Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: „Klub Cyfrowych Możliwości” zmieni edukacyjne i zawodowe aspiracje dziewczynek (komunikat)

14.10.2024, 11:47aktualizacja: 14.10.2024, 12:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Wskazywanie najmłodszym nowych kierunków w edukacji i rozwoju zawodowym poprzez naukę programowania, robotyki i wykorzystywania sztucznej inteligencji – tak w skrócie można opisać "Klub Cyfrowych Możliwości", który wystartuje już w 2025 roku. W ramach projektu realizowanego przez Instytut NASK oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog odbywać się będą bezpłatne zajęcia edukacyjne, w których weźmie udział łącznie kilkanaście tysięcy dzieci. Projekt zostanie sfinansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), a jego budżet to niemal 25 mln zł. Dziś odbyła się uroczysta inauguracja programu.

W poniedziałek 14 października 2024 r. w gmachu Politechniki Warszawskiej nastąpiła oficjalna i uroczysta inauguracja projektu „Klub Cyfrowych Możliwości”, którego głównym celem jest obalanie stereotypowego postrzegania ról zawodowych w sektorze ICT oraz pokazanie dziewczynkom nowych ścieżek edukacji w obszarze technologii. Start programu, koordynowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, zaplanowano symbolicznie w Dniu Edukacji Narodowej. W wydarzeniu inaugurującym udział wzięli m.in. Krzysztof Gawkowski – wicepremier i minister cyfryzacji, Radosław Nielek – dyrektor NASK oraz dr hab. inż. Agata Pilitowska – prodziekan ds. studenckich Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

"Dzisiejsze wydarzenie stanowi istotny krok w budowaniu kompetencji cyfrowych wśród dzieci i młodzieży. Koncentrujemy się na przygotowaniu przyszłych specjalistów ICT, ponieważ w Polsce istnieje ogromny niedobór pracowników w tej dziedzinie. Program „Kluby Cyfrowych Możliwości” ma za zadanie aktywizować młode osoby, zwłaszcza dziewczęta, już od szkoły podstawowej, aby mogły rozwijać swoje umiejętności cyfrowe i matematyczne. Chcemy, aby w ciągu najbliższych pięciu lat minimum 60 proc. uczestników stanowiły młode kobiety. To przemyślany projekt, który przyczyni się do wzmocnienia polskiej gospodarki i budowy nowoczesnego społeczeństwa cyfrowego" – podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas dzisiejszej konferencji.

Kobiety w technologiach jako wzór do naśladowania

„Klub Cyfrowych Możliwości” to rozbudowany projekt, którego głównym elementem są bezpłatne zajęcia edukacyjne. Podczas tych warsztatów dzieci będą uczyć się programowania, robotyki i wykorzystania sztucznej inteligencji, a także poznają najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci. Innowacyjność programu polega na połączeniu rozwoju kompetencji cyfrowych najmłodszych z promowaniem roli kobiet w sektorze nowych technologii. Koordynatorom projektu zależy na pokazaniu młodych studentek i absolwentek kierunków technicznych jako wzorów do naśladowania oraz przybliżeniu dziewczynkom potencjalnych dróg przyszłego rozwoju edukacyjnego i zawodowego.

"Dane z raportu „Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich” opublikowanego przez NASK w 2024 r. jasno pokazują, że dziewczęta nie widzą się w profesjach związanych z nowymi technologiami. Blisko 22 proc. przepytanych młodych mężczyzn chciałoby zostać programistami, a ponad 15 proc. – informatykami. Dla porównania takie specjalizacje jako wymarzoną ścieżkę zawodową wskazało tylko 3,3 proc. (programistka) oraz 1,8 proc. (informatyczka) dziewcząt. Właśnie dlatego NASK jako instytut działający w obszarze ICT, którego zespół w aż 40 proc. stanowią kobiety, podejmuje się realizowania projektów takich jak „Klub Cyfrowych Możliwości” – wyjaśnia Radosław Nielek, dyrektor NASK.

Zajęcia „Klubu Cyfrowych Możliwości” organizowane będą wśród dzieci ze szkół podstawowych w wieku, w którym wybory edukacyjne dopiero się kształtują. Warsztaty poprowadzą specjalnie przeszkolone studentki i absolwentki, a w mniejszej proporcji również studenci i absolwenci, kierunków z zakresu ICT z politechnik oraz innych publicznych i niepublicznych uczelni wyższych w Polsce. W ten sposób spotkania będą okazją do przełamywania stereotypowego postrzegania określonych zawodów jako męskie lub kobiece, zarówno wśród najmłodszych, jak i rodziców oraz nauczycieli.

"Mamy wielu studentów, którzy chętnie biorą udział w różnych akcjach i projektach. Na naszym Wydziale jest około 30% studiujących studentek, co jest dobrym wynikiem. Zarówno kobiety jak i mężczyźni angażują się w różne takie inicjatywy Wydziału, więc myślę, że w tej nowej akcji też chętnie wezmą udział" – dodała dr hab. inż. Agata Pilitowska – prodziekan ds. studenckich Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Dla kogo jest „Klub Cyfrowych Możliwości”?

Program „Klubu Cyfrowych Możliwości” skierowany jest do uczniów i uczennic szkół podstawowych z klas IV–VIII mieszkających w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców, a w szczególności w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Pod uwagę (w proporcji poniżej 50 proc.) brane są też miasta do 100 000 mieszkańców, w których dostęp do zajęć dodatkowych jest utrudniony. W ten sposób organizatorzy chcą zadbać o dzieci mające ograniczone możliwości uczestniczenia w aktywnościach nakierowanych na rozwój kompetencji cyfrowych.

Projekt będzie realizowany w latach 2025–2029. W tym czasie organizatorzy planują dotrzeć z ofertą do co najmniej 17 tys. dzieci. Kilkudniowe cykle zajęć będą prowadzone w ferie zimowe oraz podczas letnich wakacji. Pierwsza tura spotkań ruszy już w 2025 roku. Przewidziano także organizację jednodniowych zajęć odbywających się w październikowe weekendy podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Rekrutacja na zajęcia będzie prowadzona na stronie projektu. Tam też na bieżąco organizatorzy projektu będą publikować informacje o miejscach i terminach spotkań. Osobą uprawnioną do zgłoszenia dziecka na warsztaty będzie rodzic lub opiekun prawny.

Budżet „Klubu Cyfrowych Możliwości” wynosi niemal 25 mln zł. Projekt będzie finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (program FERS). Instytucją zarządzającą projektem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mbed/ js/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2024, 11:47
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ