Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Już ponad 200 młodych sportowców uzyskało wsparcie Sportowej Akademii Veolia

10.12.2018, 14:55aktualizacja: 10.12.2018, 14:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie kolejnych 21 młodych sportowców odebrało nominacje do Sportowej Akademii Veolia (SAV). Przez najbliższy rok utalentowani zawodnicy będą otrzymywali stypendia sportowe oraz wezmą udział w cyklu szkoleń rozwijających umiejętności pozasportowe, m.in. w zakresie dietetyki, marketingu czy psychologii.

To już 10. edycja i 10. rok funkcjonowania programu, w którym dotychczas wzięło udział ponad 200 sportowców. Wśród absolwentów Sportowej Akademii Veolia są m.in. olimpijczyk z Rio De Janeiro, pływak Filip Wypych oraz lekkoatletka Julia Dutkiewicz, autorka książki „Droga Wojownika”.

Celem programu stypendialno-szkoleniowego Sportowej Akademii Veolia jest przede wszystkim wsparcie młodych zawodników w realizacji ich sportowych marzeń. Ale zaangażowani w program eksperci dbają również o bogate zaplecze szkoleń merytorycznych na wielu płaszczyznach, takich jak: psychologia, dietetyka, szkolenia medialne, marketing sportowy czy sponsoring.

Zadaniem zakwalifikowanych sportowców jest natomiast promocja aktywnego trybu życia i przenoszenie sportowych wartości do swoich społeczności lokalnych, m.in. w ramach tzw. „Treningów z mistrzem”, realizowanych w szkołach podstawowych.

„Sportowa Akademia Veolii to jeden z kluczowych projektów Fundacji Veolia w Polsce, prowadzony w ramach realizacji naszej strategii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu – powiedziała PAP Jowita Mytnik-Skała, prezes Fundacji Veolia Polska. – SAV to program dedykowany młodym sportowcom, którzy mają już za sobą pierwsze sukcesy oraz osiągnięcia sportowe. My powstaliśmy po to, żeby ich wspierać i edukować, a także uświadamiać im, jakie wyzwania sportowe i osobiste mogą się przed nimi pojawić” – podkreśliła.

Julia Dutkiewicz, lekkoatletka, absolwentka 8. edycji SAV w rozmowie z PAP powiedziała, że program był dla niej świetnym przeżyciem. „SAV to nie tylko wsparcie finansowe, ale również szkolenia, podczas których można usłyszeć wiele istotnych rzeczy, które później można przenieść na obszary swojej kariery zawodowej” – podkreśliła. Julia w listopadzie 2018 roku – z pomocą Fundacji Veolia – wydała książkę pt. „Droga Wojownika”, która opowiada o jej dotychczasowej drodze rozwoju kariery oraz o tym, dokąd zamierza jeszcze dotrzeć.

Filip Wypych, olimpijczyk z Rio de Janeiro, dołączył do grona Sportowej Akademii Veolia jako jeden z pierwszych. Absolwent 1. edycji odniósł później wiele sukcesów sportowych i zawodowych, a teraz – jak mówi – „z wielką radością przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie kolegom i koleżankom, nominowanym do kadry Akademii Veolia”.

„Udział w programie bardzo dobrze wpłynął zarówno na moją ówczesną karierę zawodniczą, jak i dalsze jej losy – a to z tego względu, że jako sportowiec dostałem skrzydeł, że doceniono moją pracę, miałem poczucie, że ktoś mnie faktycznie zauważył – powiedział PAP Filip Wypych. – Czułem, że zostałem wybrany do programu elitarnego, i traktowałem to jako olbrzymie wyróżnienie, które przyczyniło się do tego, że wtedy – w wieku 18 lat – nie poddałem się w sporcie” – podsumował.

Filip obecnie dołączył do zespołu SAV jako mentor wspierający młodszych kolegów. Prywatnie prowadzi szkółkę pływacką, szkoląc młodych adeptów w łódzkiej Zatoce Sportu. Jak powiedział, „gdyby nie ten program, nie wie, czy znalazłby się w tym miejscu”.

Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się ponad 100 zawodników w wieku od 16 do 18 lat z województw mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz powiatów chrzanowskiego (Małopolska) i tarnogórskiego (Śląsk). O wyborze do kadry SAV decydowały kapituły konkursowe, w skład których weszły osoby związane zarówno z poszczególnymi miastami, jak i przedstawiciele Grupy Veolia w Polsce oraz Fundacji Veolia Polska, a także dziennikarze i kadrowicze wcześniejszych edycji SAV.

Pływak, Albert Warzocha, kadrowicz 10. edycji SAV, do programu dostał się za trzecim podejściem. „W tym roku postanowiliśmy, wspólnie z rodzicami, że to się na pewno stanie, mieliśmy super pomysł na zgłoszenie i udało się. Szczególnie że wyniki w 2017 roku były bardzo zadowalające, zatem wzięcie udziału w SAV było w zasięgu ręki” – powiedział PAP. Tym, co szczególnie zmotywowało Alberta Warzochę, są szkolenia, które, jak oczekuje, mogą nauczyć go samodzielnego, profesjonalnego wejścia w świat sportu.

W zakończonej właśnie 9. edycji Sportowej Akademii Veolia uczestniczyło 21 stypendystów reprezentujących 12 dyscyplin sportowych. W zawodach rangi krajowej i międzynarodowej w ciągu roku zdobyli łącznie 36 medali.

Nominacje do kadry jubileuszowej, 10. edycji Sportowej Akademii Veolia 21 kadrowiczów odebrało z rąk prezesa zarządu Grupy Veolia w Polsce, Frédérica Faroche.

Gośćmi specjalnymi uroczystości byli Tomasz Majewski, kulomiot, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z 2012 roku, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, oraz szpadzista Adam Wiercioch, jeden z inspiratorów programu SAV, który jeszcze jako pracownik Veolia łączył karierę sportową z pracą zawodową.

Szczegóły dotyczące programu SAV znajdują się na stronie https://sportowaakademiaveolia.pl oraz na www.facebook.com/SportowaAkademiaVeolii.

Grupa Veolia w Polsce od 20 lat jest partnerem miast i przemysłu w Polsce, oferującym innowacyjne usługi dostosowane do potrzeb klientów, stale rozwijającym swoją działalność na terenie kraju. W tym czasie dla zapewnienia najwyższej jakości usług, ochrony środowiska, Veolia konsekwentnie inwestuje w rozbudowę oraz modernizację swojej infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej. Jest jednym z czołowych dostawców usług w zakresie zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej.

Zatrudnia około 4300 pracowników. Tworzy i wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska. Tworzone przez grupę nowe modele biznesowe odpowiadają założeniom gospodarki o obiegu zamkniętym i przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu. Grupa Veolia w Polsce prowadzi działalność w 83 miastach, w 41 zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Industry Polska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne. www.veolia.pl

Fundacja Veolia Polska jest fundacją korporacyjną działającą od 2015 roku. Swoje wsparcie kieruje do społeczności lokalnych na terenie działania spółek grupy Veolia w Polsce. Działalność Fundacji Veolia Polska koncentruje się na wzmacnianiu współpracy międzysektorowej, wspieraniu projektów dedykowanych społecznościom lokalnym i poprawie jakości ich życia w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem. Realizuje działania na rzecz ochrony środowiska, bioróżnorodności, edukacji ekologicznej i inwestycji społecznych. Fundacja Veolia Polska. Współpraca w dobrym klimacie. www.fundacja.veolia.pl

Sportowa Akademia Veolia to program edukacyjno-stypendialny, kierowany do sportowców w wieku 16-18 lat. Jego istotą jest wspieranie kadrowiczów w rozwoju dwutorowej kariery sportowej.

W trakcie swojej przygody ze Sportową Akademią Veolia tegoroczni kadrowicze będą mogli skorzystać z całego pakietu szkoleń dostępnych on-line, których tematyka zostanie uzależniona również od zapotrzebowania i zainteresowań zawodników. Zajęcia z marketingu sportowego, event managementu czy praktyczne warsztaty z wystąpień publicznych to tylko część zaplanowanych zagadnień. Szkolenia w formie on-line to jedna z nowości 9. Edycji Sportowej Akademii Veolia, która ma ułatwić młodym sportowcom pogodzenie zajęć z częstymi treningami oraz wyjazdami na zawody czy zgrupowania. Mimo, że program SAV działa w pięciu lokalizacjach, w tym roku szansę na skorzystanie z programu szkoleniowego będą mieli też sportowcy z innych regionów w ramach Otwartych Dni SAV. Dodatkowo, większy nacisk zostanie położony na promocję zdrowego stylu życia oraz wartości sportowych i dobrej energii, którą niesie nowa edycja SAV. W ramach akcji Podaj dalej! kadrowicze będą mieli okazję podzielić się tą energią ze swoją społecznością, angażując młodzież w „Trening z mistrzem”.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 10.12.2018, 14:55
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ