Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC KPRM: Bezpieczna droga na święta | Skorzystaj z naszych e-usług (komunikat)

21.12.2021, 20:13aktualizacja: 21.12.2021, 20:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Media - Cyfryzacja KPRM informuje:

Ruszył drugi nabór wniosków w programie Cyfrowa Gmina

Zakupy zrobione, prezenty spakowane… Pamiętaliście o wszystkim? Do listy dopiszcie jeszcze… bezpieczeństwo! Zanim włączycie kolędy i wyruszycie w podróż do najbliższych – skorzystajcie z naszych e-usług.

Jedźcie spokojnie! Bezpieczeństwo jest najważniejsze - również na drodze. W dbaniu o nie, nie tylko przed świętami, pomagają nasze e-usługi. Mamy coś dla pasażerów i dla kierowców. Sprawdźcie!

Wsiadaj bez obaw Na co dzień i od święta, ruszając w trasę, wciąż wielu z nas wybiera autobusy, busy i autokary. Jesteście w gronie osób, które przed świętami postawiły na tę formę transportu? A wiecie, że jako pasażerowie także możecie mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze – swoje, swoich bliskich i innych uczestników podróży?

Jak to możliwe? Dzięki naszej e-usłudze Bezpieczny autobus. Zanim wsiądziecie – sprawdźcie. A co i w jaki sposób? Wyjaśniamy.

Wystarczy wejść na stronę bezpiecznyautobus.gov.pl, uzupełnić numer rejestracyjny autobusu, busa lub autokaru, którym podróżujecie i kliknąć „Sprawdź pojazd”. W ten sposób od ręki dowiecie się czy pojazd, którym będziecie podróżować:

ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,

ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

nie jest wyrejestrowany lub kradziony.

Zobaczycie również informacje o tym, w ile miejsc jest wyposażony oraz - jaki stan licznika odnotowano podczas badań technicznych (te dane gromadzone są od 2014 roku).Co ważne, e-usługa Bezpieczny autobus przyda Wam się w wielu sytuacjach, nie tylko w tych szczególnych, jak wyjazd na święta. Chcecie czuć się pewnie np. w drodze do pracy? Sprawdźcie, czy jedziecie bezpiecznie. Szybko, łatwo i bezpłatnie. Rusz pewnie Jesteś kierowcą? To na Tobie spoczywa zatem główna odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze i za to, aby dojechać i dowieźć innych do celu. W tym również mogą Ci pomóc nasze e-usługi. Nie pamiętasz, ile punktów karnych masz na koncie? Koniecznie to sprawdź, zanim ruszysz w trasę. Nie musisz w tym celu jechać na komisariat. Teraz załatwisz to wszędzie i z każdego miejsca – oczywiście online. Co więcej, masz do wyboru dwa sposoby:

Za pośrednictwem e-usługi Sprawdź swoje punkty karne, którą znajdziesz na portalu GOV.pl,

W aplikacji mObywatel.

W każdym przypadku niezbędny będzie profil zaufany (PZ). Masz go i już wiesz jak bardzo ułatwia życie? To super! Jeśli nie – to dobra okazja, żeby się o tym przekonać. Sprawdź, jak założyć PZ i zrób to już dziś. A następnie – skorzystaj z e-usługi lub naszej bezpłatnej aplikacji.- mObywatel to duże ułatwienie dla kierowców.

W aplikacji znajdą oni m.in. mPrawo Jazdy, czyli cyfrowy odpowiednik tradycyjnej wersji dokumentu, mPojazd - dane z dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, a także – co szczególnie ważne dla bezpieczeństwa w okresie przedświątecznych podróży – sprawdzą stan swoich punktów karnych – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

To jednak nie wszystko. mObywatel to także: dane z dowodu osobistego, bilety kolejowe, e-recepty, Unijny Certyfikat COVID, czy mLegitymacja szkolna i studencka. Nie wiedzieliście?

Pobierzcie aplikację na swoje smartfony i przekonajcie się sami:

• Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj

• Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj. Bez niespodzianek A może w nadchodzący nowy rok planujesz wjechać nowym autem i jeszcze szukasz takiego, które spełni Twoje oczekiwania? Jeśli tak, mamy coś dla Ciebie – to spokój, który może zapewnić e-usługa Historia pojazdu.

Dzięki niej sprawdzisz, czy Twój wymarzony pojazd (samochód lub motocykl), nie był kradziony, złomowany albo – czy nie ma przekręconego licznika. Do tego będą Ci potrzebne wyłącznie takie dane jak:

numer rejestracyjny,

numer VIN, data pierwszej rejestracji.

Co dalej?

Jest jeden adres, pod którym dowiesz się wszystkiego: historiapojazdu.gov.pl. Wpisz wymagane informacje, kliknij „Sprawdź pojazd” i gotowe!

W ten sposób można zweryfikować historię pojazdów zarejestrowanych w Polsce, ale także zagranicą. W tym drugim przypadku niezbędny będzie jednak profil zaufany.

Korzystajcie i jedźcie bezpiecznie. e-Polak potrafi! Zdrowych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ lgs/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.12.2021, 20:13
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ