Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Marszałek Śląska: oczekuję, że na szczycie klimatycznym zapadną ważne decyzje

17.11.2022, 16:48aktualizacja: 17.11.2022, 17:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Twitter
Twitter
Oczekuję, że na szczycie klimatycznym COP27 zapadną ważne decyzje, których potrzebują Europa, Polska i sam Śląsk, będący największym regionem węglowym na kontynencie – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji klimatycznej COP27 w egipskim Szarm-el Szejk (jako członek Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego). Komitet jest jednym z podmiotów delegacji Unii Europejskiej.

„Jesteśmy w transformacji od 30 lat, ale teraz cały świat przyspiesza, więc działania klimatyczne są bardzo ważne. Bardzo się cieszę, że możemy wymieniać się tutaj swoimi doświadczeniami. Ale też oczekuję od COP-u, że zapadną tu ważne decyzje klimatyczne, ponieważ mój region tego potrzebuje, potrzebuje tego Polska, potrzebuje tego Europa" – podkreślił Chełstowski.

Dodał, że trzeba zadbać o kolejne pokolenia, a bez ważnych zmian i ważnych deklaracji nie zapewnimy im dobrej przyszłości i życia w normalnym środowisku.

„Myślę, że ostatnie lata pokazują, że te zmiany klimatyczne są bardzo niekorzystne i nie możemy udawać, że nic się nie stało. Dlatego wierzę, że COP (…) doprowadzi do zmian. I cieszę się, że mogę reprezentować mój region, a jesteśmy największym regionem węglowym w Europie" – zaznaczył marszałek.

Samorządowiec wyraził nadzieję, że konkluzje szczytu w Szarm-el Szejk będą merytoryczne, będą miały realny wpływ na życie społeczeństw i że nie będzie obaw, aby podejmować trudne wyzwania.

Zdaniem Chełstowskiego, regionom i miastom powinno być przypisanych więcej kompetencji do tego, żeby wdrażać rozwiązania przeciwdziałające zmianom klimatycznym.

„To nie może być tylko kompetencja rządów centralnych, które często z przyczyn politycznych nie podejmują trudnych reform. To muszą być też zmiany regionalne, musimy mieć kompetencje, musimy mieć finansowanie. Z takim przekazem jako przedstawiciel Komitetu Regionów tutaj występuję i będę tego stanowiska mocno bronił" – powiedział.

Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), przyjęta w 1992 r., jest głównym międzynarodowym traktatem dotyczącym walki ze zmianami klimatu. UE i wszystkie jej państwa członkowskie należą do 197 państw – stron konwencji. Najwyższym organem decyzyjnym UNFCCC jest coroczna Konferencja Stron (COP). Gospodarzem 27. spotkania stron konwencji jest Egipt. Tegoroczna konferencja skupia się m.in. na postępie w zakresie uruchamiania środków mających pomóc krajom rozwijającym się w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami zmiany klimatu.

Zdaniem naukowców niedopuszczenie, by średnia temperatura na świecie wzrosła o więcej niż 1,5°C, to najlepszy sposób na ocalenie planety przed niebezpiecznymi skutkami zmiany klimatu. Obecnie jednak globalne temperatury stale rosną.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 17.11.2022, 16:48
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ