Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Latarka - świąteczny prezent dla każdego dziecka z Ukrainy

20.12.2022, 08:53aktualizacja: 20.12.2022, 09:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja UNITERS
Fundacja UNITERS
4,5 miliona dzieci w Ukrainie może spędzić święta w ciemności, gdyż w wyniku wojny wiele miejscowości jest odciętych od prądu. Dlatego Fundacja UNITERS organizuje akcję „Święta bez taty” i zbiera środki finansowe na zakup latarek, jak i same latarki wraz z bateriami, by podarować je ukraińskim dzieciom.

Rosja zniszczyła ponad 40 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy, co spowodowało, że w wielu miastach nie ma oświetlenia.

„Ciemne schrony, brak prądu w domu, w szkole, w przedszkolu ze względu na bombardowania, nieoświetlone ulice i klatki schodowe, ciemne korytarze – to rzeczywistość́ ukraińskich dzieci - mówiła Halina Andruszków, prezes Fundacji UNITERS na konferencji w Centrum Prasowym PAP. – Prezent w postaci latarki, to coś więcej niż sprzęt – symbolizuje światło, nadzieję i wiarę w dobro, które zawsze zwycięża” – podkreśliła.

„Rosja terroryzuje nas poprzez niszczenie infrastruktury krytycznej, energetycznej. Warto wesprzeć najsłabszych, czyli dzieci. Proszę o jak najszersze rozpropagowanie akcji zbierania latarek” – apelował Vitalii Bilyi, radca Ambasady Ukrainy w RP.

Zbierane są wszystkie latarki (także akumulatorowe) i baterie do nich. Latarki z całej Polski, z pomocą wolontariuszy i partnerów zaangażowanych w akcję, będą dostarczone do warszawskiego biura fundacji, skąd zostaną zawiezione na Ukrainę. W zbiórkę zaangażowane będą polskie szkoły, harcerze z ZHR, a także zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w całej Polsce.

„Do siedzib OSP - to jest 16 tys. punktów, można przynosić latarki, które następnie zostaną dostarczone dzieciom w Ukrainie” – informował Adam Nowak, wiceprezes zarządu głównego OSP.

Pierwsza partia latarek, czyli ok. 200 tys. sztuk, zostanie rozdana w czasie świąt Bożego Narodzenia, które w Ukrainie jest obchodzone 7 stycznia. 

„Wręczanie zaczniemy od linii frontu i będziemy przesuwać się do zachodnich granic, aż osiągniemy cel 4,5 miliona latarek” – powiedziała Viktoria Batryn, wiceprezes Fundacji UNITERS.

Na miejscu wolontariuszy fundacji wspierać będą Siły Zbrojne Ukrainy, które pomogą w organizacji punktów wydawania latarek i zapewnią bezpieczeństwo. Prezenty będą rozdawane przez kadrowych żołnierzy, urzędników państwowych i członków organizacji wolontariackich.

Jest kilka sposobów, żeby wspomóc akcję. Można kupić latarki i przesłać je na adres Fundacji UNITERS lub przynieść do najbliższej jednostki OSP. Jest też możliwość wsparcia akcji finansowo poprzez wpłacenie pieniędzy na konta fundacji. Kolejna metoda to podjęcie działań informacyjnych, aby dotrzeć z wiadomością o akcji do jak największej liczby osób. Chętni mogą też dołączyć do zespołu wolontariuszy i zorganizować zbiórkę latarek w swoim mieście. Zbiórka rzeczowa trwa do 31 grudnia 2022 r., a zbiórka finansowa do 6 stycznia 2023 r.

„Dzieci jednakowo boją się ciemności. To akcja symboliczna, zbliżają się święta, symbol nadziei, że skończy się koszmar, wojna – przekonywała Halina Andruszów. – Dzieci na święta proszą o różne prezenty. Ukraińskim brakuje najprostszych rzeczy - dajmy im latarki. Dzieci nie mogą cierpieć w ciemnościach” – podsumowała.

Partnerami akcji są m.in. Ambasada Ukrainy w Polsce, Związek Ukraińców w Polsce, Europejski Kongres Ukraińców, OSP, ZHR, Plast, Orlen, EWL oraz organizacje charytatywne z Ukrainy i Europy. Więcej informacji na stronie: https://www.swietabeztaty.pl   

Film promujący akcję można obejrzeć na: https://youtube.com/watch?v=aBGxjDNMCCA&feature=share  

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.12.2022, 08:53
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ