Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Polska fundamentem NATO w regionie (komunikat)

13.11.2024, 20:42aktualizacja: 13.11.2024, 20:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Premier Donald Tusk rozmawiał w Warszawie z Sekretarzem Generalnym Paktu Północnoatlantyckiego Markiem Rutte. To jego pierwsza wizyta w Polsce w roli szefa NATO. Obaj politycy mają identyczne poglądy na sytuację na świecie. Polska – ze względu na wielki wysiłek związany z budowaniem nowoczesnej armii – staje się fundamentem obecności NATO w regionie. Jest też pełna zgoda co do tego, że „nic o Ukrainie bez Ukrainy”.

Rosnąca rola Polski w NATO

Polska konsekwentnie wzmacnia swoją armię i zwiększa wydatki na obronność. W przyszłym roku nasz kraj planuje wydać na ten cel do 4,7 proc. PKB, co jest najwyższym poziomem wśród państw NATO.

„Z wielką satysfakcją przyjąłem słowa Sekretarza Generalnego, które świadczyły o pełnym zrozumieniu polskich potrzeb […]. Ze względu na ogromny wysiłek, jeśli chodzi o uzbrojenie armii i wydatki na obronność, Polska staje się fundamentem polityki NATO oraz obecności NATO w tym krytycznym miejscu i czasie” – podkreślił po spotkaniu Premier Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów przedstawił Sekretarzowi Generalnemu NATO polskie wysiłki dotyczące fortyfikacji i umocnienia granicy wschodniej, w ramach budowy Tarczy Wschód.

„To jest jednocześnie wschodnia granica NATO i Unii Europejskiej […]. Polska będzie dalej inwestowała pieniądze i wysiłki, aby była to nieprzekraczalna granica dla ewentualnych agresorów czy napastników” – zadeklarował szef polskiego rządu.

Wysiłek militarny naszego kraju jest dostrzegany przez naszych partnerów z NATO.

„Polska jest przykładem, jeśli chodzi o wydatki na obronność […]. Rozbudowujecie swoje siły zbrojne, jesteście obecni na Łotwie i w Rumunii. Uczestniczycie w misjach w Kosowie i w Iraku. Polska przyjmuje jedną z grup bojowych NATO, wzmacniając obronę flanki wschodniej i przyczyniając się do wzmocnienia obrony całej granicy wschodniej, wraz z innymi państwami bałtyckimi” – zaznaczył Sekretarz Generalny NATO.

Polski Premier podkreślił, że z Markiem Rutte, byłym premierem Holandii, ma identyczne poglądy na sytuację na świecie i w regionie.

Nic o Ukrainie bez Ukrainy

Donald Tusk przypomniał swoje słowa, które wypowiedział po powrocie ze szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej oraz nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Budapeszcie: „nic o Ukrainie bez Ukrainy”.

„Podjąłem już wysiłki, żeby mobilizować premierów i prezydentów z Unii Europejskiej, aby uczynili z tego zasadę powszechną. To znaczy, że unijne państwa powinny dbać o to, aby przyszłe rozstrzygnięcia, dotyczące zakończenia wojny czy zamrożenia konfliktu, odbywały się przy uczestnictwie państw ze wschodniej flanki NATO, ale przede wszystkim samej Ukrainy” – zaznaczył Premier.

W najbliższych dniach i tygodniach Donald Tusk będzie w tej sprawie rozmawiał z przywódcami UE.

Wkład Polski w pomoc Ukrainie jest doceniany za granicą.

„Polska dostarcza ogromnej pomocy Ukrainie. Gości ponad milion, jeśli nie więcej, ukraińskich uchodźców, wspierając ich socjalnie i edukacyjnie. To wspólne wsparcie Ukrainy ma dzisiaj kluczowe znaczenie zarówno na najbliższą zimę, jak również długofalowo” – ocenił Sekretarz Generalny NATO.

Według Marka Rutte, w obliczu trwającej wojny w Ukrainie, państwa Paktu Północnoatlantyckiego powinny szybciej wzmacniać produkcję przemysłu obronnego.

Waga współpracy transatlantyckiej

Dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi – współpraca militarna, gospodarcza, kulturalna i transatlantycka – to fundament naszego bezpieczeństwa i rozwoju.

„Podzielamy ten sam pogląd, że dzisiaj trzeba zrobić wszystko, aby wzmocnić współpracę transatlantycką na rzecz bezpieczeństwa. Można tu liczyć na Polskę i na polski rząd. Będziemy tu konsekwentni. To jest polska doktryna” – podkreślił Donald Tusk.

Jak wyjaśnił, świat jest bezpieczny tak długo, jak długo Stany Zjednoczone, Kanada, UE oraz nasi przyjaciele spoza Unii Europejskiej, Wielka Brytania i Norwegia – jesteśmy razem. W tej kwestii Polska będzie solidnym i konsekwentnym partnerem.

Materiały: https://www.flickr.com/photos/premierrp/albums/72177720321920168/, https://www.youtube.com/watch?v=oMOltx-Tbfs

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wm/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.11.2024, 20:42
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ