Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:
Bezpieczeństwo, w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, ma wiele wymiarów i na każdy z nich nasz kraj musi być gotowy. Podczas wtorkowego posiedzenia rządu, które odbyło się dokładnie 1000 dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Premier Donald Tusk zapowiedział wzmocnienie obronności Polski poprzez program amunicyjny. Oprócz tego Rada Ministrów przyjęła projekt przedłużający zamrożenie cen energii dla obywateli także w 2025 roku oraz obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
1000 dni inwazji:
Wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów odbyło się w szczególnym dniu. Dokładnie 1000 dni temu rozpoczęła się pełnoskalowa rosyjska agresja na Ukrainę. Konflikt za wschodnią granicą to tragedia, która szczególnie dotknęła naszego sąsiada - dziesiątki tysięcy zabitych, setki tysięcy rannych i miliony, które musiały uciekać ze swoich domów. Premier Donald Tusk zaapelował o maksymalne wzajemne zrozumienie po obu stronach granicy niezależnie od wysiłku, jaki niesie ten konflikt.
„Mamy czasami różne poglądy, różne interesy. Mamy kwestie historyczne do wyjaśnienia. Polska tutaj będzie bardzo konsekwentna, ale nie pozwólmy nikomu, żeby zrujnowano ten fundament naszego, także przyszłego, bezpieczeństwa i stabilności w całym regionie. Nie ulega wątpliwości że przyjaźń i solidarność wykuta w ogniu walki Ukrainy z Rosją pomiędzy Polakami i Ukraińcami jest bezcenna” - mówił przed posiedzeniem rządu Donald Tusk.
Solidarność Polski z Ukrainą w trwającym konflikcie to także fundament przyszłego bezpieczeństwa i stabilności w Europie Środkowo-Wschodniej.
„Musimy robić wszystko i robimy wszystko jako państwo polskie, żeby odsunąć groźbę wojny od naszych granic jak najdalej. Nasza pomoc Ukrainie to nie jest tylko objaw solidarności - wszystkie polskie serca biły w tym samym rytmie od pierwszych dni wojny - ale to jest także bardzo chłodna i racjonalna kalkulacja”- stwierdził Premier Donald Tusk.
Milowym krokiem w stronę zapewnienia spokoju w regionie i wzmocnienia polskiej obronności będzie rozwój produkcji amunicji i stworzenie mechanizmu jego finansowania. Chodzi między innymi o większe możliwości produkcyjne pocisków artyleryjskich, które dają olbrzymią przewagę na froncie. Wielowarstwowe podejście rządu do inwestycji militarnych pozwoli zapewnić bezpieczeństwo Polsce i jej obywatelom.
„Dobre przygotowanie - Tarcza Wschód, nasze polskie fabryki amunicji, dobrze przygotowana obrona cywilna, gigantyczne inwestycje w unowocześnienie polskiej armii - to wszystko ma służyć zapobieżeniu konfliktowi. Jeśli będziemy dobrze przygotowani, to Polska będzie bezpieczna, bo wojna do nas nie dotrze. Dobrze przygotowane państwo to jest państwo, którego nikt nie ma zamiaru zaatakować. Dzisiaj nadamy zupełnie nowy impet kwestii produkcji polskiej amunicji”- tłumaczył Prezes Rady Ministrów.
Przyjęte dzisiaj przez Radę Ministrów przepisy umożliwią stworzenie mechanizmu sfinansowania krajowego przemysłu zbrojeniowego, który zwiększy potencjał produkcyjny w strategicznym obszarze amunicyjnym. Na ten cel rząd przeznaczy 3 mld zł.
Zamrażamy ceny energii:
Bezpieczeństwo w obliczu konfliktu, który toczy się za wschodnią granicą, odnosi się także do zabezpieczenia energetycznego. Rosyjskie naloty uszkodziły znaczną część strategicznej infrastruktury Ukrainy. W związku ze zbliżająca się zimą pomoc naszemu sąsiadowi w tym obszarze staje się sprawą międzynarodową. Rada Ministrów przyjęła projekt zamrażający ceny energii w 2025 roku.
„Prąd w polskich domach nie podrożeje w 2025 roku”- zapewnił Premier Donald Tusk.
To zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa polskim rodzinom. Nowe przepisy pozwalają utrzymać dotychczasową maksymalną cenę energii elektrycznej na poziomie 500 zł/MWh oraz zerową stawkę tzw. opłaty mocowej, z czego skorzystają głównie gospodarstwa domowe.
Obniżamy składkę zdrowotną:
W trakcie wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów zajęła się także konsekwencjami wprowadzonych przez poprzedników zmian podatkowych, które okazały się dramatem dla wielu przedsiębiorców. Szef rządu przekazał pozytywne informacje dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
„Cieszę się, że zakończyła się pierwsza część epopei „składka zdrowotna”. Bardzo trudne dziedzictwo. Trzeba było podjąć szybkie decyzje. Dzisiaj przyjmiemy projekty, które pozwolą na uniknięcie dramatu, który byłby konsekwencją tak zwanego Polskiego Ładu naszych poprzedników. Groziła radykalna podwyżka składki zdrowotnej od stycznia”- wyjaśnił szef rządu.
Rada Ministrów przyjęła dwa projekty dotyczące składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Z jednej strony od 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zmniejszy się do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie zmian systemowych od 2026 roku.
Przyjęte rozwiązania to kompromis pomiędzy możliwościami finansowymi i systemowymi, a potrzebami przedsiębiorców.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ klem/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.11.2024, 19:18 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |