejną w ramach RPO była budowa schodów widokowych, oczyszczenie skałek, ścieżka edukacyjna, miejsca parkingowe.

„Kolejny był plac targowy z zagospodarowaniem przestrzeni i komunikacją, następne będzie budowa obiektu sportowego dla GKS Góral Górno, jak również dla gminnego ośrodka kultury – to będzie obiekt wielofunkcyjny i (będzie jeszcze – PAP) kolejny etap rewitalizacji, gdzie powstanie mała architektura, obiekty rekreacyjne typu siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci”- wylicza  Adam Żebrowski, kierownik referatu infrastruktury i rozwoju w Urzędzie Gminy Górno.

Rewitalizacja terenu po dawnym wyrobisku kopalni w sumie kosztowała ok. 4 mln zł; ostatnio oddany etap - ok. 1,7 mln zł, z czego 85 proc. pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Na budowę znajdującego się tuż przy „Małej Kadzielni” gminnego targu poszło 2,8 mln zł. Kolejnym etapem rewitalizacji terenu dawnego kamieniołomu ma być budowa budynku obok stadionu, który będzie używany w celach kulturalno-sportowych.

„Najnowsze środki pozyskane z zewnątrz to środki z Polskiego Ładu i mamy je na poziomie ok. 1,9 mln zł, gdzie wkład własny będzie wynosił około miliona zł” – zaznaczył wicewójt Kubiec.

Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, a cały teren jest oświetlony. Dodatkowo – po zmroku – jest możliwa kolorowa iluminacja ścian „Małej Kadzielni”, która może przybierać różne barwy, np. biało-czerwone na święta narodowe.

„Wspieraliśmy ten projekt w gminie Górno, jednej z gmin, które leżą w sercu Gór Świętokrzyskich - w zagłębiu turystycznym naszego regionu. Teren, który był zdegradowany, został w bardzo ciekawy sposób zaaranżowany i dostosowany do nowej funkcji, która pozwala mieszkańcom, jak również odwiedzającym ten teren turystom korzystać z ciekawej architektury i jednocześnie odpocząć” - ocenił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Dzisiejsza „Mała Kadzielnia” nie ma wiele wspólnego z pokopalnianym wyrobiskiem. To ciekawe połączenie obiektów dydaktycznych z centrum kulturalnym i sportowym gminy. To właśnie tu odbywają dożynki oraz mecze Gminnego Klubu Sportowego „Góral” Górno, które można oglądać nie tylko z trybun, ale również z tarasu widokowego.

„Jak jeździmy po naszym regionie, ale i po całej Polsce, widzimy, że środki europejskie przeznaczane na rewitalizację takich obszarów, małych gmin, powodują, że te miejscowości pięknieją, że te miejscowości stają się bardziej przyjazne dla ludzi i tam następuje taka pogłębiona integracja lokalnej społeczności. Ludzie chcą w tych miejscowościach żyć” – ocenił marszałek Bętkowski.

Odnowiony teren jest również wykorzystywany w działalności innych lokalnych podmiotów, np. jednostek OSP czy grupy teatralnej „Scena Górna”, oraz posłużył do organizacji ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego „Baba Jaga CUP”.

Górno jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 23.03.2023, 14:44
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ