Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jak ratować drzewa w mieście? Innowacyjny system nawadniania wdrożono w Wiedniu

26.06.2023, 10:30aktualizacja: 26.06.2023, 11:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Schwammstein © PID/ Christian Fürthner (1)
Schwammstein © PID/ Christian Fürthner (1)
Fakt, że miejskie drzewa nie otrzymują wystarczającej ilości wody podczas letnich upałów, jest problemem w wielu miastach. W stolicy Austrii, Wiedniu, po rocznej fazie pilotażowej wprowadzono innowacyjny projekt. Rozwiązaniem mają być gąbczaste cegły, które doprowadzają wodę deszczową do korzeni drzew.

Wygląda jak zwykła betonowa kostka, ale w praktyce wiedeński wynalazek zwany gąbczastą cegłą, który doprowadza wodę deszczową do korzeni drzew, może oznaczać dla drzew przetrwanie zwłaszcza w upalne, letnie tygodnie. Wewnątrz takiej cegły znajduje się zawór, który jest otwierany lub zamykany przez elektronikę w zależności od tego, czy czujniki wykryją wodę, czy nie. Elektronika tylko z lekkim opóźnieniem otwiera zawór, dzięki czemu pierwsza porcja deszczówki, która zawiera również brud spłukany z ulicy, może w tradycyjny sposób spłynąć do kanalizacji i tylko czystsza deszczówka dociera do podstawy drzewa. Czujnik temperatury gwarantuje, że w okresie spoczynku zimowego, jeśli temperatura nie osiągnie 8 stopni Celsjusza, zawór się nie otworzy.

Elektronika cegły jest zasilana ogniwem słonecznym, chroniona przez przezroczystą pokrywę, na którą można nadepnąć. W przypadku, gdy słońce nie świeci przez kilka dni, a nawet tygodni, zasilanie zapewniają baterie. Zaletą gąbczastej cegły jest to, że można ją łatwo zintegrować z krawędzią otaczającą pień drzewa, zarówno podczas sadzenia nowych drzew, jak i w przypadku istniejących. System został opracowany przez inżyniera Gerharda C. Kidery'ego w ścisłej współpracy z miastem Wiedniem.

Obiecująca faza testowa

Pierwszy prototyp inteligentnego systemu nawadniania zainstalowano w Wiedniu jesienią 2021 roku i testowano go przez około rok. Gdy okazało się, że zaopatrzenie drzew w wodę znacznie się poprawiło, przystąpiono do realizacji pierwszych systemów przy renowacji ulicy Flachgasse w 15. dzielnicy Wiednia. Każde uliczne drzewko zostanie tu wyposażone w specjalny betonowy, nawadniający blok. 

Korzyści z zastosowania inteligentnego systemu, który umożliwia między innymi efektywne i zrównoważone zarządzanie wodami opadowymi, jest wiele. System zatrzymuje między innymi pewną ilość wody deszczowej, dzięki czemu nie wpływa ona do otworu kanalizacyjnego, tym samym odciążając miejską sieć kanalizacyjną. Ze względu na swoje specjalne właściwości, kamień gąbczasty nadaje się do wspólnego stosowania z dobrze już znanymi zasadami miasta-gąbki.

Stolica Austrii jest zaangażowana w sadzenie drzew w środowisku miejskim i projekt zazieleniania miasta „precz z asfaltem”. Zapewnienie optymalnego zaopatrzenia w wodę sprzyja wzrostowi, zdrowe drzewa zapewniają cień i poprawiają mikroklimat, a wszystko to prowadzi do poprawy jakości życia w mieście.

Źródło informacji: Vienna Offices

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.06.2023, 10:30
Źródło informacji Vienna Offices
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ