Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Polsko-amerykańska współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa (komunikat)

03.10.2024, 10:58aktualizacja: 03.10.2024, 11:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Polska delegacja w dniach 30 września – 1 października wzięła udział w 4. Szczycie Counter Ransomware Initiative (Inicjatywy Przeciwdziałania cyberatakom typu Ransomware), który odbył się w Stanach Zjednoczonych. Ministerstwo Cyfryzacji podpisało z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych Memorandum of Understanding w zakresie współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i nowych technologii. Rozmowy na ten temat były prowadzone już podczas czerwcowej wizyty wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego w Stanach Zjednoczonych.

Szczyt Counter Ransomware Initiative – globalna odpowiedź na cyberzagrożenia

Na 4. Szczycie Counter Ransomware Initiative, w którym uczestniczyło blisko 70 przedstawicieli różnych krajów i organizacji, doszło do kluczowego spotkania bilateralnego polskiej delegacji z przedstawicielami rządu amerykańskiego, w trakcie którego podpisano Memorandum of Understanding, o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.

To porozumienie wzmacnia dobrą współpracę między Polską a USA i tworzy podstawy dla działań w przyszłości. Pokazuje również, że obie strony są zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa w transatlantyckim regionie, zwłaszcza w kontekście globalnych problemów, takich jak cyberzagrożenia i sztuczna inteligencja, w obliczu trwającej inwazji Rosji na Ukrainę.

Ze strony polskiej memorandum podpisał wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński, natomiast ze strony amerykańskiej w podpisaniu uczestniczył podsekretarz stanu Robert Silvers.

"Polska od dawna wspiera solidarność w społeczeństwie obywatelskim, ale żeby to robić skutecznie, musimy zapewnić temu społeczeństwu bezpieczeństwo, zwłaszcza w cyberprzestrzeni. Nowe technologie przynoszą różne zagrożenia i mogą powodować poważne problemy. Dlatego ważne jest, aby współpracować z naszymi najbliższymi partnerami w sprawach bezpieczeństwa" – powiedział wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński.

Podpisanie Memorandum of Understanding stanowi ważny krok w kierunku zacieśnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, co przyczyni się do lepszego zabezpieczenia infrastruktury krytycznej i ochrony obywateli obu krajów przed rosnącymi zagrożeniami w przestrzeni cyfrowej.

"To porozumienie stanowi fundament do wzmocnienia i dalszego rozwijania naszej współpracy. Pomoże Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego i polskiemu Ministerstwu Cyfryzacji sprostać wspólnym obowiązkom i osiągnąć cele w zakresie bezpieczeństwa. Jestem dumny, że mogę podpisać to memorandum porozumienia z tak cenionym partnerem, jakim jest Polska" powiedział podsekretarz stanu Robert Silvers.

Podpisany dokument jest zgodny z priorytetami polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, którą rozpoczynamy 1 stycznia 2025 r.

Nowe technologie i wspólna strategia: jakie korzyści dla Polski i USA?

Główne obszary współpracy w ramach porozumienia to:

- Polityka i strategia cybernetyczna: Uczestnicy będą wymieniać się doświadczeniami na temat krajowych strategii bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i działań, które mogą poprawić bezpieczeństwo.

- Secure by Design: Uczestnicy planują wspólnie wprowadzać zasady projektowania technologii z myślą o bezpieczeństwie.

- Wymiana informacji: Uczestnicy będą dzielić się informacjami na temat najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz zagrożeń. Planują także organizować spotkania dla ekspertów, aby omawiać procedury związane z zarządzaniem bezpieczeństwem.

- Reagowanie na incydenty: Uczestnicy chcą lepiej przygotować się na poważne incydenty cybernetyczne, współpracując z sektorem publicznym i prywatnym, aby szybciej reagować na zagrożenia.

- Nowe technologie: Uczestnicy zamierzają współpracować przy rozwoju nowych technologii, wymieniając się informacjami na temat sztucznej inteligencji i internetu rzeczy. Chcą współpracować również z uczelniami i instytucjami badawczymi.

- Rozwój kapitału ludzkiego: Uczestnicy planują współpracować w obszarze edukacji i szkoleń dotyczących cyberbezpieczeństwa, dzieląc się programami nauczania i informacjami o najlepszych ośrodkach szkoleniowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mbed/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2024, 10:58
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ