Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:
Premier Donald Tusk rozmawiał w Warszawie z Sekretarzem Generalnym Paktu Północnoatlantyckiego Markiem Rutte. To jego pierwsza wizyta w Polsce w roli szefa NATO. Obaj politycy mają identyczne poglądy na sytuację na świecie. Polska – ze względu na wielki wysiłek związany z budowaniem nowoczesnej armii – staje się fundamentem obecności NATO w regionie. Jest też pełna zgoda co do tego, że „nic o Ukrainie bez Ukrainy”.
Rosnąca rola Polski w NATO
Polska konsekwentnie wzmacnia swoją armię i zwiększa wydatki na obronność. W przyszłym roku nasz kraj planuje wydać na ten cel do 4,7 proc. PKB, co jest najwyższym poziomem wśród państw NATO.
„Z wielką satysfakcją przyjąłem słowa Sekretarza Generalnego, które świadczyły o pełnym zrozumieniu polskich potrzeb […]. Ze względu na ogromny wysiłek, jeśli chodzi o uzbrojenie armii i wydatki na obronność, Polska staje się fundamentem polityki NATO oraz obecności NATO w tym krytycznym miejscu i czasie” – podkreślił po spotkaniu Premier Donald Tusk.
Prezes Rady Ministrów przedstawił Sekretarzowi Generalnemu NATO polskie wysiłki dotyczące fortyfikacji i umocnienia granicy wschodniej, w ramach budowy Tarczy Wschód.
„To jest jednocześnie wschodnia granica NATO i Unii Europejskiej […]. Polska będzie dalej inwestowała pieniądze i wysiłki, aby była to nieprzekraczalna granica dla ewentualnych agresorów czy napastników” – zadeklarował szef polskiego rządu.
Wysiłek militarny naszego kraju jest dostrzegany przez naszych partnerów z NATO.
„Polska jest przykładem, jeśli chodzi o wydatki na obronność […]. Rozbudowujecie swoje siły zbrojne, jesteście obecni na Łotwie i w Rumunii. Uczestniczycie w misjach w Kosowie i w Iraku. Polska przyjmuje jedną z grup bojowych NATO, wzmacniając obronę flanki wschodniej i przyczyniając się do wzmocnienia obrony całej granicy wschodniej, wraz z innymi państwami bałtyckimi” – zaznaczył Sekretarz Generalny NATO.
Polski Premier podkreślił, że z Markiem Rutte, byłym premierem Holandii, ma identyczne poglądy na sytuację na świecie i w regionie.
Nic o Ukrainie bez Ukrainy
Donald Tusk przypomniał swoje słowa, które wypowiedział po powrocie ze szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej oraz nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Budapeszcie: „nic o Ukrainie bez Ukrainy”.
„Podjąłem już wysiłki, żeby mobilizować premierów i prezydentów z Unii Europejskiej, aby uczynili z tego zasadę powszechną. To znaczy, że unijne państwa powinny dbać o to, aby przyszłe rozstrzygnięcia, dotyczące zakończenia wojny czy zamrożenia konfliktu, odbywały się przy uczestnictwie państw ze wschodniej flanki NATO, ale przede wszystkim samej Ukrainy” – zaznaczył Premier.
W najbliższych dniach i tygodniach Donald Tusk będzie w tej sprawie rozmawiał z przywódcami UE.
Wkład Polski w pomoc Ukrainie jest doceniany za granicą.
„Polska dostarcza ogromnej pomocy Ukrainie. Gości ponad milion, jeśli nie więcej, ukraińskich uchodźców, wspierając ich socjalnie i edukacyjnie. To wspólne wsparcie Ukrainy ma dzisiaj kluczowe znaczenie zarówno na najbliższą zimę, jak również długofalowo” – ocenił Sekretarz Generalny NATO.
Według Marka Rutte, w obliczu trwającej wojny w Ukrainie, państwa Paktu Północnoatlantyckiego powinny szybciej wzmacniać produkcję przemysłu obronnego.
Waga współpracy transatlantyckiej
Dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi – współpraca militarna, gospodarcza, kulturalna i transatlantycka – to fundament naszego bezpieczeństwa i rozwoju.
„Podzielamy ten sam pogląd, że dzisiaj trzeba zrobić wszystko, aby wzmocnić współpracę transatlantycką na rzecz bezpieczeństwa. Można tu liczyć na Polskę i na polski rząd. Będziemy tu konsekwentni. To jest polska doktryna” – podkreślił Donald Tusk.
Jak wyjaśnił, świat jest bezpieczny tak długo, jak długo Stany Zjednoczone, Kanada, UE oraz nasi przyjaciele spoza Unii Europejskiej, Wielka Brytania i Norwegia – jesteśmy razem. W tej kwestii Polska będzie solidnym i konsekwentnym partnerem.
Materiały: https://www.flickr.com/photos/premierrp/albums/72177720321920168/, https://www.youtube.com/watch?v=oMOltx-Tbfs
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ wm/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.11.2024, 20:42 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |