Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Polska liderem w otwieraniu danych publicznych (komunikat)

17.05.2024, 12:47aktualizacja: 20.05.2024, 10:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Z każdym rokiem zapotrzebowanie na dane zauważalnie wzrasta. Bezpieczny dostęp do otwartych danych publicznych, wpływa na wzrost innowacyjności gospodarki i jakości życia społeczeństwa. Pozwala to tworzyć programy i aplikacje, z których na co dzień korzystają miliony obywateli. Urzędy udostępniają dane w portalach danych, a centralnym punktem dostępu do nich jest portal dane.gov.pl, który jest rozwijany już od 10 lat. Polska znajduje się na czele rankingu Komisji Europejskiej „Open Data Maturity”, w którym oceniana jest dojrzałość krajów w zakresie otwierania danych publicznych.

– Dane publiczne to fundament nowoczesnego państwa - transparentnego, otwartego na obywatela i jego potrzeby, państwa cyfrowego. Umożliwiają tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań - podkreśla wicepremier, minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. - To nasze powietrze w sieci. Pozwalają nam efektywnie korzystać z internetu, weryfikować informacje i rozwijać kompetencje cyfrowe zarabiać. Jesteśmy najlepsi w Europie, zaraz za Francją. Liderujemy w zakresie otwierania danych – podkreśla wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Każdy może skorzystać z zasobów portalu dane.gov.pl w swoim codziennym życiu albo do celów zawodowych, naukowych czy badawczych. W portalu danych sprawdzimy m.in. ile osób nosi to samo imię, nazwisko albo jakie imiona nadawano noworodkom w ostatnim czasie. Znajdziemy tam ponadto informacje o przemycanych przez granicę towarach czy ruchu lotniczym w Polsce, tj. dokąd i z którym z przewoźników najczęściej latają Polacy. Z danych powstają aplikacje, które pomagają nam np. zaplanować drogę do pracy, dostosować ubiór do pogody czy czuć się bezpiecznie w górach. Dane są nam potrzebne.

Dane.gov.pl to nie tylko adres internetowy. To ludzie, którzy od lat zbierają dane i dostarczają je do portalu. Ministerstwo Cyfryzacji koordynuje proces i buduje infrastrukturę, natomiast publikacja danych w portalu to praca każdego urzędu administracji rządowej i samorządowej. Istotną rolę w procesie otwierania danych pełnią Pełnomocnicy do spraw otwartości danych, którzy powołani są w każdym ministerstwie, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Głównym Urzędzie Statystycznym. Swoją pracą przyczyniają się do wzrostu liczby udostępnianych danych oraz ich wyższej jakości.

Europejski lider

Portal dane.gov.pl przez lata przechodził transformację, aby łatwiej było z niego korzystać. W efekcie zdobył uznanie Komisji Europejskiej. Potwierdzają to wyniki badania „Open Data Maturity” oceniającego postępy oraz poziom dojrzałości krajów europejskich w zakresie otwierania danych publicznych.

W ostatniej jego edycji Polska awansowała na 2. miejsce tuż za Francją. Jedną z ocenianych kategorii były krajowe portale danych. Portal dane.gov.pl awansował na pierwsze miejsce, wyprzedzając 34 kraje europejskie biorące udział w badaniu.

Rozwój portalu

Dzięki projektom unijnym z Funduszy Europejskich w ramach II osi POPC, takim jak: „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja” czy „Otwarte dane plus” portal jest od lat modernizowany i dostosowywany do potrzeb użytkowników. To narzędzie przydatne nie tylko dziennikarzom czy deweloperom aplikacji. Miejsce, w którym każdy znajdzie wiarygodne informacje, ciekawostki, statystyki oraz wiedzę na temat działań administracji. To w sumie ponad 37 tys. danych od ponad 400 dostawców. Dane wprowadza przeszło 800 edytorów. Publikują oni dane w imieniu swoich instytucji lub firm.

– 10 lat temu stworzyliśmy portal, aby każdy obywatel miał szybki dostęp do danych publicznych. Ostatnie lata pokazały znaczne wzmocnienie procesu otwierania danych, a ich efekt widoczny jest zarówno w samym portalu, jak również w wynikach międzynarodowych rankingów – mówi Anna Gos, Dyrektorka Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji i Pełnomocniczka Ministra do spraw otwartości danych. – Zapewniam, że będziemy skutecznie realizować politykę otwartości danych, która wspiera zmiany społeczne, gospodarcze i kulturowe – podsumowuje Anna Gos.

Nowe dane

Ministerstwo Cyfryzacji podpisało list intencyjny z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, która już wkrótce udostępni w portalu dane.gov.pl zbiory na najwyższych poziomach otwartości. To szansa na nowe, funkcjonalne produkty z otwartych danych.

– Portal dane.gov.pl odgrywa istotną rolę dla gospodarki i obywatela, zapewniając jedno źródło dostępu do oficjalnych danych w formatach o wysokiej jakości. Tym bardziej cieszy nas deklaracja udostępnienia w portalu danych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię danych na najwyższym poziomie otwartości. Zapraszamy samorządy do współpracy w zakresie danych - mówiła dyrektorka Anna Gos.

– Namówiliśmy szereg gmin do tego, by otwierały dane i dzieliły się tym, co się w nich dzieje. Szereg aplikacji i rozwiązań zostało stworzonych właśnie dzięki takim rozwiązaniom, jakim są otwarte dane. Wierzę, że budowanie przyjaznego cyfrowego państwa jest możliwe. Zachęcam też inne samorządy, by otwierały dane - dodał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w udostępnianie danych i ich wykorzystywanie oraz rozwój portalu danych.

Link do zdjęć: https://flic.kr/s/aHBqjBqG5V

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ef/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.05.2024, 12:47
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ