Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Podpisanie listu intencyjnego w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji (komunikat)

15.11.2024, 15:40aktualizacja: 15.11.2024, 16:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

15 listopada 2024 r. w Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. W imieniu swoich resortów, list intencyjny podpisali wicepremierzy Krzysztof Gawkowski oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.

– Dzięki współpracy kluczowych instytucji możemy lepiej koordynować działania i inwestycje w sztuczną inteligencję. Naszym celem jest wspieranie rozwoju AI w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem zasad etyki w najważniejszych sektorach gospodarki oraz funkcjonowania Państwa. Tylko wspólnie, w sposób skoordynowany, możemy zrealizować ambitny plan zarysowany w ogłoszonej niedawno Strategii Cyfryzacji Polski, a naszym celem jest to, aby nasz kraj stał się w ciągu najbliższych 10 lat jednym z liderów europejskiej rewolucji AI – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Podpisanie listu intencyjnego jako pierwszy krok do utworzenia Rady

List intencyjny stanowi pierwszy formalny krok w kierunku utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. Celem będzie wspieranie rozwoju AI poprzez opracowanie kierunków wsparcia, monitorowanie rynku oraz opiniowanie projektów i inicjatyw związanych z polityką AI w Polsce. Współpraca instytucji pozwoli na efektywne wykorzystanie środków publicznych oraz wprowadzenie spójnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

– Sztuczna inteligencja jest dzisiaj nieodzowna, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i bezpieczeństwa. Kluczowe jest jednak, aby AI była wykorzystywana w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Fundusz na Rzecz Sztucznej Inteligencji oraz Rada Funduszu mają na celu wybór najlepszych projektów, które stanowią przyszłość Polski – powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przedstawiciele instytucji, które podpisały dziś list intencyjny stworzą Radę Funduszu Sztucznej Inteligencji, która ma pełnić rolę doradczą, aby wspierać rozwój AI zgodny z zasadami bezpieczeństwa i etyki. Wśród zadań Rady będzie monitorowanie wydatków oraz inicjowanie projektów na rzecz odpowiedzialnego wdrażania AI w Polsce.

Kto podpisał porozumienie

List intencyjny podpisali przedstawiciele kluczowych resortów i instytucji publicznych. Ministerstwo Cyfryzacji reprezentowali wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz sekretarz stanu Dariusz Standerski. Ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej podpis złożył wicepremier i minister MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentował podsekretarz stanu Andrzej Szeptycki, Polski Fundusz Rozwoju – wiceprezes Mariusz Jaszczyk, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – dyrektor prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, Narodowe Centrum Nauki – dr Agnieszka Dobrowolska, a Bank Gospodarstwa Krajowego reprezentowała prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu.

Cele i zakres przyszłej współpracy

Podpisanie porozumienia o współpracy zaplanowano na 31 marca 2025 roku. Dokument określi szczegółowe zasady współpracy oraz umożliwi lepszą koordynację działań między instytucjami w obszarze planowania i realizacji inwestycji związanych z AI. Dzięki temu będzie można efektywniej zarządzać środkami i wspierać innowacje technologiczne, które przyczynią się do rozwoju polskiej gospodarki i poprawy jakości życia obywateli.

– Chcemy, wspólnie decydować o inwestowaniu w konkretne rozwiązania. Rada Funduszy będzie wyrażała opinie w kwestiach kierunku polityki sztucznej inteligencji w Polsce, w tym o rozwoju badań. Zależy nam na tym, aby wspierać rozwój technologii, która będzie wdrażana w najistotniejszych dla Państwa sektorach i pozwalała budować rozwiązania skalowalne także poza granicami naszego kraju – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Dariusz Standerski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kl/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.11.2024, 15:40
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ