Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Z każdym rokiem zapotrzebowanie na dane zauważalnie wzrasta. Bezpieczny dostęp do otwartych danych publicznych, wpływa na wzrost innowacyjności gospodarki i jakości życia społeczeństwa. Pozwala to tworzyć programy i aplikacje, z których na co dzień korzystają miliony obywateli. Urzędy udostępniają dane w portalach danych, a centralnym punktem dostępu do nich jest portal dane.gov.pl, który jest rozwijany już od 10 lat. Polska znajduje się na czele rankingu Komisji Europejskiej „Open Data Maturity”, w którym oceniana jest dojrzałość krajów w zakresie otwierania danych publicznych.
– Dane publiczne to fundament nowoczesnego państwa - transparentnego, otwartego na obywatela i jego potrzeby, państwa cyfrowego. Umożliwiają tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań - podkreśla wicepremier, minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. - To nasze powietrze w sieci. Pozwalają nam efektywnie korzystać z internetu, weryfikować informacje i rozwijać kompetencje cyfrowe zarabiać. Jesteśmy najlepsi w Europie, zaraz za Francją. Liderujemy w zakresie otwierania danych – podkreśla wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Każdy może skorzystać z zasobów portalu dane.gov.pl w swoim codziennym życiu albo do celów zawodowych, naukowych czy badawczych. W portalu danych sprawdzimy m.in. ile osób nosi to samo imię, nazwisko albo jakie imiona nadawano noworodkom w ostatnim czasie. Znajdziemy tam ponadto informacje o przemycanych przez granicę towarach czy ruchu lotniczym w Polsce, tj. dokąd i z którym z przewoźników najczęściej latają Polacy. Z danych powstają aplikacje, które pomagają nam np. zaplanować drogę do pracy, dostosować ubiór do pogody czy czuć się bezpiecznie w górach. Dane są nam potrzebne.
Dane.gov.pl to nie tylko adres internetowy. To ludzie, którzy od lat zbierają dane i dostarczają je do portalu. Ministerstwo Cyfryzacji koordynuje proces i buduje infrastrukturę, natomiast publikacja danych w portalu to praca każdego urzędu administracji rządowej i samorządowej. Istotną rolę w procesie otwierania danych pełnią Pełnomocnicy do spraw otwartości danych, którzy powołani są w każdym ministerstwie, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Głównym Urzędzie Statystycznym. Swoją pracą przyczyniają się do wzrostu liczby udostępnianych danych oraz ich wyższej jakości.
Europejski lider
Portal dane.gov.pl przez lata przechodził transformację, aby łatwiej było z niego korzystać. W efekcie zdobył uznanie Komisji Europejskiej. Potwierdzają to wyniki badania „Open Data Maturity” oceniającego postępy oraz poziom dojrzałości krajów europejskich w zakresie otwierania danych publicznych.
W ostatniej jego edycji Polska awansowała na 2. miejsce tuż za Francją. Jedną z ocenianych kategorii były krajowe portale danych. Portal dane.gov.pl awansował na pierwsze miejsce, wyprzedzając 34 kraje europejskie biorące udział w badaniu.
Rozwój portalu
Dzięki projektom unijnym z Funduszy Europejskich w ramach II osi POPC, takim jak: „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja” czy „Otwarte dane plus” portal jest od lat modernizowany i dostosowywany do potrzeb użytkowników. To narzędzie przydatne nie tylko dziennikarzom czy deweloperom aplikacji. Miejsce, w którym każdy znajdzie wiarygodne informacje, ciekawostki, statystyki oraz wiedzę na temat działań administracji. To w sumie ponad 37 tys. danych od ponad 400 dostawców. Dane wprowadza przeszło 800 edytorów. Publikują oni dane w imieniu swoich instytucji lub firm.
– 10 lat temu stworzyliśmy portal, aby każdy obywatel miał szybki dostęp do danych publicznych. Ostatnie lata pokazały znaczne wzmocnienie procesu otwierania danych, a ich efekt widoczny jest zarówno w samym portalu, jak również w wynikach międzynarodowych rankingów – mówi Anna Gos, Dyrektorka Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji i Pełnomocniczka Ministra do spraw otwartości danych. – Zapewniam, że będziemy skutecznie realizować politykę otwartości danych, która wspiera zmiany społeczne, gospodarcze i kulturowe – podsumowuje Anna Gos.
Nowe dane
Ministerstwo Cyfryzacji podpisało list intencyjny z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, która już wkrótce udostępni w portalu dane.gov.pl zbiory na najwyższych poziomach otwartości. To szansa na nowe, funkcjonalne produkty z otwartych danych.
– Portal dane.gov.pl odgrywa istotną rolę dla gospodarki i obywatela, zapewniając jedno źródło dostępu do oficjalnych danych w formatach o wysokiej jakości. Tym bardziej cieszy nas deklaracja udostępnienia w portalu danych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię danych na najwyższym poziomie otwartości. Zapraszamy samorządy do współpracy w zakresie danych - mówiła dyrektorka Anna Gos.
– Namówiliśmy szereg gmin do tego, by otwierały dane i dzieliły się tym, co się w nich dzieje. Szereg aplikacji i rozwiązań zostało stworzonych właśnie dzięki takim rozwiązaniom, jakim są otwarte dane. Wierzę, że budowanie przyjaznego cyfrowego państwa jest możliwe. Zachęcam też inne samorządy, by otwierały dane - dodał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w udostępnianie danych i ich wykorzystywanie oraz rozwój portalu danych.
Link do zdjęć: https://flic.kr/s/aHBqjBqG5V
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ef/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.05.2024, 12:47 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |