Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Ponad 40 mln zł na wsparcie osób wykluczonych cyfrowo (komunikat)

23.10.2024, 09:24aktualizacja: 23.10.2024, 09:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło wyniki dla ostatniego naboru z Inwestycji E-kompetencje, realizowanej z Krajowego Planu Odbudowy. Do dofinansowania wybrano pięć projektów, które wspierają szkolenia dla osób wykluczonych cyfrowo. Łączna wartość tych inicjatyw przekroczyła 40,4 mln zł.

"Współczesny świat stawia przed nami wyzwania, które bez umiejętności cyfrowych stają się barierą trudną do pokonania. Inwestując w rozwój tych kompetencji, tworzymy fundamenty dla bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Chcemy, aby każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania czy sytuacji życiowej, mógł korzystać z dobrodziejstw technologii i lepiej odnajdywał się w zmieniającym się świecie" – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Czym jest wykluczenie cyfrowe?

Cyfrowe wykluczenie to nie tylko brak dostępu do internetu, lecz także brak umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii. Osoby, które z powodu ograniczeń finansowych, wieku czy miejsca zamieszkania nie nadążają za dynamicznym rozwojem technologicznym, stają w obliczu wykluczenia. Trudności z obsługą bankowości online, dostępem do edukacji czy podstawowych usług cyfrowych mogą ograniczać możliwości rozwoju, zamykać dostęp do wielu zawodów i utrudniać korzystanie z opieki zdrowotnej, administracji czy wsparcia społecznego. Dodatkowo, takie osoby są bardziej podatne na dezinformację i fałszywe wiadomości.

Ponad 16 tysięcy osób wykluczonych cyfrowo nabędzie co najmniej podstawowe umiejętności

Podstawowe umiejętności cyfrowe są kluczowe dla integracji społecznej i uczestnictwa w rynku pracy, dlatego tak istotne jest, aby mieszkańcy kraju coraz lepiej radzili sobie podczas korzystania z nowoczesnych technologii. Aby zwiększyć liczbę osób posiadających te umiejętności, w 10 województwach przeprowadzone zostaną szkolenia, które pomogą zdobyć kompetencje cyfrowe na poziomie co najmniej podstawowym. Szkolenia te będą oparte na metodologii Eurostatu, wykorzystywanej do obliczania Wskaźnika Umiejętności Cyfrowych (Digital Skills Indicator). Grupę docelową będą stanowić osoby należące do co najmniej jednej z poniższych grup:

- osoby wykluczone cyfrowo (niekorzystające z internetu i nieposiadające żadnych kompetencji cyfrowych),

- osoby z niskimi umiejętnościami cyfrowymi, pozbawione możliwości aktywnego i bezpiecznego korzystania z narzędzi cyfrowych.

Każdy uczestnik szkoleń nabędzie co najmniej jedną umiejętność w każdym z pięciu poniższych obszarów:

- umiejętności informacyjne i korzystanie z danych,

- umiejętności komunikacji i współpracy,

- umiejętności tworzenia treści cyfrowych,

- umiejętności w obszarze bezpieczeństwa,

- umiejętności rozwiązywania problemów.

Wyniki oceny

Projekty wyłonione do dofinansowania to propozycje Stowarzyszenia Humaneo, Fundacji Asuncion Morera, Fundacji Edukacja Bez Barier – Na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce oraz Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie.

Pełne wyniki można znaleźć na stronie CPPC (https://www.gov.pl/web/cppc/kpod0508-iw06-00424).

O Centrum Projektów Polska Cyfrowa

CPPC pomaga organizacjom, instytucjom i firmom realizować projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Projekty te mają na celu m.in. zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich obywateli, edukację Polaków w zakresie nowych technologii, digitalizację dorobku kulturalnego i naukowego, a także cyfryzację administracji publicznej, by można było załatwiać wiele spraw online, bez wychodzenia z domu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kblu/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2024, 09:24
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ