Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kujawsko-Pomorskie: Kończy się I etap rekonstrukcji krzyżackiego zamku w Świeciu

03.02.2023, 14:33aktualizacja: 03.02.2023, 14:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Urząd Miejski w Świeciu
Fot. Urząd Miejski w Świeciu
Kończy się pierwszy etap prac przy częściowej rekonstrukcji i remoncie konserwatorskim XIV-wiecznego zamku w Świeciu - zakończono m.in. odtwarzanie średniowiecznych sklepień gwiaździstych w refektarzu, w którym krzyżaccy rycerze jadali posiłki.

Inwestycja prowadzona przez samorząd gminy Świecie jest warta 6,7 mln zł, z czego 2,5 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

„Konsekwentnie wspieramy inwestycje związane z ochroną i odbudową zabytkowych obiektów regionu. Zachowanie ich w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń to istotny element naszej kulturowej tożsamości” – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Wzniesiony w połowie XIV wieku zamek powstał w dawnym państwie Zakonu krzyżackiego. W czasach świetności był solidnie ufortyfikowany i chroniony m.in. przez zasilane wodami Wisły i Wdy fosy. Jedyna zachowana wieża zamku ma 35 metrów i jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce.

Obecne prace są elementem zaplanowanej szerszej restauracji obiektu, która ma objąć także zamkowe piwnice, krużganki i sklepienie kolebkowe na poziomie niskiego i wysokiego parteru, a także budowę klatki schodowej wraz z windą.

Władze samorządowe Świecia planują kolejne etapy rekonstrukcji obiektu, które mają objąć m.in. wykonanie nowego dachu i zagospodarowanie zamkowego dziedzińca.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.02.2023, 14:33
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ