Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według prof. Jabłońskiego, polskie prawo farmaceutyczne jest specyficznym elementem gałęzi prawa obejmującym sumę różnych regulacji prawnych, których stosowanie jest często dotknięte problemami interpretacyjnymi.
„ Z jednej strony są to przepisy, które dotyczą samego prawa farmaceutycznego, z drugiej mamy te dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej, z kolejnej te, odnoszące się do samorządu aptekarskiego. Mamy więc konglomerat kilkuset regulacji prawnych, które wymagają stosowania w konkretnym przypadku” – powiedział prof. Jabłoński.
Rodzi to wiele trudnych dla farmaceutów sytuacji.
„Kiedy mamy do czynienia z kompetencjami różnych organów, w odniesieniu do tej samej sprawy, a na pewno do tego samego podmiotu, pojawiają się wątpliwości interpretacyjne z perspektywy oceny sytuacji przez jeden organ, albo drugi działający już w ramach reżimu innej regulacji ustawowej i aktu wykonawczego” – mówił prof. Jabłoński.
Innym problemem, z którym borykają się farmaceuci jest całkowity zakaz reklamy usług aptek i punktów aptecznych. Nie mogą nawet napisać na kartce powieszonej na szybie, że w aptece można sobie zmierzyć ciśnienie. Tymczasem na zachodzie Europy, np. w Wielkiej Brytanii, farmaceuci aktywnie doradzają pacjentom.
Na problemy ze stosowaniem prawa farmaceutycznego zwracał również uwagę inny uczestnik wspomnianego wcześniej panelu - Paweł Chrupek, dyrektor Wydziału Interwencji Procesowych Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
„Struktura inspekcji farmaceutycznej, o czym mówiono już wielokrotnie, jest rozdzielona pomiędzy Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tutaj pojawia się problem stosowania przepisów prawa, a właściwie braku jednolitości. Dlatego, że poszczególne wojewódzkie inspektoraty np. w Katowicach czy w Warszawie, mogą wydać zupełnie różne rozstrzygnięcia” – mówił dyrektor Chrupek.
Według niego taki stan rzeczy jest z punktu widzenia prowadzącego biznes wysoce niepożądany.
„Dla przedsiębiorcy najważniejsza jest stabilność prawa, stabilność orzecznictwa. Potrafi się on dostosować do każdych okoliczności pod warunkiem, że będzie mógł zaplanować prowadzenie działalności gospodarczej w konkretnym horyzoncie czasowym” – powiedział przedstawiciel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
XXI Forum Ekonomiczne odbywało się w dniach 6-8 września 2022 w Karpaczu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 09.09.2022, 14:09 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |