Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: KPRM przekazała PKW informacje dotyczące nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej (komunikat)

29.07.2024, 13:10aktualizacja: 29.07.2024, 13:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Odpowiadając na pismo Państwowej Komisji Wyborczej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała 26 lipca PKW informacje na temat zawiadomień, które skierowane zostały do prokuratury, w wyniku kontroli i audytów organów administracji rządowej. Chodzi o sprawy dotyczące naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego, wymienionych jako przesłanki odrzucenia sprawozdania finansowego komitetów wyborczych. KPRM przekazała PKW także inne informacje, które wskazują na naruszenia i nieprawidłowości, które mogą zostać uznane przez PKW za uchybienia w gospodarce finansowej komitetów wyborczych.

Ważna decyzja PKW:

Badanie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych należy do wyłącznej kompetencji PKW, która po przeprowadzonym postępowaniu, w sposób niezależny rozstrzyga o przyjęciu bądź odrzuceniu sprawozdań finansowych.

Społeczeństwo ma prawo oczekiwać, że działania PKW będą skupiać się na przywracaniu szacunku dla wartości wynikających z zasad demokratycznego państwa prawa. Oznacza to, że PKW jest odpowiedzialna za podejmowanie kroków, które przywrócą wiarę w zapewnienie, że wszyscy obywatele mają równe szanse w wyborach, co jest fundamentalną zasadą demokracji.

Przekazane przez KPRM informacje i materiały, dotyczące naruszenia Kodeksu wyborczego, mogą pomóc w podjęciu rozstrzygnięcia przez PKW, w oparciu o możliwie jak najszerszą wiedzę źródłową – natomiast to do PKW należy ocena przekazanych informacji.

"To do kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej należy podejmowanie czynności zmierzających do zebrania informacji w celu zbadania sprawozdania finansowego, natomiast brak takiego działania może stanowić zaniechanie w wykonywaniu ustawowych kompetencji przez Państwową Komisję Wyborczą”

– czytamy w piśmie do PKW.

Skala oraz forma nadużyć i nieprawidłowości, dotyczących wykorzystywania środków publicznych w kampanii wyborczej, wydają się nieporównywalne z jakimikolwiek innymi nieprawidłowościami, które wykazywane były dotychczas w uchwałach PKW w sprawie odrzucenia sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.

Nieprawidłowości dotyczące finansowania kampanii wyborczej:

Informacje przekazane PKW przez KPRM nie ograniczają się jedynie do spraw kierowanych do prokuratury w wyniku podejrzenia naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego. Mają także na celu przedstawienie PKW wszelkich ustaleń, dotyczących możliwych naruszeń i nieprawidłowości związanych z dysponowaniem majątkiem publicznym, uzyskanych podczas kontroli i audytów w ramach ministerstw oraz jednostek podległych i nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów oraz poszczególnych ministrów. Przekazane informacje mogą być istotne dla należytego badania przez PKW sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.

Wśród przykładów nieprawidłowości można wymienić np. działania o charakterze promocyjnym i agitacyjnym, które były podejmowane przez osoby zatrudnione w Rządowym Centrum Legislacji, na korzyść kandydującego w wyborach ówczesnego prezesa RCL.

Innym przykładem, który wymaga oceny PKW, są działania prowadzone przez byłe kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Środki z funduszu były bowiem traktowane jako sposób na realizację celów wyborczych i wsparcie kampanii politycznych ówczesnego kierownictwa ministerstwa.

Za nieprawidłowe można uznać wydatki na promocję związaną z programem 800 plus, organizowane głównie w ramach tzw. pikników 800 plus. Chodzi o działania podejmowane w tych województwach, w których planowana była następnie aktywność ówczesnego kierownictwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ich okręgach wyborczych.

Oceny PKW wymagają również działania, które prowadzone były przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Dotyczy to sposobu przygotowywania w latach 2022-2023 internetowych raportów m.in. na temat „wiarygodności Prawa i Sprawiedliwości”. Raporty te były finansowane ze środków publicznych na rzecz konkretnej partii politycznej.

Przedstawione informacje to jedynie przykłady możliwych naruszeń związane z finansowaniem kampanii wyborczych, które zostały wskazane przez ministerstwa oraz jednostki podległe i nadzorowane przez Prezesa Rady Ministrów oraz poszczególnych ministrów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.07.2024, 13:10
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ