Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Unia Europejska zjednoczona w kwestii pomocy Ukrainie (komunikat)

25.02.2025, 20:15aktualizacja: 25.02.2025, 20:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Unia Europejska zjednoczona w kwestii pomocy Ukrainie

Kontynuacja wsparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy i budowanie potencjału obronnego Europy – to główne tematy dzisiejszej rozmowy Premiera Donalda Tuska i Przewodniczącego Rady Europejskiej António Costy. Do spotkania liderów doszło w ramach przygotowań do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się 6 marca. Europa deklaruje niezachwiane wsparcie dla Ukrainy, o czym świadczy m.in. przyjęty wczoraj kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Wzmacnianie zdolności obronnych, w tym ochrona wschodniej granicy UE, wpisuje się w priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE i powinno być wspólnym zadaniem państw członkowskich.

Unia Europejska wspiera Ukrainę

Premier Donald Tusk i Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa podczas dzisiejszego spotkania w Warszawie omówili perspektywy dalszego wsparcia Ukrainy przez Unię Europejską, także w kontekście potencjalnych rozmów pokojowych.

"Jest rzeczą oczywistą, że najbliższa Rada Europejska poświęcona będzie pomocy Ukrainie i wzmocnieniu naszego bezpieczeństwa. [...] Nie mam żadnych wątpliwości, że po tym, co dzieje się na świecie, wzmocnienie jedności europejskiej wokół spraw ukraińskich wydaje się absolutnie potrzebą chwili" – mówił Premier Donald Tusk w czasie oświadczenia po spotkaniu z Przewodniczącym Rady Europejskiej.

Bezpieczeństwo Europy zaczyna się w Ukrainie. Dlatego dalsze wsparcie Kijowa przez Unię Europejską wpisuje się w priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE.

"Motto polskiej prezydencji “Bezpieczeństwo, Europo!” pokazuje, jak ważny jest nas priorytet, żeby dbać o naszą wspólną obronność i bezpieczeństwo" – zauważył Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa.

Oczekiwanym przez Polskę wynikiem ewentualnych negocjacji jest trwały i sprawiedliwy pokój. Oznacza to m.in. gwarancje bezpieczeństwa dla naszego wschodniego sąsiada oraz poniesienie konsekwencji przez Rosję.

"Mamy pełną świadomość, że potencjalnie zbliżające się negocjacje wymagają obecności Europy. Oczekuje tego także Ukraina" – podkreślił szef polskiego rządu.

Ukraina musi pozostać suwerennym i niezależnym państwem z otwartą ścieżką do członkostwa w Unii Europejskiej. Jednym z dowodów na jedność UE w kwestii wsparcia dla Ukrainy jest wczorajsza decyzja o przedłużeniu sankcji wobec Rosji.

„Bezpieczeństwo, Europo!“

Niezależnie od potencjalnych rozmów pokojowych Europa musi wzmacniać swoje bezpieczeństwo. Dotyczy to m.in. budowania potencjału obronnego.

"Komisja Europejska przychodzi z pakietem propozycji w celu wzmocnienia zdolności obronnych w Europie. Z tego względu organizujemy już w przyszłym tygodniu, 6 marca, specjalną Radę Europejską, żeby przedyskutować przede wszystkim, jak zwiększyć nasze zdolności obronne" – zapowiedział António Costa.

Polska stanowi wzór dla innych państw w kwestii odpowiedzialnego podejścia do wydatków na obronność. Pozostałe państwa Europy zaczęły już dostrzegać konieczność przeznaczenia wspólnych środków europejskich na ten cel.

"To, że coraz odważniej wreszcie niektórzy zaczynają rozmawiać w Europie o użyciu zamrożonych aktywów rosyjskich, pokazuje, że bezpieczeństwo staje się rzeczywistym priorytetem dla całej Unii Europejskiej – w tym finansowanie wydatków związanych z bezpieczeństwem" – podkreślił Premier Donald Tusk.

Z polskiego punktu widzenia niezwykle ważne jest uznanie obrony wschodniej granicy UE za wspólny interes Europy. Obaj przywódcy zgodzili się, że to kluczowy element europejskiego bezpieczeństwa. Będziemy domagać się wsparcia dla projektów takich jak Tarcza Wschód – powinno być to wspólnym zadaniem państw członkowskich.

"Rosja to zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego bezpieczeństwa europejskiego, szczególnie na wschodniej granicy – dla Polski, Rumunii, krajów bałtyckich, na całej wschodniej flance Unii Europejskiej" – przyznał Przewodniczący Rady Europejskiej.

Jeszcze przed posiedzeniem Rady Europejskiej, w najbliższą niedzielę, grupa liderów europejskich państw spotka się w Londynie, by omówić wspólne plany dotyczące obronności. Już jutro natomiast odbędzie się wideokonferencja z udziałem przywódców unijnych krajów, podczas której Prezydent Francji Emmanuel Macron zrelacjonuje swoją wizytę w USA i spotkanie z Prezydentem Donaldem Trumpem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ jj/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.02.2025, 20:15
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ