Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zasiadający w Komitecie Regionów samorządowcy z całego spektrum politycznego wyrazili wstępne poparcie dla przyspieszonego zestawu zaleceń, które mają zapewnić regionom i miastom UE "głębokie i skuteczne" zaangażowanie w odbudowę Ukrainy. Sprawozdawca opinii Komitetu Regionów w tej sprawie, burmistrz Florencji Dario Nardella powiedział, że „odbudowa jest odrodzeniem” dla Ukrainy i że władze lokalne i regionalne UE „powinny być dumne”, że mogą pomóc w tym procesie, który miałby objąć pomoc w przejściu Ukrainy na bardziej ekologiczną i zrównoważoną gospodarkę.
W zaleceniach zawartych w projekcie opinii KR znalazł się zapis o preferencji dla dotacji – a nie pożyczek – dla Ukrainy oraz potrzebie stopniowego udzielania wsparcia. Pierwszy etap miałby koncentrować się na reagowaniu w sytuacjach kryzysowych, drugi poświęcony byłby odbudowie infrastruktury krytycznej i usług. Natomiast trzeci etap miały utorować drogę do długoterminowego zrównoważonego wzrostu.
Zdaniem samorządowców, długofalowe wsparcie powinno skupić się w szczególności na osiągnięciu celu wyznaczonego przez rząd ukraiński, jakim jest redukcja gazów cieplarnianych o 65 proc. do 2030 roku oraz odbudowa infrastruktury społecznej – takiej jak zasoby mieszkaniowe, szkoły i szpitale – w celu przyciągnięcia ukraińskich uchodźców i przesiedleńców z powrotem do ich przedwojennych domów.
Rząd Ukrainy zasugerował, że regiony i miasta UE mogłyby wnieść swój wkład opierając się na partnerstwach z ukraińskimi odpowiednikami, co jest propozycją popieraną przez Komitet Regionów. W projekcie opinii Komitetu podkreślono również potencjalną wartość szerszych programów inwestycyjnych dla zaangażowania większej grupy miast i regionów.
Zalecenia opierają się częściowo na badaniu zleconym przez KR, w którym badacze zapoznali się z poglądami polityków lokalnych i regionalnych z obszarów Ukrainy, które doznały różnego stopnia zniszczeń. W swoich konkluzjach Komitet odnotowuje znaczną poprawę ukraińskich zdolności administracyjnych na szczeblu lokalnym i regionalnym dzięki procesowi decentralizacji, który rozpoczął się w połowie 2010 r. Podkreślono w nich potencjał miast i regionów UE w zakresie wspierania reform w zakresie budowania zdolności, zwłaszcza w mniejszych społecznościach.
Opinia w sprawie roli miast i regionów UE w odbudowie Ukrainy ma pomóc ukształtować prace Europejskiego Sojuszu Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy, powołanego w czerwcu przez Komitet Regionów i europejskie stowarzyszenia reprezentujące lokalne i administracje regionalne. Sam Sojusz był odpowiedzią na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Opinia ma zostać przyjęta 11 października, aby zalecenia miast i regionów skrystalizowały się na czas przed międzynarodową konferencją poświęconą odbudowie Ukrainy w dniu 25 października i przed ostatecznymi decyzjami w sprawie kształtu powstającej platformy Komisji Europejskiej do koordynacji wsparcia na odbudowę Ukrainy.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.10.2022, 15:05 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |