Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: nie dla takiej umowy z krajami Mercosur (komunikat)

26.11.2024, 17:37aktualizacja: 26.11.2024, 17:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj m.in. uchwałę, w której wyraża sprzeciw wobec do tej pory wynegocjowanych zapisów umowy UE o wolnym handlu z państwami Mercosur. Powodem jest troska o polskich rolników oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Premier Donald Tusk zapowiedział również przed posiedzeniem rządu, że prace nad projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego przyspieszą, dzięki rządowemu dofinansowaniu w wysokości 3,5 miliarda złotych. Natomiast polskie uczelnie otrzymają obligacje o wartości 1,5 miliarda złotych na realizację inwestycji strategicznych.

Z myślą o rolnikach:

Prace nad umową o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem, trwają od 20 lat. Polska obawia się wpływu umowy na funkcjonowanie polskiego rolnictwa. Dotychczasowy kształt umowy z Mercosur jest dla rządu niezadawalający.

"Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert taryfowych" – przedstawił stanowisko rządu Premier Donald Tusk.

Rząd przyjął uchwałę tej sprawie na dzisiejszym posiedzeniu. Kluczowymi kwestami są dla nas równe warunki konkurencji dla rolników z UE, dobro konsumentów i bezpieczeństwo żywnościowe.

Dodatkowe środki na CPK:

Rząd kontynuuje realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego, który będzie jednym z najnowocześniejszych węzłów transportowych w Europie. Premier zapowiedział, że spółka CPK dostanie 3,5 miliardy rządowego dofinansowania.

"Podjąłem decyzję o przekazaniu 3,5 miliarda złotych. To są papiery skarbowe – te pieniądze dofinansują spółkę" – poinformował szef rządu przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Środki zostaną przeznaczone na prace projektowe terminala, dworca kolejowego, węzła przesiadkowego transportu publicznego, strefy Air site i Land site oraz sieci przyłączy. Będą też wsparciem dla prac przygotowawczych do budowy portu lotniczego CPK.

"Ciągle jest dużo zamieszania w przestrzeni publicznej, które często wytwarzają ci, którzy dużo mówili o CPK, ale nic nie zrobili" – przypomniał Donald Tusk.

Dla lepszej koordynacji prac nad przedsięwzięciem Polska Grupa Lotnicza LOT zostanie przeniesiona z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. Rada Ministrów podjęła decyzję w tej sprawie na dzisiejszym posiedzeniu.

Polskie uczelnie ze wsparciem rządu:

Państwowe szkoły wyższe były taktowane przez poprzedni rząd niesprawiedliwie. Rząd wyrównuje różnice, które dotknęły środowisko akademickie, uniwersyteckie i naukowe.

"Podjąłem decyzję o przeznaczeniu obligacji o wartości 1,5 miliarda złotych na rzecz polskich uczelni wyższych" – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

To wsparcie na inwestycje strategiczne, które umożliwią realizację badań naukowych, modernizację budynków, inwestycje prostudenckie i tzw. inwestycje wyższej konieczności.

"Te pieniądze oczywiście nie rozwiążą wszystkich problemów polskiej nauki i środowiska akademickiego, ale to na pewno duże wsparcie" – powiedział Premier.

Pieniądze te będą mogły w pewnym stopniu zniwelować różnice, które powstały przy podziale środków za poprzedniej władzy.

Zdjęcia:- https://www.flickr.com/photos/premierrp/albums/72177720322179226/with/54165986468

Wideo:- https://www.youtube.com/watch?v=c3zz8EGdkPo

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.11.2024, 17:37
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ