Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Na wniosek Ministra Cyfryzacji, Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS. Nowa instytucja będzie prowadzić działalność naukową w obszarze sztucznej inteligencji. Dzięki jej działaniom kadry naukowe będą miały możliwości rozwoju w Polsce, co ma szczególne znaczenie w kontekście rosnącej globalnej konkurencji w dziedzinie AI.
"Instytut Badawczy zajmie się szerokim zakresem tematów związanych ze sztuczną inteligencją. Dzięki ścisłej współpracy z przedstawicielami różnych instytucji, instytut badawczy IDEAS ma szansę stać się wiodącym ośrodkiem badawczym w zakresie sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowań w sektorach zdrowia, obronności oraz administracji publicznej" – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Nowy filar polskiej innowacji
Instytut Badawczy IDEAS stanie się ważnym elementem polskiego ekosystemu innowacji, odpowiadając na potrzeby obywateli i administracji poprzez wdrażanie wyników badań w praktyce. W obliczu barier, które hamują rozwój sztucznej inteligencji w Polsce, IDEAS zyska status instytucji wspierającej koordynację badań w tej dziedzinie, co przyczyni się do efektywnego wykorzystania potencjału AI w strategicznych obszarach gospodarki, bezpieczeństwa i obronności.
"Instytut IDEAS może stać się jednym z filarów cyfrowej transformacji Polski, realnie wpływając na naszą pozycję w świecie nowych technologii. Zależy nam na przyciągnięciu najlepszych specjalistów od sztucznej inteligencji, aby wykorzystać ich potencjał i rozwijać innowacyjne rozwiązania wzmacniające pozycję Polski w technologicznym wyścigu" – dodał wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Instytut zostanie wyposażony przez Ministra Cyfryzacji w środki finansowe w wysokości 20 mln zł, co pozwoli na jego utworzenie, organizację i rozpoczęcie działalności. Za jego powstanie i dalszą działalność oraz nadzór odpowiadają Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Ekspercka kadra
Na czele Instytutu Badawczego IDEAS, stanie profesor Piotr Sankowski, uznawany za światowego eksperta w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jego doświadczenie oraz wizja rozwoju instytutu będą kluczowe dla realizacji ambitnych celów, które przed nim stoją.
Obecnie trwają analizy dotyczące głównej lokalizacji Instytutu, a szczegółowe informacje na temat budżetu, zarządu i zakresu działań zostaną określone w dokumentach powołujących jednostkę.
Najważniejsze cele Instytutu
Głównym celem Instytutu IDEAS jest prowadzenie zaawansowanych badań nad sztuczną inteligencją oraz jej zastosowaniami w różnych sektorach gospodarki i administracji publicznej. Instytut będzie pracował nad innowacyjnymi narzędziami dla sektora obronności, w tym systemami wykrywającymi zagrożenia oraz technologiami wspierającymi strategię obrony narodowej.
Instytut ma również wspierać rozwój inteligentnych miast i cyfrowej administracji, co poprawi jakość usług publicznych oraz zapewni odpowiednie i etyczne wykorzystanie technologii AI.
IDEAS planuje zatrzymać wybitnych naukowców w kraju, oferując wsparcie w kształceniu doktorantów i organizując staże dla młodych naukowców. Będzie inspirował się międzynarodowymi wzorcami, takimi jak instytut Maxa Plancka, tworząc grupy badawcze prowadzone przez uznanych specjalistów, co ma zwiększyć efektywność projektów.
Instytut będzie także współpracował z czołowymi ośrodkami badawczymi i uczestniczył w prestiżowych sieciach, jak ELLIS, co pomoże w pozyskiwaniu najlepszych talentów i wymianie wiedzy.
Następne kroki
Przyjęte dziś przez Radę Ministrów rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Po wejściu w życie rozporządzenia Instytut będzie musiał formalnie zostać wpisany do rejestru KRS oraz zostanie ustanowiony jego statut.
Kolejne prace w Instytucie będą obejmować zatrudnienie liderów naukowych i kadry badawczej.
Już w pierwszym roku działalności Instytut ma prowadzić kompleksowe badania w zakresie obronności oraz bezpieczeństwa i optymalizacji modeli AI.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bk/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.02.2025, 13:57 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |