Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Musimy zadbać o bezpieczeństwo żywnościowe całej Unii Europejskiej (komunikat)

15.02.2024, 15:15aktualizacja: 15.02.2024, 15:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KPRM informuje:

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Premier Donald Tusk spotkał się z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Tematem rozmowy były przygotowania do wyborów do unijnego parlamentu oraz przyszłość UE. Szef polskiego rządu oraz Przewodnicząca PE omówili także sytuację polskiego rolnictwa w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo żywnościowe elementem bezpieczeństwa całej UE

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej podkreślił, że wszyscy powinni skoncentrować się obecnie na kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, w kontekście bezpieczeństwa całej UE. Dotyczy to m.in. decyzji związanych z liberalizacją handlu z Ukrainą czy niektórych aspektów Zielonego Ładu.

Rozmawialiśmy na temat specyficznej sytuacji polskiego rolnictwa. Liczę na zrozumienie przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Polscy rolnicy muszą mieć pewność, że przygotowywane rozwiązania mają być dla nich przyjazne, a nie wymierzone w ich interesy – mówił Prezes Rady Ministrów.

Według szefa polskiego rządu, obecnie w europejskiej polityce nie ma prostych rozwiązań i sytuacji.

W tej i przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego musimy skuteczniej dbać o interesy producentów rolnych w Europie i w Polsce. Każdy ma prawo do pełnego respektu, szacunku i zrozumienia dla własnych interesów w Europie – podkreślił Premier Donald Tusk.

Dobra współpraca z Parlamentem Europejskim

Premier Donald Tusk podkreślił, że współpracuje z Robertą Metsolą od wielu lat i zawsze mógł liczyć na jej wsparcie.

Przy wszystkich dzisiejszych emocjach, które targają Unią Europejską, w związku z Ukrainą, liberalizacją handlu, protestami rolników, kwestiami praworządności czy migracją – zawsze mogłem liczyć na pełne zrozumienie i bardzo dobrą współpracę z panią Przewodniczącą – mówił Prezes Rady Ministrów.

Według szefa polskiego rządu obecność Roberty Metsoli w Polsce jest znaczącym elementem w kampanii profrekwencyjnej do Parlamentu Europejskiego.

W Polsce frekwencja w wyborach osiągnęła rekordowe wymiary, zarówno 15 października, ale także w czasie ostatnich wyborów do Europarlamentu. To dobre miejsce, żeby głośno i wyraźnie rozmawiać o tym, jak ważne są wybory do Parlamentu Europejskiego – podkreślił Donald Tusk.

Polska powraca do serca Europy

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego wyraziła radość z faktu, że odwiedza Polskę w momencie świętowania 20-lecia przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej.

Bardzo się cieszę, że Polska powraca do serca Europy i staje się jej liderem – mówiła Roberta Metsola po spotkaniu z Premierem Donaldem Tuskiem.

Jak dodała, jej wizyty w państwach UE mają na celu zwiększenie świadomości tegorocznych wyborów do Europarlamentu, szczególnie jeśli chodzi o przekonywanie młodych ludzi do głosowania.

Wiemy, że po tych wyborach wszystko może się zmienić, ale wszystko jest też w naszych rękach – przekonywała Roberta Metsola.

Przewodnicząca PE podkreśliła także, że musimy być zjednoczeni i jednoznacznie potępić agresję rosyjską na Ukrainę.

Wiemy, że możemy wspierać Ukrainę, ale i chronić nasze wewnętrzne rynki – zapewniła Roberta Metsola.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego przebywa z wizytą w Polsce na zaproszenie Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Wizyta ma związek z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w dniach 6-9 czerwca 2024 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kmz/ sdd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.02.2024, 15:15
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ