Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: „Naprawiacie świat swoim przykładem” – spotkanie Premiera z paralimpijczykami (komunikat)

12.09.2024, 12:14aktualizacja: 12.09.2024, 12:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Aż 23 medale zdobyli dla Polski nasi reprezentanci i reprezentantki podczas XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich! Premier Donald Tusk oraz Minister Sportu i Turystyki spotkali się z medalistami na Stadionie Narodowym, aby wspólnie uczcić sportowy sukces. Szef rządu i Minister Sławomir Nitras podziękowali paralimpijczykom za godne reprezentowanie Polski i pogratulowali im sukcesów, życząc kolejnych doskonałych wyników.

Podczas XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich nasz kraj reprezentowało 84 sportowców. 19 z nich udało się wywalczyć jedno z pierwszych trzech miejsc, dzięki czemu Polska uplasowała się na 16. miejscu medalowym.

„Nie wiem, czy tak do końca zdajecie sobie sprawę, ile pozytywnego zamieszania narobiliście w czasie tych paryskich igrzysk”– zwrócił się do sportowców Premier, podkreślając przy tym radość z tak dużych sukcesów naszej reprezentacji.

Sukcesy polskich paralimpijczyków nie tylko stały się źródłem ekscytacji i wiary kibiców w możliwości polskiego sportu, ale stanowią także ważną naukę dla każdego z nas.

„Ci wszyscy, którzy Was oglądają i ci wszyscy, którzy Wam gratulują, zaczynają rozumieć, że nie ma przeszkód, których nie można pokonać w życiu; że wszystko jest do osiągnięcia, jeśli się ma w sobie determinację i gotowość do bardzo ciężkiej pracy”– podkreślił Donald Tusk.

Szef rządu przypomniał również, że dzięki takim ludziom, jak nasi medaliści, świat staje się lepszym miejscem.

„Jesteście mistrzami, jeśli chodzi o pedagogikę empatii. Dzięki Wam ludzie mądrzej czują i lepiej czują. I to jest absolutnie bezcenne. Nie tylko nasza radość z Waszych medali, ale też to, że naprawiacie świat swoim przykładem”– podsumował Prezes Rady Ministrów.

8 złotych medali zdobyli: - Barbara Bieganowska-Zając – paralekkoatletyka (1500 metrów), - Patryk Chojnowski – paratenis stołowy (gra pojedyncza), - Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień – paratenis stołowy (gra podwójna), - Rafał Czuper – paratenis stołowy (gra pojedyncza), - Karolina Kucharczyk – paralekkoatletyka (skok w dal), - Kamil Otowski – parapływanie (100 m stylem grzbietowym), parapływanie (50 m stylem grzbietowym), - Karolina Pęk – paratenis stołowy (gra pojedyncza).

6 srebrnych medali wywalczyli: - Łukasz Ciszek – parałucznictwo, - Michał Dąbrowski – paraszermierka, - Kinga Dróżdż – paraszermierka, - Lucyna Kornobys – paralekkoatletyka (pchnięcie kulą), - Natalia Partyka – paratenis stołowy (gra pojedyncza), - Renata Śliwińska – paralekkoatletyka (pchnięcie kulą).

9 brązowych medali otrzymali: - Dorota Bucław – paratenis stołowy (gra pojedyncza), - Michał Dąbrowski – paraszermierka (szpada indywidualna), - Marek Dobrowolski – parastrzelectwo (konkurencja R7 50 m karabin dowolny 3 postawy mężczyzn SH1), - Maciej Lepiato – paralekkoatletyka (skok wzwyż), - Zbigniew Maciejewski – parakolarstwo szosowe (jazda indywidualna na czas), - Natalia Partyka i Karolina Pęk – paratenis stołowy (gra podwójna), - Karolina Pęk i Piotr Grudzień – paratenis stołowy (gra mieszana), - Lech Stoltman – paralekkoatletyka (pchnięcie kulą), - Rafał Wilk – parakolarstwo szosowe (wyścig ze startu wspólnego).

W spotkaniu na Stadionie Narodowym wzięło udział 15 z 19 medalistów, ich trenerzy oraz Prezes Polskiego Związku Paralimpijskiego – Łukasz Szeliga.

Letnie Igrzyska Paralimpijskie odbywają się co 4 lata od 1960 roku. Polacy wystartowali w nich po raz pierwszy w 1972 roku w Heidelbergu.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ klem/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.09.2024, 12:14
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ