Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jarosińska-Jedynak: funduszy UE na drogi będzie mniej niż w poprzedniej perspektywie

17.11.2022, 12:12aktualizacja: 17.11.2022, 12:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. kadr z transmisji w Sejmie
Fot. kadr z transmisji w Sejmie
W nowej unijnej perspektywie 2021-2027 alokacja na inwestycje drogowe będzie niższa niż w poprzedniej perspektywie – poinformowała wiceminister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W środę wiceminister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak przedstawiła w Sejmie informację na temat stanu negocjacji z Komisją Europejską krajowych i regionalnych programów operacyjnych dotyczących infrastruktury w perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

„Zakładam, że pierwsze konkursy na środki UE na lata 2021-2027 będą rozpisane na przełomie I i II kw. przyszłego roku” - powiedziała.

Jarosińska-Jedynak szczegółowo przedstawiła obszary wsparcia oraz alokacje dla poszczególnych grup inwestycji infrastrukturalnych w okresie 2021-2027.

Wiceszefowa MFiPR zwróciła m.in. uwagę, że pula unijnych środków na infrastrukturę drogową zarówno w programach krajowych jak i regionalnych „została mocno ograniczona przez Komisję Europejską, więc infrastruktura drogowa będzie realizowana na znacznie mniejszą skalę niż to miało miejsce w perspektywie 2014-2020”.

„Alokacja we wszystkich programach regionalnych na infrastrukturę drogową i tabor to 5,5 mld euro. Wsparcie mobilności w miastach i obszarach funkcjonalnych 1,9 mld euro. Natomiast wsparcie transportu poza siecią TEN-T to 3,6 mld euro” – powiedziała posłom Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister dodała, że w przypadku inwestycji drogowych zlokalizowanych poza siecią TEN-T wsparcie będzie ograniczone wyłącznie do inwestycji priorytetowych pod kątem zapewnienia niezbędnych połączeń transportowych, rozwoju transportu publicznego, działań związanych ze zrównoważoną mobilnością miejską, ale również poprawą ruchu drogowego lub wyprowadzenia ruchu z miasta.

Z kolei w przypadku dróg lokalnych - gminnych i powiatowych, wsparcie unijne będzie ograniczone tylko i wyłącznie do inwestycji, które mają charakter dostępowy.

„Będą musiały spełniać jeden z warunków: stanowić brakujące połączenie do sieci TEN-T, do przejść granicznych, do terminali intermodalnych, do centrów logistycznych, terenów inwestycyjnych lub innych gałęzi transportu” – wyjaśniła Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister poinformowała też, że ramach programów regionalnych wspierane będą m.in.  działania w zakresie poprawy stanu i ilości zasobów wodnych. Jak zaznaczyła, chodzi zarówno o rozwój infrastruktury kanalizacji sanitarnej, oczyszczalnie ścieków, a przede wszystkim o efektywne gospodarowanie wodą pitną i ograniczaniem jej strat.

„Na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w ramach wszystkich programów regionalnych przeznaczono 745 mln euro” – powiedziała Jarosińska-Jedynak.

W ramach programów regionalnych przewidziano też wsparcie infrastruktury związanej z gospodarką odpadami. Wiceminister tłumaczyła, że chodzi o inwestycje związane m.in. z  budową PSZOK-ów, modernizacją instalacji komunalnych do przetwarzania odpadów resztkowych, ale również infrastrukturą do zwiększania odzysku surowców i ponownego ich użycia. Jak dodała, na tego typu przedsięwzięcia we wszystkich programach regionalnych zaplanowano 322 mln euro.  

Z kolei 480 mln euro w ramach programów regionalnych zostało skierowane na infrastrukturę związaną z ochroną przyrody i różnorodności biologicznej.

Na działania związane z adaptacją do zmian klimatu w programach regionalnych przewidziano 1 mld euro. Jak wyjaśniła wiceszefowa MFiPR chodzi o projekty, które będzie zapobiegać i zabezpieczać przed powodziami lub przeciwdziałać suszy, a więc m.in. związane z budową wałów przeciwpowodziowych, suchych zbiorników, a także małej retencji, odtwarzaniem naturalnych ekosystemów oraz gospodarką wodami opadowymi.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.11.2022, 12:12
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ