Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Lubuski samorząd inwestuje fundusze unijne w rozwój transportu kolejowego

16.02.2023, 15:00aktualizacja: 16.02.2023, 16:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Województwa Lubuskiego
Fot. UM Województwa Lubuskiego
Lubuski samorząd dofinansował modernizację linii kolejowej na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk realizowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Środki w wysokości 112 mln zł pochodzą Regionalnego Programu Operacyjnego.

Samorząd województwa lubuskiego poinformował o dobiegającej do końca modernizacji linii kolejowej na odcinku Czerwieńsk – Zbąszynek, będącej kluczowym elementem trasy dla osób podróżujących z Zielonej Góry w kierunku Poznania.

„Modernizacja linii kolejowej na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk to wielkie przedsięwzięcie, na którego finał czekają tysiące Lubuszan. Dlatego pomagamy zwiększając kwotę dofinansowania tego projektu wielkimi kwotami” – powiedział, cytowany w komunikacie UM,  członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.

Pierwotnie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosiło niespełna 60 mln zł, jednak firma PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. występowała o zwiększenie tej kwoty rozszerzając zakres inwestycji m.in. o wymianę szyn. W sumie samorząd województwa na sfinansowanie tego zadania przeznaczył ponad 112 mln zł. 

Modernizacja linii kolejowej na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk realizowana była w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Projekt obejmował przywrócenie parametrów konstrukcyjnych linii kolejowej wraz z rewitalizacją infrastruktury towarzyszącej. Zakres robót obejmował częściową wymianę nawierzchni i rozjazdów, lokalne wzmocnienie podtorza, przebudowę mostu i wiaduktów, przebudowę peronów z zabudową małej architektury, przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych.

Jak wskazano w komunikacie, dzięki modernizacji linii kolejowej, pociągi pasażerskie będą mogły rozwijać prędkość do 120 km na godz., a czas podróży skróci się o kilka minut.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.02.2023, 15:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ