Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Klub Cyfrowych Możliwości – ruszyła rekrutacja dla studentek kierunków ICT (komunikat)

02.04.2025, 10:30aktualizacja: 02.04.2025, 10:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Klub Cyfrowych Możliwości – ruszyła rekrutacja dla studentek kierunków ICT

Studentki co najmniej drugiego roku kierunków związanych z ICT* mogą zgłaszać się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości, który realizuje NASK i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. W ramach projektu studentki będą prowadzić warsztaty z nowych technologii i kompetencji cyfrowych dla uczniów szkół podstawowych. Udział w inicjatywie to szansa na zdobycie stypendium, referencji, nowych umiejętności i wiedzy.

"Różnorodność to kluczowy element nowoczesnych zespołów technologicznych, dlatego warto wspierać kobiety w rozwijaniu karier w branży ICT. Chcemy, aby młode kobiety miały równe szanse na zdobywanie zaawansowanych kompetencji cyfrowych i rozwój zawodowy, co pozwoli im osiągnąć sukces. Właśnie dlatego obok konkursu +Zostań cyfrową ekspertką+, który ma zwiększyć liczbę specjalistek ICT, realizujemy także inicjatywy takie jak Klub Cyfrowych Możliwości" – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowe szanse, realne wsparcie

W ramach KCM, w latach 2025-2029, w całej Polsce dla młodych ludzi z klas IV-VIII szkół podstawowych organizowane będą bezpłatne warsztaty z zakresu nowych technologii i kompetencji cyfrowych. 60 proc. uczestników grup warsztatowych będą stanowiły dziewczęta. Zajęcia poprowadzą specjalnie w tym celu przeszkolone – przez NASK i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog – studentki kierunków związanych z ICT politechnik oraz innych publicznych i niepublicznych uczelni wyższych z całego kraju. Zajęcia będą organizowane w cyklach czterodniowych – w czasie wakacji letnich i ferii zimowych – oraz jednodniowych – w październiku. Pierwsze wakacyjne zajęcia odbędą się już w to lato.

"W tym projekcie zależy nam na promowaniu wzorów do naśladowania. Chcemy zachęcać dziewczęta w wieku szkolnym do związania swojej przyszłości edukacyjnej i zawodowej z ICT, ale także wspierać rozwój młodych kobiet - studentek, które już wybrały tę ścieżkę" – mówi Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. Projektów Infrastrukturalnych i Edukacyjnych.

Rekrutacja i szkolenie – krok po kroku

Ruszyła rekrutacja dziewczyn chętnych do udziału w projekcie. Aby się zgłosić wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie klubcyfrowychmozliwosci.pl. Ponad 5000 zł – nawet tyle może w sumie wynosić roczne stypendium w ramach projektu.

W kolejnym kroku realizatorzy projektu skontaktują się z osobami, które wypełniły formularz i po wstępnej weryfikacji zaproszą je na bezpłatne szkolenie. Na nim dziewczyny zdobędą nową wiedzę, umiejętności i uprawnienia, dzięki którym będą mogły prowadzić zajęcia dla uczennic i uczniów z zakresu m.in. programowania, robotyki, sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa w sieci.

Więcej informacji o projekcie na klubcyfrowychmozliwosci.pl.

Pytania można kierować na adres kcm@nask.pl.

Projekt „Klub Cyfrowych Możliwości” jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2029 roku, a jej budżet to 24 899 212,78 zł.

* Kierunki studiów związane z ICT – kierunki obejmujące szeroko rozumiane dziedziny związane z technologiami, telekomunikacją oraz wybrane dziedziny ścisłe (informatyka, matematyka) i inżynierskie. Lista dopuszczanych w projekcie kierunków stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu. Nie jest to lista zamknięta – Organizatorzy Naboru zastrzegają sobie prawo do indywidualnego rozpatrywania zgłoszeń studentek innych kierunków.

O NASK – PIB (lider projektu)

Państwowy Instytut Badawczy, wiodąca jednostka naukowa w naszym kraju. NASK podłączał Polskę do Internetu i od tego czasu współtworzy nowoczesną cyberprzestrzeń. Zajmuje się nauką i tworzy rozwiązania technologiczne, z których korzystają zarówno instytucje publiczne, prywatne firmy, jak i obywatele.

Więcej informacji: nask.pl

O Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog (partner projektu)

Zajmuje się upowszechnianiem edukacji medialnej i cyfrowej, nowych technologii i innowacyjnych metod w podejściu do edukacji. Organizuje szkolenia, warsztaty, seminaria i konferencje dotyczące programowania, wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji dzieci i dorosłych, a także opracowuje i publikuje ogólnodostępne materiały dydaktyczne.

Więcej informacji: cyfrowydialog.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

azk/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.04.2025, 10:30
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ