Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Edukacja przede wszystkim, czyli jak walczyć ze zjawiskiem patostreamów? (komunikat)

08.07.2019, 17:55aktualizacja: 08.07.2019, 17:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Patostreamy to transmisje internetowe, które są pełne wulgaryzmów oraz przemocy. W sieci to coraz poważniejszy problem. Tym bardziej, że dostęp do tego typu nieodpowiednich treści mają również najmłodsi użytkownicy sieci.

W Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie dotyczące tego problemu. Udział wziął w nim Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji, a także przedstawiciele NASK, operatorów internetowych, Komendy Głównej Policji, biura Rzecznika Praw Dziecka czy biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Niemal każdego dnia docierają do nas informacje o kolejnych patostreamerach – zwraca uwagę Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji. – Właśnie dlatego podjęliśmy w Ministerstwie Cyfryzacji decyzję, by ruszyć w Polskę i opowiadać tam jak najszerzej, w jaki sposób sobie z tym problemem radzić oraz jak dbać o bezpieczeństwo najmłodszych w sieci.

Wiceminister cyfryzacji zwraca uwagę, że w dużych miastach świadomość na temat negatywnych zjawisk, na jakie młodzież może się natknąć w Internecie, jest zdecydowanie większa niż w mniejszych ośrodkach.

- Postaram się w czasie wakacji objechać wszystkie województwa, by tam o tym mówić - deklaruje.

Wiceminister chce się spotykać z przedstawicielami wojewodów, policji, kuratorami, lokalnymi mediami, a także samą młodzieżą.

- Chcemy przekazywać wiedzę. Cały czas musimy pracować nad świadomością nie tylko dzieci, ale również nauczycieli, rodziców i opiekunów - dodaje.

Zgadzają się z tym przedstawiciele policji.

- Edukacja jest najważniejsza – podkreśla Sławomir Szumilas z Biura ds. Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. – To kluczowy element – dodaje również Tomasz Pawlicki, naczelnik Wydziału Rozpoznania Komendy Głównej Policji.

Krzysztof Kossak-Chrzanowski z Ministerstwa Sprawiedliwości zwraca uwagę, że są także przepisy, które pozwalają reagować w najbardziej drastycznych przypadkach. - Mamy kilka postępowań przeciw patostreamerom – mówi.

Uczestnicy spotkania zgadzają się, że w zakresie negatywnych zjawisk w sieci ważne też jest, by na nie reagować i zgłaszać, np. do www.dyzurnet.pl.

- Patostreaming to problem, ale w Internecie jest więcej szkodliwych treści, które mogą zagrażać rozwojowi dzieci czy młodzieży – podkreśla Anna Borkowska z NASK. – Ważne, by na to zwracać uwagę.

Służby odpowiedzialne za zwalczanie negatywnych zjawisk mówią również o potrzebie większej koordynacji i szybszej wymiany informacji, np. z operatorami internetowymi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.07.2019, 17:55
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ