Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IMGW ws. sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej (komunikat)

14.07.2016, 17:28aktualizacja: 14.07.2016, 17:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IMGW informuje:

Prognoza meteorologiczna na okres 14 – 21.07.2016 i ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej na okres 14.07. – 17.07.2016 wg stanu na godz. 06:00 dnia 14.07.2016 r.

KRÓTKOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

od godz. 19:30 dnia 14.07.2016 do godz. 19:30 dnia 15.07.2016

W nocy zachmurzenie duże, na południowym wschodzie lokalnie większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu. Na zachodzie, północy i w centrum prognozowana suma opadu do około 25 mm, a na wschodnim Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce do 40 mm. Na wschodzie początkowo burze. Temperatura minimalna od 11 do 15 st., w dolinach górskich niższa, od 8 do 11 st. Wiatr na Śląsku Dolnym i Opolskim, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na zachodzie Mazowsza i Kujawach i wschodnim Pomorzu przeważnie dość silny, okresami silny, w porywach do 90 km/h, w woj. kujawsko-pomorskim lokalnie do 100 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h. Wiatr będzie wiać z kierunków zachodnich, jedynie początkowo na północnym wschodzie z kierunków południowych. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17 do 20 st., w dolinach górskich chłodniej, od 15 do 17 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, z kierunków zachodnich, w porywach do 60 km/h.

od godz. 19:30 dnia 15.07.2016 do godz. 19:30 dnia 16.07.2016

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże, jedynie w województwach podkarpackim i małopolskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Prognozowana suma opadu w Karpatach do 20 mm. Temperatura minimalna od 12 do 14 st., w dolinach górskich niższa, od 9 do 12 st. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany.

W dzień w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i śląskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Prognozowana suma opadu w Karpatach do 15 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, rano na zachodzie i w centrum rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 19 do 22 st., w dolinach górskich chłodniej, od 14 do 19 st. Wiatr słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany. Wiatr z kierunków północnych, na północy z kierunków zachodnich.

ŚREDNIOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

od godz. 19:00 dnia 16.07.2016 (sobota) do godz. 19:00 dnia 21.07.2016 (czwartek)

Zachmurzenie umiarkowane i duże, w południowej połowie kraju okresami zachmurzenie małe. Przelotne opady deszczu. W niedzielę miejscami burze. W poniedziałek, wtorek i środę burze gdzieniegdzie na północy. Temperatura minimalna od 9 do 14 st., na wybrzeżu od 13 do 15 st. W niedzielę temperatura maksymalna od 21 do 25 st., na wybrzeżu od 18 do 21 st. Później temperatura maksymalna niższa, od 18 do 23 st., na wybrzeżu od 18 do 21 st. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny. W rejonach burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne:

- o intensywnych opadach deszczu 2° i 1°,

- silnych burzach z gradem 2°,

- silnym wietrze 2° i 1°.

Dorzecze Wisły

Stan wody (14.07.2016) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Brynicy, Supraśli i Nurcu oraz lokalnie na Przemszy, Wisłoku i Liwcu. Stan średni obserwowano na Sole, Popradzie, Nidzie, Bystrzycy, Tyśmienicy, Orzycu, Krznie i Drwęcy oraz lokalnie w górnym i w ujściowym odcinku Wisły, na Przemszy, Skawie, Dunajcu, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Kamiennej, Pilicy, Narwi, Wkrze i Bzurze.

Dorzecze Odry

Stan wody (14.07.2016) w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Gwdzie oraz lokalnie na Noteci. Stan średni obserwowano na Kłodnicy, Osobłodze, Strzegomce, Kaczawie, Kwisie i Drawie oraz lokalnie na Odrze, Małej Panwi, Bystrzycy, Bobrze, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci.

Rzeki Przymorza

Stan wody (14.07.2016) rzek Przymorza układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki zanotowano na Nogacie. Stan niski obserwowano na Parsęcie i Słupi.

Uwaga!

Dnia 14.07.2016 (godz. 08:00 cz. lokalnego) na stacjach wodowskazowych w Polsce nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Prognoza hydrologiczna dla Polski na okres 14.07 - 17.07.2016

W najbliższych dniach stan wody układać się będzie głównie w strefie wody niskiej i średniej, tylko lokalnie w strefie wody wysokiej.

Dorzecze Wisły:

W najbliższych dniach (14 i 15.07) w dorzeczu górnej Wisły prognozowane są dalsze wzrosty stanu wody, głównie w strefie wody średniej, miejscami do strefy wody wysokiej. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Na górnej Wiśle prognozowane są systematyczne, niewielkie wzrosty stanu wody, do strefy wody średniej, w kolejnych dniach będą występować na Wiśle środkowej i dolnej.

Na dopływach środkowej i dolnej Wisły przewiduje się głównie wzrosty stanu wody, głównie w strefie wody średniej, miejscami w strefie wody wysokiej.

Lokalnie poziom wody może przekroczyć stany ostrzegawcze.

Dorzecze Odry:

W dniach 14 i 15.07 na górnej Odrze przewiduje się ponowne wzrosty stanów wody (do ok 100cm) w strefie wody średniej. Na odcinku skanalizowanym Odry stany wody będą ulegały wahaniom z tendencją wzrostową w strefie wody średniej, miejscami niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej utrzymywać się będą wahania stanów wody w strefie wody niskiej i średniej. Na Odrze granicznej poniżej Słubic prognozuje się niewielkie wahania i wzrosty stanów wody, od wodowskazu Widuchowa wzrosty stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej Odry będzie utrzymywała się tendencja wzrostowa stanów wody. Lokalnie stany wody będą wzrastać powyżej stanów ostrzegawczych (szczególnie na bocznym korycie Opawy, Straduni i Kłodnicy).

W zlewniach dopływów środkowej Odry prognozowane są wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Największe wzrosty spodziewane są w zlewniach lewostronnych dopływów (zlewnia Bystrzycy, Kaczawy, Bobru i Kwisy oraz Nysy Łużyckiej) i tutaj niewykluczone są punktowe przekroczenia stanów alarmowych (szczególnie: Zagrodno/rz. Skora, Mirsk/rz. Czarny Potok, Iłowa/rz. Czerna Mała, Ostróżno/rz. Witka, Barcinek/rz. Kamienica).

Na Warcie i jej dopływach prognozuje się wahania i niewielkie wzrosty, w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.

W pozostałym okresie (16 i 17.07) przewiduje się wahania stanu wody z tendencją do opadania.

Rzeki Przymorza i Żuławy:

W ciągu najbliższej doby na całym opisywanym obszarze prognozowane są wzrosty poziomów wody. Wzdłuż wschodniej części wybrzeża, na zalewie Wiślanym i Szczecińskim oraz na Żuławach poziomy wody będą wzrastać do strefy stanów wysokich, lokalnie mogą zostać osiągnięte stany ostrzegawcze.

Na rzekach Przymorza, w zlewni Zatoki Gdańskiej i na wschodzie opisywanego obszaru poziomy wzrosną do strefy stanów średnich, lokalnie wysokich.

W dalszej części okresu prognostycznego stabilizacja i opadanie stanu wody.

Ostrzeżenia hydrologiczne

Aktualnie obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne:

stopnia 2 dla województwa:

dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego

stopnia 1 dla województwa:

podkarpackiego, wielkopolskiego, lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dla Bałtyku (Południowo-Wschodniego)

Uwaga!

Lokalnie stany wody mogą ulegać wahaniom spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych i zmianami odpływów ze zbiorników retencyjnych, o których IMGW-PIB nie jest informowane

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.07.2016, 17:28
Źródło informacji IMGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ