Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: mObywatel - bezpieczne potwierdzenie tożsamości na wybory i długofalowy rozwój aplikacji (komunikat)

24.04.2025, 12:28aktualizacja: 24.04.2025, 12:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Ponad 9,3 miliona Polaków korzysta z mObywatela – cyfrowego narzędzia, które odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jego pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym. Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki wspólnie z Krajowym Biurem Wyborczym na nadchodzące wybory opracowały metodę weryfikacji kryptograficznej – aby potwierdzić tożsamość mDowodem konieczna będzie aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji. Aplikacja będzie rozwijana w oparciu o mapę najważniejszych momentów życiowych obywateli, tak by mObywatel umożliwiał załatwienie wszystkich kluczowych spraw urzędowych.

"mObywatel to dziś nie tylko aplikacja z dokumentami, to osobisty asystent każdego z nas. Naszą ambicją jest, by w najważniejszych momentach życia – od narodzin dziecka po udział w wyborach – administracja była dostępna szybko, wygodnie i cyfrowo. Właśnie dlatego rozwijamy kolejne usługi i budujemy spójny system, który rozumie potrzeby obywatela" – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Tegoroczne wybory prezydenckie to kolejna okazja, by zobaczyć, jak technologia wspiera demokrację. Dzięki mObywatelowi można sprawdzić miejsce głosowania, zmienić je, a tożsamość potwierdzić bez konieczności noszenia fizycznego dokumentu – konieczna jest jednak w tym wypadku aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji, inaczej nie będzie możliwości zagłosowania z mDowodem" – dodał.

Z mObywatelem na wybory

Rozwijana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki aplikacja będzie towarzyszyła Polakom podczas nadchodzących wyborów prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się już 18 maja. Znajdująca się w niej e-usługa Wybory pozwala:

- sprawdzić termin i rodzaj zbliżających się wyborów;

- sprawdzić miejsce głosowania: numer obwodu i adres siedziby obwodowej komisji wyborczej, dane osobowe w Centralnym Rejestrze Wyborców;

- przejść do internetowej usługi zmiany miejsca głosowania;

- dodać termin wyborów do kalendarza.

Dodatkowo Polacy będą mogli użyć aplikacji, by potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym. Warunkiem jest posiadanie aktywnego mDowodu, czyli cyfrowego dokumentu tożsamości, który w Polsce ma taką samą ważność, jak fizyczny dowód osobisty. Dokument mogą uzyskać osoby posiadające dowód osobisty oraz środek identyfikacji elektronicznej (np. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną). Z tego rozwiązania korzysta już ponad 9,3 mln Polaków.

Bezpieczna weryfikacja mDowodu

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowego Biura Wyborczego, podczas nadchodzących wyborów prezydenckich tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Polega ona na zeskanowaniu przez wyborcę kodu QR, który zostanie mu okazany w obwodowej komisji wyborczej. Metoda ta pozwala na pewną i skuteczną weryfikację autentyczności mDowodu oraz zgodności danych jego okaziciela.

Aby zapewnić płynne działanie aplikacji, warto jeszcze przed wyborami zadbać o jej uaktualnienie. Najnowszą wersję, opatrzoną numerem 4.56, można pobrać w Google Play lub App Store.

Jedna aplikacja na całe życie obywatela

Zgodnie ze „Strategią cyfryzacji Polski” do 2035 roku wszystkie kluczowe e-usługi znajdą się w aplikacji mObywatel. Sprawne wdrażanie kolejnych funkcji i dokumentów ułatwią procedowane aktualnie zmiany legislacyjne. Ale to nie jedyne zmiany.

"Rosnąca rola mObywatela wymaga od nas przyjęcia właściwej perspektywy. Będziemy rozwijać aplikację tak, by proaktywnie wspierać obywatela w każdym momencie życia. Opracowaliśmy „mapę momentów życiowych obywateli”, identyfikującą najważniejsze potrzeby użytkowników oraz stopień dojrzałości kluczowych usług do scyfryzowania. Część z usług zidentyfikowanych na naszej mapie wchodzi w zakres kompetencji różnych ministerstw i ich wdrożenie wymaga współpracy międzyresortowej" – zaznacza dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, Radosław Maćkiewicz.

Wspomniane momenty życiowe odnoszą się do istotnych zdarzeń, sytuacji czy procesów w życiu każdego obywatela, które wymagają interakcji z administracją publiczną.

Aby je dobrze zidentyfikować zastosowano podejście skupione przede wszystkim na częstotliwości ich występowania, szybkim efekcie odczuwalnym dla obywatela i szerokim zastosowaniu (liczba odbiorców). Uwzględniono również możliwości legislacyjne, dostępność mechanizmów do ich sfinansowania, a także stopień uciążliwości konkretnej sytuacji dla obywateli (oceniając wskaźnik stresu).

W efekcie zidentyfikowano 11 kluczowych momentów życiowych obywatela. Każdemu z nich przyporządkowano listę konkretnych rozwiązań cyfrowych, które pozwolą załatwić sprawę z poziomu aplikacji (przykłady rozwiązań podano w nawiasach odpowiednio dla danego momentu): cyfrowa tożsamość, prawo wyborcze, nauka, biznes i praca, pojazd, nieruchomości, zmiana stanu cywilnego, rodzicielstwo, emerytura, choroba, śmierć.

Dzięki nowemu, holistycznemu podejściu aplikacja stanie się prawdziwym asystentem użytkownika, pozostającym zawsze blisko niego i jego potrzeb. Pozwoli na załatwienie większości spraw urzędowych i będzie zawsze na wyciagnięcie ręki w myśl zasady: jedna aplikacja na wszystkie momenty życiowe obywatela.

mObywatel na co dzień

Już teraz aplikacja mObywatel jest regularnie wykorzystywana przez miliony użytkowników. Coraz częściej przechowuje się w niej cyfrowe dokumenty tożsamości – w kwietniu 2025 roku aktywowano 9,3 mln mDowodów (dla porównania: 5,6 mln w grudniu 2023). W aplikacji potwierdza się uprawnienia i zniżki – m.in. 5,3 mln praw jazdy, 933 tys. Kart Dużej Rodziny, 852 tys. legitymacji emeryta-rencisty. Korzysta się także z funkcji sprawdzania terminu badania technicznego pojazdu oraz ważności polisy OC – z usługi „Moje pojazdy” korzysta 4,6 mln osób.

Logowanie do Węzła Krajowego nadal utrzymuje dużą popularność. W ostatnim miesiącu odnotowano 6 mln takich logowań, co umożliwiło szybki dostęp do różnych usług i portali. Dużym zainteresowaniem cieszy się także usługa Zastrzeż PESEL – zanotowano ponad 5 mln odwiedzin.

Więcej o aplikacji mObywatel, bieżących zmianach i nowościach można przeczytać na stronie mObywatel 2.0 - Aplikacja mobilna i serwis dla obywateli (https://info.mobywatel.gov.pl/).

Więcej o usłudze Wybory można przeczytać na stronie Wybory - mObywatel (https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/wybory).

Film instruktażowy o znajduje się pod linkiem Wybory w aplikacji mObywatel (https://www.youtube.com/watch?v=v78qrlNTj6s&t=1s).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wm/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.04.2025, 12:28
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ